barbatii sunt vesnic copiii......

by: burlacu_angi
acesti copii mari care sunt barbatii!!!sunt momente in care nu stiu ce sa fac sa ma supar sau sa ma minunez cu cata usurinta mint unii barbati ( sa nu generalizam unii nu vor decat sa te pacaleasca??)au o privire atat de sincera,atat de nevinovata;ei nu inteleg unde au gresit in momentul in care au mintit sau in momentul cand au fost prinsi cu minciuna.Realitatea este ca de foarte multe ori se poarta ca niste copii,eu cred ca in lucruri acceptabile merita sa-i iertam daca-i iubim.Ce ziceti?

qloty

qloty

se cheama ca am ajuns la un acord

22 Iun 2007, 13:13

nu-i asa, Leo?
Nu stiu cit de carierist esti tu dar eu am convingerea ca nici o cariera nu merita sa sacrifici totul pentru ea.
Cred ca geniile sint prea putine ca sa fie reprezentative din punctul asta de vedere.
Noi, restul, sintem oameni obisnuiti care incercam sa ne descurcam cit mai bine si sa impacam segmentele din viatza noastra

leo

leo

desigur

22 Iun 2007, 12:40

nu am spus ca nu se poate la nivelul unui om normal, dar atunci cand vrei sa faci cariera presupune sa devii un nume, iar cand vrei sa ai grija de familie presupune un efort moderat in cariera unit cu o relatie buna in familie. la asta m-am referit. si consider ca in acest context ori faci cariera si renunti la familie ori faci familie si te descurci si tu cum poti in cariera.

qloty

qloty

sigur

21 Iun 2007, 16:48

nu cred ca toata viatza voi avea ritmul acesta. Dar, atita vreme cit pot sa o fac si am elan ( ca sa zic asa) nu vad de ce nu?

qloty

qloty

e drept

21 Iun 2007, 16:37

ca muncesc minim 12 ore pe zi dar sint acasa in fiecare seara ( cu mici exceptii)
Nu cred ca cineva trebuie pus sa aleaga intre viatza de familie si serviciu indiferent de sex.
Vroiam doar sa subliniez ca se poate sa le impaci.
La nivelul de om obisnuit

qloty

qloty

leo

21 Iun 2007, 16:35

"carieristi de nivel inalt" nu sint pe toate drumurile. Eu consider ca sint un om obisnuit . Nu fac parte din elita carieristilor si nici nu imi doresc asta.
Nu lucrez in invatamint. Calatoresc in interes de serviciu, dar... moderat.
Sigur ca nici macar nu as accepta o slujba banoasa care sa ma faca sa lipsesc cu lunile de acasa. Nu as fi de acord cu o astfel de slujba nici ptr partenerul meu.

leo

leo

iuliandm

21 Iun 2007, 16:26

nu este vina ta...este doar faptul undeva fiecare are o soarta la care nu se poate opune.

leo

leo

continuare

21 Iun 2007, 16:23

dar daca esti trainer international si stai 3 sapt/luna in afara orasului si poate a tarii nu cred ca poti tine o relatie. nici cu cei 1000 de euro/sapt pe care poate ii castigi atunci.
nu spun ca nu se poate, dar nu vei excela nici in relatiile familiale (vei fi "muschiul" care face bani si poate, dar mai rar putin mai mult decat atat) si nici in cariera (vei fi un om de nivel mediu si nu un carierist de nivel inalt.

leo

leo

QLOTY

21 Iun 2007, 16:22

sorry pt confuzie, cred ca am gresit cand am dat copy si paste la nume. legat de ce spui tu: depinde de serviciu pt ca daca esti profesoara si mai faci si niste consultanta in particular pe formare profesionala iti ajunge timpul.

iuliandm

iuliandm

burlacu_angi

21 Iun 2007, 16:18

Fosta sotie a terminat fizica- chimie 3 ani si a continuat studiile la insistentele mele si acum ajuns inspector de specialitate fizica - chimie. Am tinut fff mult ca ea sa urce si uite a urcat si pe mine ma aruncat. Viata este parsiva

leo

leo

burlacu_angi

21 Iun 2007, 16:15

in 1983. pai scuze...atunci numai cine nu voia nu facea facultate. nu trebuia sa dai bani, nu te stresa grija zilei de maine, aveai serviciu asigurat, eventual si casa pe care o asigura partidul etc. munca ta de la 16 ani nu se compara cu a mea la 16 ani. tot atunci am inceput si eu. si din nevoia de a-mi plati unele meditatii pt ca deh pe vremea mea se dadeau si bani...oricum dupa ce te casatoresti nu mai faci performante mari. nu mai e timp sa studiezi de dimineata pana seara.

burlacu_angi

burlacu_angi

continuare...

