Adolescentii

by: moderator
oare cum am putea sa-i facem sa fie constienti de anumite lucruri? mi se pare ca din ce in ce mai multi au luat-o razna, din toate punctele de vedere

andree_a

andree_a

Alegerea liceului

02 Apr 2014, 15:30

Buna,
Vin si eu cu o parere la discutia de aici, pe tema alegerea liceului la care sa inveti. Sa stiti ca este o alegere care ptr mine a fost decisiva. Tocmai am absolvit liceul Cronos din bucuresti la specializarea tehnician in turism si trebuie sa va spun ca una din actiunile pe care le-am apreciat in mod deosebit a fost participarea la targurile de firme internationale. De asemenea, inscrierea in programul GROW mi s-a parut o experienta deosebita. In plus, veti gasi gasi oameni cumsecade si o organizare excelenta.

dar ...

26 Sep 2012, 18:11

Parerea mea este ca adolescenta e cea mai grea perioada din viata unui om. Ca adolescent nu mai esti copil , dar nici adult ... ai impresia ca le stii pe toate, incerci sa iti capeti independenta, te razvratesti impotriva parintilor/profesorilor care ori iti restrictioneaza actiunile ori iti dau prea multa libertate.
In plus esti supus la f mult stress, e perioada cand corpul tau trece prin f multe schimbari hormonale, esti afectat de bully din scoala si din cartier , te indragostesti pentru prima oara , ai foarte mult de invatat la scoala ( oare cum reusesc sa invete cand sunt indragostiti lulea???) ... sunt asa de mult factori externi si interni care iti afecteaza viata de zi cu zi, ca sincer, eu vad adolescentii ca niste bombe cu ceas, gata sa explodeze. Cred ca nu putem sa ii ajutam cu nimic, daca nu incercam mai intai sa intelegem prin ceea ce trec la varsta lor

asta e

26 Sep 2012, 18:03

Asta e raspunsul adolescentilor la situatia de haos din tara , de acasa, de la scoala . Orice copil/adolescent trebuie sa invete ca trebuie sa suporte consecintele actiunilor lor. Mesajul pe care noi il transmitem nu este asta, ii invatam ca pot scapa de orice belea daca au pile, bani.

lilly_buterfly

lilly_buterfly

da

26 Mar 2012, 16:43

sa stii ca am observat si eu in ultima vreme, chiar comportamente radicale la copii de 14-15ani, de liceu, care nu stiu ce sa mai faca, sa fie rebeli, nu stiu a cui este vina, insa acesti copii trebuie invatati sa aiba mai multa disciplina

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!