Barbatul Rac

by: dan
Sunt Rac -un El Rac - si daca vreti sa imi puneti intrebari va astept.

anabatr

anabatr

Haha

06 Sep 2017, 11:29

De ce toata lumea spune ca racii sunt ciudati? :)) eu nu sunt de aceasta parere..am intalnit fel si fel de oameni. eu prefer sa ma documentez inainte sa zic ceva despre cineva..si am gasit de curand un calcul de personalitate pe net..va las link poate aveti nevoie :)) https://www.zodiacool.ro/destin

alma

alma

Din proprie experienta

24 Iun 2007, 09:58

Depinde de ce ai facut sau ce considera el ca. Daca e sa se simta neglijat, ranit, bruscat, cam nasol, nu ti-o va ierta, chiar daca ramineti impreuna o sa-si aduca aminte din cind in cind. Mama mea e Rac, a spus sa nu dau ocazia niciodata unui Rac sa se simta ranit, ca nu va uita in veci.A avut dreptate.

doarunnume

doarunnume

cum facis a te ierte un rac?

23 Iun 2007, 01:33

am jignit un rac ...si acum nu stiu ce sa fac sa ma ierte....are cineva vreo idee?

dara

dara

Ella

29 Iun 2006, 08:52

Da, Ella, cam asta e ideea.Poate ca nu e adevarat, dar mie mi-a pus cam multe semne de intrebare asa incat prefer sa dau pagina.

pisi

pisi

Dara, dupa parerea mea,

27 Iun 2006, 23:48

ai luat tocmai decizia care trebuia !
Ma bucur ca ai realizat care iti sunt prioritatile in viata si ca ti-ai reamintit cine esti si pe cine iubesti, cine reprezinta ceva in viata ta !
Toti avem la un moment dat astfel de momente de ratacire in viata, unii raman cantonati in acele relatii fara viitor, altii se ridica si merg mai departe pe drumul lor, dar ma intelepti, tu faci parte din ultima categorie, desigur! :))
Plangi daca simti ca asta te ajuta, nu-i spune sotului tau nimic si nimanui altcuiva despre patania cu celalalt, sterge cu buretele acest episod din viata ta, si bucura-te de ceea ce ai !
Si inca ceva:barbati care sa doreasca o femeie gasesti cu duiumul, dar un barbat care sa te aprecieze si respecte f rar !
Mult succes in tot ceea ce-ti propui ! :))

trofimash

trofimash

sa protejam racii :)

27 Iun 2006, 21:09

Eu sunt rac de 26 ani. Si nu ma pling ca "sunt prea ciudat". Am o relatie cu o "leoaica"[cam de juma de an], si Ea deja spune ca am stranietati. Ei.
E normal sa am careva stranietati, oricine are.
Se va deprinde cu mine, si at. totul va fi ok!.
Cu racii e nevoie de rabdare si at. rezultatul va aparea la sigur.

