Cand prietenii te fac sa suferi inimaginabil...

by: rodicutza_sadica
Daca dintr-o data iti dai seama ca prietenii tai nu prea se mai pot numi prieteni si daca tot atunci realizezi ca ti-au facut mai mult rau decat bine in ultima vreme, ca a fost mai mult intentionat decat neintentionat.. ce faci? Daca este ceva chiar grav pentru tine, crezi ca ar trebui sa nu mai vorbesti cu ei pt o perioada? Sau sa incerci sa discuti?

Inteleg ca in general ar fi cel mai ok sa discuti, dar momentan in situatia in care ma aflu eu mi se par cam de prisos cuvintele, nu cred ca am ce lamuri. E cam prea mult ca sa povestesc. Dar dupa raniri succesive (nu neg ca am si eu o parte din vina, bineinteles) momentan de 2 saptamani incerc sa iau o decizie. Chiar ar trebui sa mai incerc sa vb cu niste oameni care m-au facut sa sufar atat de mult ?

doe

doe

Cand prietenii te fac sa suferi inimaginabil...

06 Sep 2006, 10:56

Iti dau doua variante.
1.Atunci cand vorbesti cu cineva ai grija ce vorbesti si cum vorbesti si ce fizionomie afisezi.
2.Aceea nu se pot numi prieteni, asa ca ar fii cazul sa iti gasesti alti prieteni

pisi

pisi

Raluca _ G,

19 Mai 2006, 09:38

iti multumesc mult pt aprecieri !
Ma bucur ca exista persoane care imi inteleg modul de gandire, destul de intortocheat si complicat, uneori ! :))

ralukagrodea

ralukagrodea

Pisi,

19 Mai 2006, 07:20

imi place mult cum gandesti si cum scrii, si iti citesc mesajele. Esti extraordinara.

ralukagrodea

ralukagrodea

Rodicuta...

19 Mai 2006, 07:17

cand cineva te face sa suferi "inimaginabil" trebuie sa te intrebi si de ce...Daca omul are vreun motiv, este de inteles, dacanu, este ciufut si trebuie sa- l eviti, poate nu ti- ai dat seama de la inceput de felul lui de a fi
Dar totusi as vrea sa stiu, ce motive au prietenii sa te faca sa suferi?

meonlyme

meonlyme

off

16 Apr 2006, 13:37

am scris un roman si nu stiu ce D-ezeu sa intamplat,si sa sters.. :(

meonlyme

meonlyme

Rodicutza

16 Apr 2006, 13:32

Parerea mea este,k fiecare om trece prin asa ceva,prin acele stari momente..etc,pt k toti pana la urma vom fi dejamagitzi chiar de "prietenu/a cea mai buna" .. :)(ceea ce nu exista dupa parerea mea)..

kavajava

kavajava

suferinta?

31 Mar 2006, 18:26

Cand cinefa te face sa suferi prima data, e vina lui. A doua oara, e vina ta... Vad ca-ti place sa pozezi in victima, asa ca ai si tu un ce beneficiu acolo.

Cat despre evitarea conflictelor, daca tu nu te ridici in propria aparare, de ce ar face-o altii?

pisi

pisi

Cunoastem, cunoastem, Erika

28 Mar 2006, 20:26

Am trecut si eu prin ceva asemanator cand unele persoane, pe care nu le consideram chiar prietene, au profitat de faptul ca eram f sincera , si mi-au facut-o, dar pun acele intamplari pe seama varstei mele de atunci si a lipsei experientei de viata !
Dupa capul meu, un prieten bun incearca sa te protejeze , se bucura pt tine cand ai o reusita, nu cauta sa-ti influenteze cu nimic deciziile, te accepta asa cum esti , te ajuta la greu ,si nu-ti infinge nicidecum cutitul miseleste pe la spate !
Daca prietenii tai au facut un astfel de gest si au profitat de sinceritatea ta, ma gandesc ca poate au crezut ca te vor proteja daca fac acel lucru , n-au realizat ca , de fapt, in momentul acela , iti faceau cel mai mare rau posibil ! Considera ca asta e scuza lor, ca au incercat sa te protejeze, ca au crezut ca-ti fac un bine , si de fapt, n-a fost asa !
Sa fii iubita, pa !

erika

erika

Rodicutza, believe it or not,

28 Mar 2006, 20:02

stiu exact ce vrei sa zici. Eu pur si simplu am evitat sa-i mai vad,iar cand ii vedeam evitam subiectul. Pentru ca nu-mi plac conflictele, reprosurile, nu-mi place sa ma cert cu nimeni. Daca cineva ma supara nu ma duc sa-l iau de guler. Pur si simplu il evit, daca are bun simt isi da seama de ce.
Si in plus, n-a vrut nimeni sa recunoasca nimic, faceau atat de bine pe ingerasii ca le si vedeam aripile. Cred ca asta ma deranjeaza cel mai tare, ca n-a avut nimeni curajul sa recunoasca nimic. Doar nu le luam gatul...
A propos de ce zice Pisi, eu una nu cred ca am gresit cu nimic, poate ca am fost prea naiva, am avut incredere prea mare si nu am stiut cand sa tac. Pe de alta parte nici nu ma asteptam la asa ceva din partea lor. erau persoane pe care le cunosteam de ani buni, persoane alaturi de care am crescut. Nu cred ca au vrut sa-mi faca rau. Poate si-au imaginat ca imi fac un bine, dar ma enerveaza cand persoane foarte apropiate nu isi dau seama cand imi e bine si cand nu...
Ma rog...cam atat. Ar mai fi multe de spus...

pisi

pisi

Banuiesc ca n-ai nevoie de parerea mea

27 Mar 2006, 20:13

Si nici n-am sa-ti scriu nimic, decat ca, nu stiu de ce, tu ai impresia ca toata lumea are ceva cu tine , vezi si postul tau " Femeile ma urasc " sau ceva de genul asta !
Oare ce insemna pt tine inimaginabil, ma faci sa rad, ca folosesti cuvinte atat de mari in contextul in care il folosesti !
Sa-ti mai spun ca " cine se aseamana se aduna " ?, n-are rost ...
Ia vezi daca nu gresesti si tu fata de ceilalti, nu se poate ca toti sa fie impotriva ta, trebuie sa ai si tu partea ta de vina in toate acestea sau vina ta e neglijabila ?:D
Macar cu tine insati fii sincera , acesta e sfatul meu pt tine , vezi unde gresesti si tu , si abia apoi indrazneste sa-i judeci pe ceilalti !
Ignora mesajul meu,daca doresti , nu ma deranjeaza asta !
Oameni buni, care doar cititi pe forum si nu raspundeti niciodata, dati un sfat , o mana de ajutor fetei asteia , ca noi, cei "activi", avem ciunga in cap !
Multumesc c-o ajutati !

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!