...viata mea s-a e cu susu`n jos acum..si eu sunt legata de maini si de picioare...

by: ancutsel
Si eu sunt unul dintre atatia adolescenti luati cu forta de catre parinti pt o viatamai buna in Italia.Si cat m`am zbatut si cat am intors problema pe toate partile pentru a gasi o solutie...I`am implorat...le`am aratat toate oportunitatile mele din Romania de a`mi face o cariera si de a avea viitorul pe care mi`l doresc.Invatam la un liceude elita din orasul meu,imi castigam banii de buzunar si de haine singura prin micile mele afaceri,acolo il am p iubitul meu si pe toti prietenii mei si deodata m`au intors cu susu`n jos si m`au adus intr`o tara de care momentan mi`e greata.Sunt aici de 4 luni.Am inceput scoala,care nici nu se poate compara cu cea in care am invatat atata amar de vreme.De iesit in oras nici nu se pune problema pt ca nu am cu cine si nici nu am dispozitia necesara.Acum incerc sa`i conving sa ma lase E greu...foarte greu...tata m`ar lasa,mama nu.si nu se pune problema unor parinti inchisi la minte.Am ajuns chiar in pragul disperarii pt ca aici nu maisuport sa stau nici o zi.De fuga nici nu se pune problema pt ca totusi mai am putina minte acolo undeva:p Ma gandeam ca poate mai este cineva in situatia mea si mi`ar putea deschide ochii..

ancutsel

ancutsel

:*

17 Nov 2007, 14:47

Multumesc la fel pisi.
Te`am pupat:)

pisi

pisi

Iupiiiiiiiiiiiiiiii

14 Nov 2007, 16:05

Ma bucur mult, Ancutsel, asta da veste buna. :)

Te pup si-ti tin pumnii sa ai parte numai de succese pe toate planurile. :)

ancutsel

ancutsel

sunt foarte bine.

13 Nov 2007, 22:04

Pana azi nu am avut net acasa,in ROMANIA!.I`am convins pe ai mei.Si`s bine.Foarte bine.Mi`am reluat vechile obiceiuri,am inceput scoala la acelasi liceu in aceeasi clasa,mi`am luat in primire iubitul si sunt cea mai fericita fiinta de pe pamant.
Pupici si tie.

pisi

pisi

Ancutsel,

12 Nov 2007, 15:40

ce mai faci, esti bine?
Esti tot in Italia sau ai reusit sa-i convingi pe ai tai sa te lase sa te intorci in Romania?

Astept un semn de viata de la tine.
Te pup.

ancutsel

ancutsel

..

12 Oct 2007, 15:26

Dupa mama problema ar fi rezolvata daca l`ar aduce pe prietenul meu aici...cum are de gand de altfel.Bineinteles ca nu sunt de acord pt ca nu vreau sa intre in groapa asta numita "Italie" si sa nu mai iasa ,cand el are toate sansele sa se realizeze in Romania.Merita ceva mai bun.
De abia astept sa ajunga acasa in seara asta sa vad ce are de gand.
Tineti`mi pumnii.:D:*

ancutsel

ancutsel

mulsumesc pisi:*

12 Oct 2007, 15:16

Asta era planul meu..stau stau aici un an pana fac 18 ani si apoi sa ma intorc in tara.
Insa problema se pune altfel,aici pe cat e de usoara scoala pe atat de greu se iau notele.La oral niciodata nu vei avea 9-10 ,maxim 8 iar pt o greseala sau 2 iei 6-7.In scris unii profesori t anunta de dinainte ca in lucrare nu va lua nimeni peste 9 sau peste 8.Aici media 8 echivaleaza intr`un fel cu 10 la noi.Eu daca stau un an aici si termin cu mediile astea nu ma mai pot duce in tara la liceul unde am invatat intotdeauna(din cls a 5-a) si nici la facultatea unde vreau nu voi intra.Plus ca daca ai mei nu vor fi de acord nici cand voi face 18 ani tot asa voi ramane pt ca fara sprijinul parintilor nu pot face nimic si nu vreau chiar de pe acum sa fiu intretinuta iubitului meu.Chiar nu ma vad in postura asta.
Le`am spus asta alor mei si tot nu i`am induplecat.In seara asta mama vine acasa, chipurile special pentru mine sa`mi rezolve problema.Sper ca solutia ei sa fie Romania,desi acum cateva zile mi`a zis ca"va proceda cum crede ea ca`i mai bine chiar daca o voi uri toata viata".

pisi

pisi

Ancutsel,

12 Oct 2007, 10:37

nu pot decat sa-ti tin pumnii si sa-ti doresc ca totul sa se rezolve dupa cum iti doresti tu,nu dupa cum isi altii pt tine,lasa timpul sa curga si lucrurile sa-si urmeze un anumit curs,si apoi mai vezi ce mai faci,ce decizii poti lua in legatura cu propria ta viata.

Te pup si te sprijin din tot sufletul,iti doresc mult,mult noroc si daca simti nevoia sa mai vorbesti cu noi sti unde ne vei gasi. :)

Pupici. :)

pisi

pisi

Te inteleg,Ancutsel

12 Oct 2007, 10:34

Uite ca si eu sunt de ceva vreme plecata de acasa ( din Romania adica) si inca mai plang de dorul familiei si prietenilor mei,de dorul de tara,de dorul de a comunica in limba mea draga.

Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau,sincer,imi pare nespus de rau ca parintii tai chiar nu realizeaza cat de mult suferi tu sau poate ca realizeaza,dar spera sa-ti treaca acest dor,din proprie experienta pot sa-ti spun ca dorul nu-ti va trece doar se va atenua si din cand in cand va deveni si mai puternic,vacantele in tara mi se par atat de scurte,e greu,e tare greu.
Nu pot decat sa-ti recomand sa economisesti bani pt biletele de avion si sa te duci in tara cat mai des posibil,sa mentii legatura prin telefon,mail sau mess cu iubitul tau,prietenii tai,restul familiei din tara,sa nu carecumva sa pierzi legatura cu cei din tara.
Eventual de sarbatorile de iarna,daca nu puteti ajunge in tara,roaga-i pe parintii tai sa-l invitati pe iubitul tau sau 1-2 prieteni sa va viziteze pt cateva zile. :)
Nu stiu ce varsta ai,dar banuiesc ca ai 16-17 ani,ai putea ramane acolo in Italia pana la majorat si apoi te-ai putea intoarce in tara,sa studiezi si sa muncesti in Romania.

ancutsel

ancutsel

pai..

11 Oct 2007, 23:04

Eu aveam un anumit anturaj cu un anumit tip de oameni bine alesi.Aici am incercat sa`mi fac o prietena care mai tarziu s`a dat la tata:)).
Incerc in fiecare zi sa fiu optimista..si chiar la scoala ma descurc foarte bine ...insa nu ma pot integra absolut deloc in peisajul asta.Cu fiecare zi ce trece vreau din ce in ce mai mult la mine acasa.Am o colega romanca care e aici de un an si inca mai plange.Nu vreau sa ajung asa.Simt ca nu apartin locului asta oricat de frumos ar fi.Eu vreau la mine acasa...tanjesc dupa camera,cartierul,orasul, scoala mea...
Am postat p forumul asta (drag mie) pt ca am foarte mare nevoie de un sfat,incurajare(sa nu spun disperare)
Cred ca am fost invatata cu prea mult bine si nu am stiut sa apreciez ce trebuia cu adevarat..si acum cnv de sus ma pune la punct.

Dieta Nicoleta Luciu
Dieta Nicoleta Luciu
diete-sanatoase.ro

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!