Bune maniere sau norme de buna crestere

by: tish

tish

tish

RE: Bune maniere sau norme de buna crestere

12 Oct 2004, 18:36

Cum spuneam si cu alta ocazie lord este acela care desi singur intr-o casa ia zaharul cu clestele si il pune in ceasca.
Bunele maniere, daca ma gandesc bine, sunt in fond, un mod de a te respecta pe tine, caci e usor a spune " ma respect" ,cand faptele si atitudinea ta reflecta altceva.

lavinutza

lavinutza

Depinde pe cine vrei sa impresionezi

10 Oct 2004, 00:54

Hmmmm ar fi multe de spus aici!Daca eu ma simt bine sa trag un part,sau sa ragai, de ce sa n-o fac!Stau sa ma uit in dreapta si in stanga cine ma vede...decat sa-mi refuz anumite lucruri,mai bine calculez cu atentie!Smecheria e sa iti apara un beculet care sa-ti zica atunci cand esti singur acasa si cand esti intr-un restaurant, sau in lift, sau in autobuz!Cine stie,poate maine mori,si ai stat sa te corectezi la fiecare gest!Eu ma amuz cand reprosez altora,sau cand cineva cauta ma pandeste sa-mi reproseze ceva si eu ma prind si nu-i dau motiv!Sper sa ma intelegeti...astea sunt reflexe conditionate...daca le antrenam,asta ar fi bine din frageda pruncie, n-o sa ni se para prea greu de indeplinit,totul tine de educatie, de acei "sapte ani de acasa".Mie una mi se pare mai de prost gust sa reprosezi cuiva, sau sa barfesti despre cine ce a facut!Suntem oameni,suntem diferiti de animale, avem constiinta, o dam in filosofie, cu trestia cugetatoare, bla bla bla...Chestia e sa nu fi prins!!!Asta zic si repet...intr-o zi eram cu prietenul meu,la el in camera..mi-a dat o bucatica de friptura si am mancat-o :), dar o bucatica mi-a ramas intre dinti, iar eu, m-am apucat s-o scobesc cu mana,s-o apuc, s-o scot, etc...de fata cu el;credeam ca suntem destul de intimi incat sa nu fie nevoie sa ma feresc de el, sau sa-i cer o scobitoare...dar el mi-a reprosat, ba mai mult, mi-a zis ca daca o sa fim vreodata la un restaurant, sa ma scobesc cu scobitoarea, sa pun mana sa nu se vada...m-am simtit aiurea!Logic ca tot eu m-am suparat, de parca nu ma stia, de parca eram o taranca, parca veneam din epoca de piatra...parca daca mergeam la un restaurant ma apucam sa-mi bag degetele-n gura sa-mi scot resturile.S-a gasit cine sa-mi dea mie lectii...poate daca m-ar fi servit in conditii de restaurant de lux,as fi cerut o scobitoare,sau credeam ca n-are :P

tish

tish

07 Sep 2004, 18:46

Eu urasc oamenii care la un picnic fiind, iarba verde, in aer liber se simt poate mai liberi si incep sa ragaie ca niste porci la concert,ba uneori gasesti 2-3 asemenea genii in acelasi grup si fac ori cor ori concurs.
Nu imi plac oamenii care se scarpina in ...parte dorsala,sau in nas in public.aici se practica,ti s-a miscat chilotul ,nu conteaza ca esti in mijlocul orasului tragi de el,ca sa ti-l scoti...din fund.
Nu imi plac oamenii nu unghii murdare,negru sub unghie,sau tipele cu unghile facute cu oja cu un secol in urma,dar care oja s-a cojit ,nu intotalitate insa,sau tipii cu o unghie lunga,sincer mi se intoarce stomacul pe dos cand vad asemenea specimene. Mi se pare lipsa de respect fata de sine daca flecurile de la pantofi sunt duse de mult, nu conteaza cat de eleganta e tinuta.
Mi se pare normal ca un tip sa ii deschida si inchida portiera dupa ce intra in masina unei tipe,sa se ridice in picioare cand ea intra in incaperea in care e el,
sa ii tina scaunul,sa ii tina haina sa se imbrace,sa ii intinda mana ca sa o ajute sa coboare din masina ,autobuz si desi sunt la a 5000 intalnire casatoriti de x ani inca ii mai cumpara flori,fara un motiv special(ziua de nastere)

licorna

licorna

Eu de pilda urasc oamenii care arunca pe geamul masinii toate cele. Si nu ma refer la o guma de mestecat, nici chiar la un chistoc de tigara, ma refer la oamenii care arunca hartii, pachete goale de tigari si cred eu ca aproape orice le pica in mana. Am fost de curand cu niste cunostinte la munte, si pe drum el a aruncat bine mersi de pe geamul masinii toate gunoaiele, in conditiile in care este un tip cu bani si toate cele. In ochii mei a scazut cumplit (pardon, ma scuzati, oricum nu mai avea unde sa scada, daca este sa fiu corecta 100%) si i-am spus ca nu-i okay dar nu i-a pasat de nici un fel.

Un alt obicei urat este plescaitul la masa (al meu viitor ex excela in chestia asta, i-am spus initial finut, apoi glumeam cu el - il auzeam cum plescaie din cealalta camera, si il intrebam "mananci cumva ?" ca sa sesizeze ca plescaie fara sa ii fac eu observatie direct) dar in fine, asta este, si un alt obicei aiurea pe care nu il agreez este sughitatul zgomotos. Altminteri nu sunt foarte rigida, cred, desi observ manierele unui om si daca le are creste mult in ochii mei.

dulceatza

dulceatza

:rolleyes: pai eu a trebuit sa invat multe din aceste regului de mica ptr ca mi-au trebuit in cercurile in care se invarteau ai mei si sincer am suferit mult cand imi auzeam prietenii jucandu-se afara si eu stateam cu o profesoara sa invat alea in fine. mi-aduc aminte si acum ca eu eram pedepsita daca incurcam furculita de friptura cu cea de salata in timp ce majoritatea oamenilor din jurul meu, maturi fiind, nu faceau nici o deosebire intre ele, ba mai mult mai chemau si chelnerii sa le spuna ca au prea multe furculite.

tish

tish

Bune maniere sau norme de buna crestere

Se spune ca lord este acela care desi bea ceaiul singur si nu mai e nimeni in casa, isi va pune zahar cu clestele si ceaiul il va bea aceleasi miscari ca atunci cand l-ar bea impreuna cu imparateasa.
O persoana oricat de multe diplome ar avea,daca nu stie sa se poarte in societate nu este acceptat in unele cercuri.
Ce norme,ce reguli de bun simt cunoasteti,le respectati,sau nu acceptati in cercul vostru persoanele care nu se comporta ca la carte?

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!