Am nevoie de un sfat...

by: panselutza
Salutare tuturor... Ajutati-ma si pe mine, please! De fapt problema nu e chiar a mea... Am o prietena foarte buna care e distrusa pt ca iubitul ei tocmai i-a dat papucii; culmea e ca el e coleg cu mine de facultate, asa ca intr-un fel sunt la mijloc, aud ambele variante:( Intrebarea mea insa e alta: cum pot s-o ajut pe ea, de 2 zile refuza sa manance si sa doarma, chiar ma sperie si ma doare sufletul sa o stiu asa, dar pur si simplu nu stiu ce pot face pt ea... Sfatuiti-ma voi, va rog...

joelia21

joelia21

da...

30 Mai 2007, 21:00

fiecare am patito si cred ca e bine sa iasa cat mai mult sa cunoasca noi prieteni sau cu actualii prieteni doar sa iasa sa se distreze si sa isi vada de viitor mnai bine....

mihoo

mihoo

pentru viss

25 Apr 2007, 18:33

cum se poate fara? n-as concepe viata fara dragoste. clar e ca nu facem intotdeauna alegeri bune, dar nu se poate fara. daca n-ai fi fost iubita si daca n-ai fi iubit, n-ai fi existat!

mihoo

mihoo

panseluta, draga mea!

25 Apr 2007, 18:30

prietenia e gresit inteleasa, insa vei avea timp sa afli ce inseamna!altfel,crede-ma, ai fi simtit ce trebuie sa faci. In rest, sa auzim de bine!

mihoo

mihoo

nu suferim pentu ca iubim!

25 Apr 2007, 18:26

de ce spunem ca suferim din dragoste? suferim pentru ca nu ne sunt satisfacute anumite nevoi, dar daca iubesti nu suferi! n-ai cum! e drept, facem sacrificii, chiar foarte mari, dar nu pentru a suferi ci pentru a fi fericiti. si apoi, de unde ideea ca numai femeile sufera? dar barbatii? ce-i cu ei? ei nu sufera? oooo, ba da! si ati fi foarte uimite sa stiti cat de mult. e drept insa ca se manifesta altfel decat noi.dragele mele mi-ar placea foarte mult sa stam la o cafea impreuna...

pisi

pisi

Mesaj pt Panseluta

21 Apr 2007, 16:39

Panseluta,in primul rand,te-as indemna sa respecti deciziile prieteniile tale,indiferent de natura acestora.
In al doilea rand,prietena ta are nevoie in aceste momente de un om care sa-i asculte pasurile,de o persoana care sa n-o judece si care nu incearca cu forta s-o scoata din casa.
Lasa lucrurile sa curga pe fagasul lor,nu le grabi,nu le schimba cursul,spune-i prietenei tale parerea ta vis-a-vis de relatia ei,dar n-o obliga sa-ti imbratiseze si propunerile sau ideile,pana la urma ea e singura in masura sa decida ce va fi cu viata si relatia ei,nu tu.

Rabdare.

ioanamargareta

ioanamargareta

leo

19 Apr 2007, 09:52

am intzeles ca tu nu crezi in suferintza din dragoste?nu ai suferit niciodata din cauza unei femei?leo suntem oameni si fiecare are o deceptie la un moment dat.deceptie care poate provoca o suferinta

leo

leo

ioanamargareta

19 Apr 2007, 09:14

cu prietena a fost mai simplu. e mai logica decat majoritatea femeilor pe care le-am intalnit. insa cu unele din fostele au fost probleme mari. nu am inteles de ce sa incerci sa te razbuni pe altul pentru ce ti-a facut fostul. poate ca sa pierzi si pe actualul.

viss

viss

Leo

18 Apr 2007, 18:49

De ce crezi ca suferim din dragoste?Am iubit...a trecut...e o poveste uitata!Dupa o perioada de trei,patru luni de la ruptura,te gandesti,a meritat suferinta?!?

ioanamargareta

ioanamargareta

parere

18 Apr 2007, 11:09

eu consider ca prietena ta nu procedeaza corect.tu trebuie sa o convingi ca viatza asta e prea frumoasa si trebuie traita.NU merita sa se distruga datorita unui barbat care a dat dovada ca nici macar nu o iubea.E tanara si slava domnului barbati sunt pana-i lumea.convinge-o sa-i demonstreze fostului prieten ca poate sa se descurce si fara el si inca mult mai bine.

leo

leo

...

17 Apr 2007, 09:59

eu nu mai cred in persoanele care sufera din dragoste... aproape toate fetele care avusesera o problema recenta de felul asta, m-au atacat pe mine desi nu eram cu nimic vinovat ca nu si-au ales inainte partenerul bine. asta pe motivul stupid ca si eu eram barbat.

viss

viss

Leo

16 Apr 2007, 18:30

Sunt de acord cu Ariana16,te simti mai bine cand discuti cu cineva,te simti usurata;iar daca "te-ai fript"candva asta nu inseamna ca atunci cand incepi o noua relatie cauti ce ai pierdut.Toti suntem supusi greselilor,important este sa nu le repetam-mai mult,nu putem trai neincrezatori total langa noua persoana.Orice om are dreptul la o sansa,repet noi nu gresim?

leo

leo

viss

15 Apr 2007, 20:25

asta trebuie pusa la o tema intitulata "Din ciclul <>"
daca ai sti cat tu de la cate femei care spuneau lucrul asta am m-am ars eu...
in general este bine sa nu crezi pe nimeni. cel care sufera acum, in majoritatea cazurilor va face pe altcineva sa sufere la fel de mult.

viss

viss

Aidaa

15 Apr 2007, 20:19

Ai mare dreptate.Oare de ce noi femeile in special punem atata suflet intro relatie si de cele mai multe ori ajungem sa fim aruncate ca niste "papusi"vechi.Dupa o vreme ne incurajam singure spunand "viata merge inainte",dar in sufletul nostru se ma-i rupe ceva!Ne inchidem in noi...ne dezvaluim aici micile secrete si poate nu stim sa vedem (sau nu vrem)cand trece dragostea pe langa noi.Si eu am nevoie de prieteni...in adevaratul sens al cuvantului,putini sunt aceia adevarati,iar pe voi dragele mele asa va consider!Cat de curand va cer ajutorul...cu sfaturi bineanteles!

aidaa

aidaa

viata merge inainte!!!