21 Iun 2007, 15:21

sa-ti mai spun ca prin 1983 fam. mea a considerat k imi ajung 10 clase.deci am plecat la munca la 16 anisi impotriva vointei lor,cand a adunat destui bani( dupa 2 ani ) m-am inscris la liceul seral...Mai crezi k sunt singura vinovata?
Fericitule,mult succes si sa iei doctoratul cu brio.

burlacu_angi

burlacu_angi

leo...

21 Iun 2007, 15:11

gandesti exact ca sotul meu....dar cand nea-am casatorit,eu ma pregateam pt. facultate,iar el a fost de acord,mai ales ca am plecat imediat la servici,chiar dak am schimbat orasul,si a nu se uita,asta se imtampla in 1989...

burlacu_angi

burlacu_angi

QLOTY...

21 Iun 2007, 15:06

ai mai multa rabdare si putere decat crezi...
doua slujbe,familie... cu tot sprijinul partenerului de viata,sunt lucruri si situatii prin care trecem si le rezolvam singuri,iar asta se numeste putere si rabdare,deci tine-o tot asa..

qloty

qloty

burlacu- angel

21 Iun 2007, 13:04

rabdarea nu a fost punctul meu forte niciodata, ai dreptate in privinta asta.
Doar in cazurile in care chiar merita sa iti pui la bataie toata rabdarea si sa faci toate eforturile. Poate ca sint eu norocoasa si am tras la loteria casniciei un sotz asa cum mi-am dorit.

qloty

qloty

dar o astfel de viatza

21 Iun 2007, 12:59

nu ar fi posibila daca sotul meu ar avea ideile tale.
Fara suparare.

qloty

qloty

am doua slujbe

21 Iun 2007, 12:58

si aici nu e vorba numai de cariera. Veniturile familiei s-ar subtia ingrijorator fara salariile mele.
Am o femeie care ma ajuta la treburile casnice ( nu in mod regulat, ci atunci cind NOI nu le mai putem termina) si cred ca viatza de familie nu e afectata de faptul ca femeia munceste si are o "cariera" ca sa zic asa...

qloty

qloty

exista

21 Iun 2007, 12:55

variante alternative pentru a face fata treburilor casnice. Nu e obligatoriu sa spal eu gresia si faianta sau sa calc rufele familiei. Sint treburi necesare dar, tocmai ptr ca muncesc si eu cel putin la fel de mult ca sotul meu, nu e musai sa le fac eu.

qloty

qloty

nu sint o feminista

21 Iun 2007, 12:53

nici cit negru sub unghie. Dar , din experienta mea, se poate impaca familia si serviciul in acelasi timp.
Oricum nu sint impotriva femeilor care stau acasa daca asta e ceea ce isi doresc ele. Dar mi se pare nedrept sa aud din partea unor barbati astfel de idei conform carora femeia se ocupa de casa SAU de serviciu, nicidecum de amindoua.

qloty

qloty

leo

21 Iun 2007, 12:50

cred ca ai facut o mica confuzie. Nu eu m-am casatorit inainte de a termina facultatea.
M-am casatorit la citiva ani dupa facultate.
In ceea ce priveste familia si cariera.... cred ca oricum la noi nu se pune problema unei CARIERE in adevaratul sens al cuvintului.

leo

leo

QLOTY

21 Iun 2007, 09:30

acum este si vina ta...de ce te-ai casatorit inainte de a face facultate? eu fac eforturi disperate sa termin doctoratul pana ma casatoresc. este de asemenea si vina lui...nu imi dau seama ce atatea lupte in familie la unii oameni. in definitiv daca unul poate avea o oportunitate sa castige mai mult este laudabil.
sa reformulez: eu consider o persoana carierista, omul care tinde sa prinda maximul functiei pe care o poate avea in viata/maximul avantajului din cariera. si asta nu iti lasa timp pentru altceva.

burlacu_angi

burlacu_angi

qloty...

20 Iun 2007, 14:37

este bine ca stii ce vrei,dar cu rabdarea cum ramane?

burlacu_angi

burlacu_angi

leo....

