amintiri ...

by: oonniixx18
hmmm ... imi aduc aminte de alta carte citita care mi-a placut f mult: "portretul lui dorian grey" - oscar wilde. auzisem de ea, mi-a placut , pe urma am citit-o si ...mi-a placut si mai mult. cum se transforma protagonistul pe durata cartii, cum ajunge o epava sufleteasca... imi plac cartile psihologice,care analizeaza comportamentul uman,mintea si sufletul oamenilor,complexitatea trairilor lor.

farizzada

farizzada

o parabola din Oscar Wilde

11 Aug 2006, 14:09

...care se regaseste in "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu:
"Trecea intr-o zi Iisus si vede cum un barbat se tine dupa o femeie spunandu-i lucruri necuviincioase.
-Omule, de ce te poti asa? il intreaba Iisus pe om.
-Doamne, eram olog si m-ai vindecat, acum ce sa fac?
Mai merge Iisus si se intalneste cu un alt barbat, care se uita cu o privire nerusinata la o femeie.
-Omule, ii spune si lui acesta Iisus, de ce te uiti asa?
-Pai Doamne, eram orb si m-ai vindecat, acum ce as fac?
Mai merge Iisus si vede pe marginea unui sant un om plangand cu capul in maini.
-Lazare, tu esti?il recunoaste Iisus pe omul de pe sant, de ce plangi?
-Murisem Doamne, si m-ai inviat.Ce sa fac acum?"
Plin de intelesuri ...si foarte profund.

farizzada

farizzada

oscar wilde

11 Aug 2006, 13:29

Nu stiu cum s-a intamplat ca nu am citit nici o carte de Oscar Wilde...chiar daca sunt "topita" dupa cugetarile si maximele lui :
"O masca ne spune mai mult decat o fata."
"Cel care traieste mai multe vieti trebuie moara de mai multe ori."
Am dat aceste doua exemple doar ca sa te conving ca sunt alaturi de tine in ce priveste parerea despre Oscar Wilde...intr-adevar surprinde cateva aspecte foarte profunde despre mintea si sufletul omului....

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!