dara

dara

revenire

26 Iun 2006, 12:26

Buna la toti! Stiu ca nu am mai scris de mult timp. A fost foarte greu pentru mine sa spun tot ce-am spus pana acum si sincer nu credeam sa ajung s-o fac iar, dar avand in vedere ca ati fost alaturi de mine revin sa va povestes cum au decurs lucrurile.Hotarasem deja dupa ce am vorbit cu voi sa pun ordine in viata mea adica sa admit ca a mea casnicie nu merge si sa fac ce trebuie indiferent de existenta sau nu a altui barbat. Eram hotarata ca a doua zi sa incep a oferi o sansa celuilalt, dar...nu l-am mai vazut. A disparut fara un cuvant. E adevarat ca bip-urile nu au incetat si am aflat de la altcineva ca e plecat din tara.M-a deranjat ca nu mi-a spus "de maine nu mai vedem un timp".Eu i-am spus intotdeauna cand am plecat undeva si ma asteptam la oarecare reciprocitate.Si atunci am inteles ca eu de fapt nu contez. Poate ca e normal dat fiind ca nu e calugar, ca nu are o relatie cu mine si nu mi-e dator cu nimic.A lipsit de atunci si pana acum, timp in care bip-urile au continuat.Acum s-a reintors si a reluat relatia cu mine, ma rog, asa cum e ea, ca si cum nimic nu s-a intamplat si nu ne-am mai vazut de ieri.Foarte frumos, mi-am zis, uite ca nu i-a trecut, ca s-a gandit la mine. Problema e ca pe langa nevasta exista si o amanta de care tocmai am aflat. O sa ziceti ca trebuia sa stiu asta daca stiam ca nu-i merge bine relatia acasa, dar am inceput sa ma intreb ce-as fi eu in sirul asta de femei, pe unde m-as afla daca as zice da?As fi o alta amanta, eventual simultan cu cealalta?Si atunci am decis ca rolul de amanta nu mi se potriveste. Si cu atat mai mult cel de trofeu. In relatia pe care inca o mai am la mine acasa sunt singura, pe locul intai, chiar daca mi se pare ca de cele mai multe ori eu si sotul meu traim in realitati paralele, ca fiecare duce in spate problemele de zi cu zi fara sprijin din partea celuilalt.Poate ca nu voi reusi sa fac sa mearga casnicia mea, dar am invatat sa ma privesc cu alti ochi pe mine, sa ma pretuiesc mai mult si sa las in viata mea doar pe acei care ma pretuiesc si ei.Sunt o femeie realizata profesional prin forte proprii, care are un copil minunat si asta e mai important decat orice. Faptul ca a existat un barbat care m-a dorit nu ma face decat sa fiu mai sigura si mai increzatoare in fortele mele.Nebunia asta a durat foarte mult, dar a fost o perioada din care am iasit mai bogata sufleteste si mai inteleapta, iar daca cumva sunteti curiosi daca o sa plang, ei bine, da, o sa plang...Dar o sa-mi treaca repede!

pisi

pisi

Alex, propun s-o lasam pe Dara

21 Mar 2006, 16:59

sa decida ea daca doreste sa ne marturiseasca ce decizie intentioneaza sa ia !
Oricum, ea ne-a marturisit problema ei, si cred ca i-a venit tare greu s-o faca, si mie persoanl mi-ar veni greu sa vorbesc despre problemele mele pe un forum, si asa ca o inteleg, a dat dovada de curaj si tot respectul din partea mea pt gestul ei !:)
Dara, iti doresc mult noroc pt viitor, iti tin pumnii sa iei decizia corecta si sa fii... iubita de cine ti-e drag tie !

alex

alex

.

21 Mar 2006, 13:58

vrem sa ne spui si noua cum au decurs lucrurile!!.

dara

dara

multumesc

21 Mar 2006, 08:31

Va multumesc pentru comentariile voastre.Nu tineam neaparat sa ajung sa-mi expun problemele pe vreun forum, dar uite ca s-a intamplat si sincer a fost util.Probabil ca sunt mai aproape de o decizie decat inainte.

alma

alma

Acum sa fim sinceri

20 Mar 2006, 21:47

Fata de noi si fata de ceilalti: nu poti cere unui barbat sa stea asa....logic ca are pe cineva, ca parca asa s-a si inteles de la inceput, nu?Ca te vrea pe tine, asta e clar.Dar pina te hotarasti tu....Si in general, apelurile repetate sau enervante pe mobil vin de la una/unul(dupa caz),in nici un caz de la sef, amic, o mama prea grijulie etc.Si indiferent de la cine erau, asta nu schimba situatia: tipul trebuie sa se vada si el cu o femeie, ca nu-i homo, nu? Insa dragut din partea lui sa vrea sa te linisteasca. Hotaraste-te tu si sunt convinsa ca n-o sa mai te deranjeze telefonul ala. Fie si numai pt. faptul ca-l va inchide cind e cu tine.Dar asa....ce-i oferi acum? Nimic.Omul trebuie sa-si traiasca viata. E destul de usor de altfel, asteapta sa te hotarasti si intre timp doar nu s-o calugari, adica ce e greu de acceptat normalitatea? Logic ca are nevoie de o femeie linga el, daca nu esti tu aceea, doar n-o sta asa.Sa nu se supere nimeni, ca e situatia fireasca deocamdata.

