Banii & pozitia sociala

by: eggan
motiv de compromis pentru Scorpion ?

ana68

ana68

Raspundeala

14 Dec 2006, 08:04

Pisi....probabil ca asta vine din suflet...'om fi mai sentimentale,ce zici?!Multumesc pentru urarile de sanatate!Iti doresc asemeni!:-)
Lucky,...muah!...ca esti asa simpatica si mi-a crescut inima citind ca ma apreciezi,pe bune,multumesc!Vorbind la modul general pentru mine,uneori,parerea majoritatii conteaza...nu ca as face ce spune lumea,neaparat,dar am invatat sa plec urechea cateodata si am constatat ca e de bine...Cu posesivitatea mea ce sa mai zic?Asta sunt si nu ma pot schimba.Cred ca si din cauza faptului ca am avut parinti ordonati mi se trage(ei,chiar sa asez ciucurii la covor,nu fac)...insa dau si daruiesc,numai ca vreau sa stiu cand imi lipseste ceva sau unde este pus,altfel ies din ritmul in care imi duc viata si asta ma enerveaza la culme.
Limba romana mereu a fost cu doua intelesuri,nu?Si scorpioni corupti nici eu nu am intalnit inca...sau poate nu mi-am dat seama?!Nu stiu!
Eggan...raspunsul la intrebarea ta,din partea mea,e nu.Pentru mine siguranta familiei si rutina sunt mult mai bune decat un post bine platit,printre strainii care nu ma cunosc,nu-mi inteleg obiceiurile si nu ma pot accepta din punct de vedere social,national,financiar s.a.m.d.Prefer o viata tihnita in lipsuri si cu multe vise marete,decat singuratatea si nefericirea confortului financiar...

eggan

eggan

Aham

13 Dec 2006, 21:23

Da, din primele doua am inteles. Mai ales din a doilea post [asa sunt eu, inteleg in etape :P ]

Eu doar am pus completarea.

luckyrock

luckyrock

raspunsul meu se incadreaza?

13 Dec 2006, 21:12

macar unul dintre ele.....am obiceiul sa domin zona :)

eggan

eggan

Completare

13 Dec 2006, 21:10

Uhhh. Intrebare in coada de peste :P [heh, gandire de barbat].

Ma interesa la ce concesii/ compromisuri ajunge o femeie scorpion cand vine vorba de asa ceva, adica: bani & pozitie sociala.

Exemplu: Ai sansa [chiar unica] de ati realiza visul, de a lucra in domeniul care-ti place cel mai mult [poate fi acela in care trebuie sa scormonesti omanenii :D], pe bani multi, chiar mult prea multi - dar asta te-ar costa relatia sentimentala/casnicia, ai sta departe de casa, de parinti, ai pierde poate si unii prieteni...

Recunosc, ca pana acum am avut placerea de a cunoaste doar Scorpioni incoruptibili [sau cel putin asa par]

luckyrock

luckyrock

ANA

13 Dec 2006, 11:36

nu este prima data cand citesc la ceva postat de tine chestii de genul "sa ma bag si eu in seama". nu cred ca e cazul ca o persoana ca tine sa isi faca probleme ca ceea ce spune nu intereseaza pe nimeni sau ca, din contra, deranjeaza. si-apoi, de cand conteaza pentru tine daca deranjezi pe cineva?

am spus si o repet, si nu am nici un interes in ceea ce te priveste deoarece orice prost [proasta] poate deduce repede ca nu te cunosc personal: tu esti unul dintre motivele pentru care m-am oprit pe acest forum. este primul forum pe care intru si sigur va fi si ultimul, pentru mine este suficienta o experienta ca sa am idee despre ce este vorba despre un anumit lucru in general

cat priveste posesivitatea fata de lucruri si la mine este foarte dezvoltata, desi incerc de cativa ani sa acord mai putina importanta lucrurilor, pentru ca exista o vorba: tu posezi lucrurile sau lucrurile te poseda pe tine? este obositor sa detii cat mai multe si apoi sa le pazesti cu disperare, nu? ca sa nu mai enumar si toate certurile ce apar cu cei care indraznesc [!!!] sa le atinga fara sa ceara permisiunea mea....

dar cred ca Eggan a pus alta problema. cred ca el a intrebat daca Scorpionul poate fi corupt. daca am inteles gresit, il rog sa ma corecteze. limba romana ne ofera o mare posibilitate de interpretare dupa bunul plac

si da, cred cu tarie, ca Scorpionul este unul dintre cele mai integre semne ale zodiacului, cu numarul cel mai mic de oameni "coruptibili"

pisi

pisi

Ana,zambesc,

13 Dec 2006, 11:34

pentru ca desi nu sunt scorpioanca,ma recunosc in descrierea ta...

Ce chestie,am ramas muta de uimire citindu-ti mesajul,cat de mult semanam la fel de a fi...