20 Iun 2007, 14:32

iti spun din experienta ca exceptia intareste regula;daca sotul meu nu s-ar fi suparat pe facultatea mea acum 6 ani,as fi licentiata in drept,timp in care lucram si nu oriunde si oricum,( la o unitate militara,contabila),am si doi copii,iar sotul meu era mai mult plecat decat acasa....
Deci se poate nu-i asa?

burlacu_angi

burlacu_angi

iuliandm....

20 Iun 2007, 14:22

Ma bucur ca ai reusit sa treci peste problemele pe care le-ai avut,sper doar ca aceasta noua relatie ,sa nu fie un refugiu pt. tine;spui ca este persoana potrivita pt.tine-- ma bucur,dar ai auzit de vorba aceea:"mananciun sac de sare cu un om si tot nu ajungi sa il cunosti";iti pare cunoscut nu-i asa?.
Mult noroc in noua relatie.

iuliandm

iuliandm

burlacu_angi

20 Iun 2007, 07:55

Poate ma repet dar vreau sa va spun ca am reusit sa imi gasesc pe cineva si incerc sa imi refac viata. Fosta sotie si batut joc de mine( in urma divortului au iesit o groaza de lucruri, vecini au inceput sa imi spuna niste chesti de ma doare capul) dar actuala femeie de langa mine stie ce vrea, acum simt cu adevarat ca am langa mine o femeie puternica care stie sa daruiasca dar sa si ma ajute. Am descoperit ca asa cum nici degetele de la mina nu sunt la fel asa si oamani nu sunt la fel. Fosta sotie si actuala mea prietena sunt din aceasi zona dar diferentele sunt enorme.

leo

leo

asa ca....

20 Iun 2007, 03:05

sa nu ne luam dupa niste tampenii feministe care spun ca o femeie poate sa stea si la cratita, sa duca si copilul la scoala, sa fie prima la rezultate la serviciu si sa mai aiba si un job particular care sa aduca venit dublu fata de servici. daca erau probate teoriile alea cred ca situatia familiei in strainatate era mai deosebita decat cea din filmele americane in care mama divortata (obligatoriu!) trage de mana doi copii si se umileste prin toata societatea.

leo

leo

...

20 Iun 2007, 03:02

familia iti garanteaza sustinerea. cat te aflii in sanul ei nu muncesti singura, totul se face in echipa, iar gestionata cum trebuie iti pote aduce linistea si la batranete.
iti recomand filmul Orient Express. o sa vezi cum sfarseste un om care nu si-a intemeiat o familie cand a trebuit.

leo

leo

continuare

20 Iun 2007, 03:01

ambele au avantaje dar si dezavantaje. avantajul obtinut din cariera este ca poti avea casa sau masina pe care o doresti, poti merge in vacante in strainatate. insa esti prea ocupata sa poti tine si casa, care incepe in timp sa se clatine. timpul petrecut la birou sau in alte localitati se razbuna intr-un sfarsit.

leo

leo

QLOTY

20 Iun 2007, 02:55

ti se pare limitat dar este real. nu le poti face pe toate. asta incep sa vad si eu acum. imi aleg daca sa invat sau sa ma distrez. serviciul impune mai multe restrictii asupra timpului. asa va fi si mai tarziu. mai ales ca am berechet obiect de studiu. mai toti oamenii pe care ii cunosc si care si-au urmat cariera sunt fericiti daca se afla la a doua nevasta. asa ca fiecare alege din doua lucruri ce i se potriveste: familie sau cariera.

qloty

qloty

...

15 Iun 2007, 11:52

Nu vreau sa imi modelez barbatul. La ce bun? daca substratul nu e ceea ce vreau eu la ce atita efort?
Barbatul nu e plastilina.
Si eu nu sint un modelator .
Si chiar nu mi-am dorit vreodata un barbat pe care sa il " ajustez" eu.
Sa vina gata ajustat. Nu am timp de retusuri si nici chef

qloty

qloty

ce-i cu modelarea asta?

15 Iun 2007, 11:48

ei bine eu zic NU NU NU
Nu cred ca barbatii sint niste copii mari. Toti sintem niste copii mari din cind in cind.
Leo, nu stiu ce dezamagiri ai avut dar nu sint deloc de acord cu partea aia in care femeia se apuca de serviciu sau de familie si copii.
Mi se pare cam limitat.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!