avortul

by: curiosity
care sunt semnele fizice interne ale unui avort? se modifica pentru un timp uterul sau vaginul?
daca am facutt un avort, la un control ulerior se poate depista acest lucru?daca da, dupa cat timp?

viva

viva

Avortul-rana de moarte a iubirii

25 Aug 2008, 02:53

Nu pot sa cred ca o femeie poate zice ca trece usor peste un avort. Are ceva la cap sigur.si sa faci nenumarate avorturi inseamna ca esti mai rau ca animalele.Da cum ramane cu abstinenta doamnelor?Chiar va place sa va smulga fiinta aceea minunata din voi?Da pe animale cine le hraneste?De ce nu avorteaza?Stiti de sindromul postavort care seamana cu schizofrenia la unele si sunt tratate degeaba de schizofrenie si mai rau se imbolnavesc?Da de ce nu cascati ochii cu cine va incurcati.de ce inainte de sex nu discutati problema copiilor.Va mutilati singure.La unele femei se manifesta sindromul si dupa ani de la avort.Si nu stiti de ce nu va intelegi cu copii pe ca-i aveti deja.Inconstient ii respingeti.inconstient jeliti copilul pierdut.Nu vreau sa va jignesc.Eu am facut acum 7 ani nenorocirea asta si m-au tratat de schizofrenie pana m-a luminat o doctorita si mi-am revenit.Pai sotul meu habar nu avea de avortul meu caci fusese mult inainte de el dar a vazut un documentar despre asta si mi-a zis elcaci se cunoaste vaginul.Si cum nu aveam un copil in viata normal ca nu putea fi altceva.Cat a tras cu mine saracul prin spital...CITITI doamnelor caci si fetele dumneavoastra fac tot asa...

gagautza

gagautza

off

28 Oct 2007, 19:50

Sincera sa fiu nu stiu cum avortul a devenit un subiect atat de usor-discutabil.Eu am avut parte de un avort saptamana trecuta si inca imi este frica de corpul meu.Ma simt rusinata si oricat incer sa ma incurajez si sa imi spun ca totul va fi bine, nu reusesc sa inteleg si sa ma iert.trebuia sa o fac din diverse si importante motive, si totusi de ce doare sufletul atat de tare?poate pt ca am ucis o fiinta? poate pt ca nu am mai facut asa ceva niciodata si imi este frica de ce se intampla cu corpul meu?citind mesajele voastre am inteles cand si cum imi va trece durerea fizica. Dar intrebarea cruciala este: cand va disparea durerea psihica?

fabi

fabi

da

24 Ian 2007, 09:36

s poate depista chiar si la o banala ecografie.........

andutza_5

andutza_5

Claudiu...sa mai "cresti"...

05 Dec 2005, 16:16

Dar sa fc un copil si sa fi parinte singura cum e?Eu am crescut numai cu mama,tata a stat cu noi dar numai de ochii lumii.Dar sa faci copil si sa nu ai ce pune pe masa,cum e?Dar sa faci un copil doar ptr ca asa e crestineste e cea mai mare dovada de prostie.Faci un copil cand ai o situatie buna materiala si cand esti matura...Cine nu intelege asta sa se abtina de a-si da cu parerea.Traim in Romania si e destul de greu sa ai grija de tine...dar sa mai cresti si un copil ...asa de dragul bunului D-zeu.D-zeu ne iarta dar copilul se chinuie o viata pe langa noi dc il fc pe "nepusa masa"

popioana_ro

popioana_ro

mersi frumos de urari

14 Nov 2005, 20:42

afla si tu ca sunt bine sanatoasa. si daca am nevoie sa aflu care e morala crestina nu intru pe forumul asta, ma duc eventual la sfaturiortodoxe. asa incat, scuteste-ma

claudiu80is

claudiu80is

Oare de mama si de tata tre sa fie frica?

02 Nov 2005, 18:59

Draga mea...Mai presus de toata frica trebuie sa-ti fie de Dumnezeu ptr ca prin acest gest ai savarsit o crima.Ai omorat un copil.Sa nu mai faci in viata ta asa ceva si D-zeu te va ierta,insa va trebui sa faci ceva in acest sens.Nu vreau sa te arunc intr-o prapastie ci sa te fac sa intelegi ca avortul e un pacat foarte mare care se lasa cu grave mustrari de constiinta ptr cel care l-a facut si cei care au ingaduit savarsirea lui.Ridicate mergi mai departe dar sa nu mai pacatuiesti ne spune D-zeu.Altfel fericirea ptr tine in viata aceasta va fi doar un vis undeva pe un alt taram la care nu vei ajunge niciodata.Deci prin asta incearca sa constientizezi gravitatea faptei ca sa nu mai indraznesti sa mai faci asa ceva niciodata.Crima se pedepseste aici cu inchisoarea de oameni,dar avortul care o crima mai grea ptr ca nu i se ingaduie fiintei nici macar sa vada lumina zilei va fi pedepsita de Dumnezeu.Dar tot El este cel care si iarta.Insa trebuie ascultat de ce zice El.Doamne ajuta...

popioana_ro

popioana_ro

ce chestie

02 Nov 2005, 10:09

si de ce ma rog ar fi o treaba intima cand mergi la medic? Stii ca ti-ai putea face mai mult rau. Exemplu: eu de la avort (mare branza, am avut un avort) nu mai am voie sa fac altul, deoarece ar exista complicatii foarte mari. Imagineaza-ti daca ar da peste mine intimitatea cand m-as duce la un consult si as ascunde chestia asta. poate mi-ar presrice doctorul un tratament total aiurea care mi-ar face mai mult rau decat bine. Continuati sa va jucati asa, treaba voastra, desi, tot incerc sa inteleg de ce va izbeste intimitatea la un consult dupa avort si nu cand stateati cracanate pe masa de operatie. Iertati-mi duritatea exprimarii, dar asta suna a ipocrizie. Plus ca as vrea sa mai inteleg inca o chestie: care e motivul pentru care vrea sa afle daca raman sau nu urme? Ii e frica de mama si de tata sa nu afle?

selmina

selmina

stai linistita

01 Nov 2005, 21:09

Nu exista semne ale unui avort, in afara de durerea care trece in cateva zile.Nu se poate depista un avort la un consunt ulterior, asta daca nu te duci la medic imediat dupa efectuarea lui. Printre primele intrebari care ti se pun cand ajungi la un ginecolog se afla si asta :"Cate avorturi ai?". Deci asta este dovada ca medicul nu are de unde stii daca ai sau nu ai un avort la activ. Eu de cate ori merg la medic ascund acest lucru. Pur si simplu mint in legatura cu acest lucru, nu pentru ca mi-ar fi rusine sau teama ci pentru ca este o chestie intima pe care consider ca trebuie sa o cunosc doar eu. Si inca ceva: ar fi bine sa eviti totusi aceasta cale radicala. Exista atatea metode de-a nu ajunge aici.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!