Multa sanatate celei mici! :)

ana68

ana68

Lucky,

13 Dec 2006, 11:04

Am tot citit ce ai scris tu si,ca sa nu ramana subiectul fara raspuns,ma bag si eu in seama pe aici si,uite asa...mi se verifica treaba ca ce se spune despre scorpioni e o regula general valabila si ca pe urma,in particular,ficare scorpion e caracterizat de mediul social din care provine,de educatie,anturaj si incarcatura genetica....adicatelea vreau sa zic ca eu una tin foarte mult la lucrurile mele si fac extrem de urat daca cineva pune mana pe ceva ce e al meu fara permisiunea mea.Nu spun ca nu daiu din ce e al meu,dar sunt ata de chitzibushara si ordonata cu lucrurile mele(daca ma scoli din somn brusc si ma intrebi unde e,iti spun imediat)incat nu suport ca cineva,chiar si al meu sot,sa umble si sa strice ordinea aceea.Poti spune ca sunt extremista cu chestia asta,dar asta e:imi place ordinea si punctualitatea.Si ma despart greu de lucrurile mele...pot sa iti spun ca am acasa lucruri de cand eram de varsta fiica-mi,adica 3 ani si sunt in stare excelanta si le-a folosit si baiatul meu de 11 ani si fata mea de 3 ani si poate le vor folosi si nepotii mei,mai sti?!:-))
Asa ca din punctul de vedere al renuntarii la lucrurile mele....no way...Cat priveste renuntarea la un partener pentru la mai bine si mai multi bani....nici asta nu am facut-o niciodata.Am renuntat la parteneri din cauza felului mitocanesc de a fi al lor,din cauza anumitor discutii in contradictoriu si fara finalizare,din cauza felului belicos al lor de a fi si cand progesteronul li se revarsa....si tot asa.Recunosc cu sinceritate cand gresesc,dar nu iti bate joc de mine pe tema asta la nesfarsit si nu tin absolut intotdeauna sa am dreptate.Dar atat timp cat eu acord respect si sansa de a arata ca te poti indrepta...cer acelasi lucru,pentru ca nu unul e muma si altul ciuma...Suntem egali si nimeni nu a cumparat pe nimeni din targul de sclavi si daca eu a gresit si recunosc asta,sunt gata sa indrept greseala si sa o iau de la capat si sa si invat din greseala mea....Cam asta!

luckyrock

luckyrock

un alt fel de raspuns

09 Dec 2006, 12:02

la ce bun sa ai unde locui, poate chiar intr-o casa cu tot confortul asigurat, la ce bun sa ai un serviciu, poate chiar stabil si bine platit, daca sufletul ti-e gol si n-ai pe cine iubi si n-are cine sa te iubeasca, decat batranii tai parinti si fratele sau sora, daca ai asa ceva? parintii iti vor muri in cele din urma, fratele sau sora isi va intemeia propria familie si tu vei ramane fara nimeni, o biata epava umana, care n-are drept companie decat umbra sa, care si ea apare doar cand iese soarele...

singuratatea mi se pare mai cruda decat cancerul si nu inteleg de ce oamenii o prefera, de ce oamenii aleg banii, serviciul, casa, in defavoarea dragostei

lucrurile nu dureaza in timp, chiar si muntii se prabusesc, si, chiar daca lucrurile sunt mai durabile, cand vine ziua in care viata ti se termina, nu poti lua cu tine nimic, nu ai altceva decat ce porti in suflet si amintirile

or, care amintiri sunt mai frumoase? cele in care este vorba de achizitionarea unei bluze, unei perechi de pantofi, unei bijuterii, unui scaun, unui televizor etc sau cele in care tu ai facut ceva impreuna cu una sau mai multe persoane: o excursie, o plimbare, o aniversare, o intalnire, o regasire, un sarut, o imbratisare....

ca sa nu mai vorbim de faptul ca lucrurile se pierd, se strica, se invechesc, se sparg, se deterioreaza, pe cand amintirile raman vii, ca si cand le-ai trait ieri

luckyrock

luckyrock

NU

08 Dec 2006, 20:47

de ce? pentru ca, mai presus de toate, Scorpionul cauta sa-si potoleasca "foamea" de dragoste si sex, nu de bani

de ce? pentru ca Scorpionul este un nebun!! pentru ca oricand ar lasa un partener bogat, dar care nu trezeste in el nici un sentiment, si ar pleca pana la capatul lumii sa isi gaseasca fiinta iubita care traieste intr-o casuta saracacioasa, dar plina de dragoste

de ce? pentru ca Scorpionul este prea mandru sa se vanda ieftin

de ce? pentru ca Scorpionul stie ca daca accepta compromisuri, va fi la mana altora si el nu suporta sa fie inrobit!!!

de ce? pentru ca Scorpionul este puternic si rezista cu stoicism in fata tuturor greutatilor pe care i le ofera viata

de ce? pentru ca Scorpionul este prea incapatanat sa accepte "ajutorul" altora si prefera sa se ridice prin propriile puteri

de ce? pentru ca Scorpionul este un model de corectitudine, onoare si integritate

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!