Am si eu cateva intrebari :D:D

by: deushka
Am si eu cateva intrebari.Am 16 ani...si inca nu mi-am inceput viata sexuala.Am un prieten cu care sunt impreuna de 11 luni..si asteptam momentul potrivit(pentru mine,fiind prima data).Prima intrebare ar fi despre anticonceptionale: as dori sa stiu cum isi fac ele efectul.Adica daca de exemplu ieri am inceput sa iau anticonceptionale si azi am avut un contact sexual fara prezervativ,isi fac efectul, sau este nevoie sa mai astept cateva zile pana ce incep sa actioneze? Apoi, despre pilula de a doua zi am auzit cum ca iti tulbura organismul si aici vreau sa vad raspunsuri din partea celor care au luat asa ceva: ce fel de tulburari apar si cat de eficienta este? Si inca o intrebare mai am si apoi va las in pace:D :stiu ca pt inceperea vietii sexuale nu exista varsta...adica o faci atunci cand simti ca esti pregatit.Dar mai stiu si ca nu e bine prea devreme...oare la 16 ani...e prea devreme? ce parere aveti? va multumesc si astept raspunsurile voastre cat mai sincere

deushka

deushka

ms

13 Ian 2008, 11:15

va multumesc pt informatii.....mai astept si alte pareri.....:*:*:*

ancutsel

ancutsel

Deushka...

13 Ian 2008, 02:41

In primul rand anticonceptionalele incep sa`si fac efectul abia dupa primele 7 zile.Apoi,pilula de a doua zi tulbura doar ciclul menstrual,pot exista si reactii adverse,acestea sunt scrise pe prospect.Este de preferat insa sa o eviti pe cat posibil deoarece nu este o metoda 100% safe.Plus ca banii pe care ii dai pe aceasta pilula dupa o singura partida de sex neprotejat ii poti cheltui pe destule prezervative care nu iti dau atatea batai de cap precum o sarcina nedorita sau mai stiu eu ce boala.
Pt inceperea vietii sexuale nu exista varsta atata timp cat tu ai incredere in tine si in relatia voastra si te poti considera destul de matura sa`ti asumi si responsabilitatile pe care ti le asumi odata cu asta.
Bafta si ai grija de tine:P

leo

leo

:)))

07 Ian 2008, 02:53

devreme sau tarziu pentru a incepe viata sexuala poti doar tu sa stii daca este. asta acum sau dupa ce o incepi...si nu cred ca ar conta prea mult. sunt sigur ca depide mai mult de persoana pe care o ai langa tine atunci cand incepi.

pe de alta parte ar fi bine sa ai grija cu anticonceptionalele astea. eu nu am lasat-o pe prietena mea sa le foloseasca niciodata, insa am vazut efectele lor datorita faptului ca a trebuit sa ia cateva ca tratament.
felul in care tulbura organismul este in general scris in prospect (sangerari intre perioada ciclului, crampe, greata uneori regleaza/deregleaza ciclul etc.).
pe de alta parte ar trebui sa mergi la medic (atat ginecolog cat si endocrinolog) pentru a-ti recomanda pilulele potrivite pt tine. nu merge orice iei de la farmacie. in plus pilulele isi limiteaza efectul daca faci anumite tratamente de exemplu. asa ca nu stiu cata incredere ar trebui sa ai in ele.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!