15 Apr 2007, 16:54

cel mai bine ar fi sa nu-i mai vorbesti despre el.....si sa fii alaturi de ea...si eu iubesc din tot sufletul pe cineva...si ne-am despartit.....si ma manifest la fel ca si ea....si-mi dau seama cat de mult te pot ajuta prietenii in aceste momente....nu ma incalzeste nici un sfat,din partea nimanui....dar faptul ca sunt alaturi de mine ma ajuta...

aurasi

aurasi

Panselutza

13 Apr 2007, 10:47

Daca e vorba de tine sau nu, nu cred ca este"treba"nimanui,dar daca este,si,vrei sa spui asta,trebuie sa ai mare grija,daca nu esti "tare" la magariile celor "trei gratii"..... in mizerie de pe forum, ca imediat te vor tavalii in trocul lor de porci(la feminin).Ca ar spune ce gandesc asta este,atat pot ele,dar ele jignesc gratuit si normal, inutil si tot pt ca doar atat pot.

panselutza

panselutza

mihoo

13 Apr 2007, 08:03

am scris acele lucruri pentru ca atunci ea chiar ma ingrijora, dar dupa aceea mi-am dat seama ca de fapt ma agit degeaba, pentru ca si-a revenit in cateva zile, dar nu in sensul ca vrea sa il uite, ci ca ar spera intr-o impacare... in momentul de fata eu vorbesc cu prietena mea, dar nici eu, nici ea nu dechidem acel subiect, asa ca, m-am gandit, pana la urma e viata ei si daca la un moment dat va vrea sa se distruga nu voi avea cum s-o ajut, nu are sens sa insist, dar cu siguranta voi fi langa ea daca imi va cere ajutorul...

panselutza

panselutza

mihoo

13 Apr 2007, 07:47

eu ma inteleg bine cu amandoi; pe ea insa o cunosc dinainte; am facut impreuna o scoala de ghizi cand eram eu in liceu, iar cu el sunt colega abia de aproape 2 ani; asa ca... mi se pare normal sa tin cu ea chiar daca nu vreau sa supar pe nimeni... problema este destul de delicata, pentru ca amandoi obisnuiau sa se planga la mine cand ceva nu mergea intre ei...

mihoo

mihoo

te rog sa-mi scrii cum ii este

12 Apr 2007, 16:03

ma gandesc la ea si-mi dau seama cat de mult poate suferi...sau poate ca a trecut de atata vreme

mihoo

mihoo

fii alaturi

12 Apr 2007, 15:59

evident ca mi-am pus intrebarea cine iti este prieten, ea sau el. indiferent de raspunsul tau, eu sper sa fie ea,si atunci da e si problema ta, pentru ca-ti este prietena si pentru ca-ti pasa. fireste ca nu poti face mare lucru, insa trebuie sa fii pregatita sa-i fii alaturi cand iti va cauta spirjinul. in astfel de cazuri suntem neputincioase, insa putem avea rabdare si intelegere. oricine se poate imbolnavi de dragoste si este al naibii de greu sa te vindeci!!!

panselutza

panselutza

viss

11 Apr 2007, 10:50

nu vad de ce m-as fi ascuns la voi daca ar fi fost vorba despre mine... ceea ce am scris chiar este adevarat, indiferent daca ma credeti sau nu... oricum,multumesc pt comentariu...

viss

viss

unde dragoste nu e,se poate si fara!

08 Apr 2007, 10:00

Draga mea prietena ta este foarte tanara este la inceput de drum si daca iubitul i-a dat "papucii",inseamna ca nu o merita.Mai bine ca sa intamplat acum!Intotdeauna sunt doi vinovati-ca si in cuplu,ascultandu-i pe amandoi le dai dreptate-fiecaruia!N-ai cum s-o ajuti!Trebuie sa se ajute singura,sa se intrebe unde a gresit!?!Trebuie sa fie mereu frumoasa,sa aiba grija de ea si sa nu dea impresia ca-i pare rau!Atunci involuntar va da satisfactie altora.Dar nu cumva este vorba despre tine?

panselutza

panselutza

nu stiu ce sa mai cred...

01 Apr 2007, 13:56

Prietena mea vine in continuare dupa el la facultate, desi el i-a spus clar ca nu mai vrea sa fie cu ea... Se amageste singura, e chiar bucuroasa si spera sa se impace, dar eu cred ca va avea parte de o mare dezamagire... Oricum, nu e treaba mea, asa ca nu ma mai bag, ea trebuie sa-si dea seama singura ce e de facut, nu?

leo

leo

eu zic...

29 Mar 2007, 12:28

s-o lasi un pic in pace. sigur va manca atunci cand ii este foame. :))
si are nevoie si de o lectie de viata. oricum o primea o data. trebuie sa devina imuna la astfel de lovituri. exista o tona de barbati atat de nesimtiti sa faca sa sufere o femeie care tine asa mult la ei.

panselutza

panselutza

floare_de_cais

22 Mar 2007, 18:35

merci mult de tot, asa voi face...

Top 10 diete nesanatoase
Top 10 diete nesanatoase
diete-sanatoase.ro

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!