dara

dara

Alma

20 Mar 2006, 16:05

Chestia cu bip-urile era doar un exemplu.Bineinteles ca putea fi alta ca doar la asta m-am gandit!Omul are voie sa faca ce vrea ca doar nu are o relatie cu mine! Eu nu am reactionat negativ in nici un fel in fata lui! Culmea e ca am primit explicatia bip-urilor fara s-o cer si crede-ma, nu are nici o legatura cu alta femeie!El s-a simtit obligat sa ma linisteasca desi nu era de datoria lui!De altfel in orice situatie in care eu m-as putea gandi ca este vorba de alta femeie se straduie sa arate ca nu e asa desi eu nu am nici o reactie care sa banuiasca ca m-ar deranja. Explicatiile s-au dovedit reale de fiecare data. Ca m-am isterizat in capul meu asta e problema mea mult mai importanta!Semn ca lucrurile sunt mai serioase din partea mea decat mi-as fi dorit sa fie!

dara

dara

pisi

20 Mar 2006, 15:31

Pisi , la ce spui tu ma gandec cel mai mult.Si stiu ca ai dreptate.Eu sunt aia mai sus in chestia cu socialul.Si cred ca asta conteaza foarte mult in pespectiva roza ca lucrurile vor sta la fel ca in actuala mea relatie peste cativa ani daca l-as alege pe celalalt.N-am numai viziuni romantice despre toata nebunia asta.

pisi

pisi

Uitasem de diferenta sociala

20 Mar 2006, 00:36

Sa stii ca nu este un aspect de neglijat !
Nu stiu , care dintre voi doi e pozitionat mai bine social, si nici nu doresc sa aflu in mod special , dar daca veti alege sa fiti impreuna veti avea de luptat cu multe prejudecati !
Tu stii f bine cum este el ca om, dar cei din jurul tau nu vor fi dispusi, sa-l vada pe el , asa cum este in realitate, le va fi mai usor sa judece decat sa caute sa vada calitatile lui !
Tot timpul vor fi persoane care vor afirma ca el nu este de nasul tau, care vor incerca sa-ti deschida ochii, si la un moment dat, e f posibil sa cedezi !:((
Vei fi judecata pt alegerea ta, asta e clar, indiferent daca tu doresti asta sau nu si dragostea va va fi pusa la incercare din aceasta cauza, fie ca voi vreti sau nu !
Vor avea grija o parte din cei din jur, sa faca presiuni asupra voastra, dar daca va fi sa fii cu el, sa nu cedezi in fata presiunilor,doar tu il cunosti si-l vezi, asa cum cei din jur nu sunt capabili sa-l vada, si anume , cu inima !
Cam atat de la mine !

pisi

pisi

Ma scuzati ca ma bag si eu in discutie

20 Mar 2006, 00:26

ca probabil deranjez !
Dara, n-as vrea sa fiu in locul tau, sincer !
Ma gandesc ca orice decizie vei lua, cineva tot va fi ranit, poate ca tu, poate ca sotul tau sau copiii vostri, poate ca el sau familia lui ! E f greu sa iei o decizie, cand sunt atat de multe persoane implicate, cu sau fara voia lor, la mijloc !
Sfatul meu,retine e doar un sfat , o parerea vazuta din afara( si nu vreau sa par zmeu sau ca le stiu eu pe toate) este sa judeci la rece lucrurile, sa vezi ce anume te nemultumeste in relatia cu sotul tau, sa vedeti unde gresitit amandoi, daca exista o problema de comunicare, incercati sa remediati situatia, nu abandona o relatie doar pt ca nu mai e la fel ca la inceput !
Sa presupunem ca incepi o relatie cu celalalt tip, la un moment dat, tot vei ajunge in acelasi punct , exact in acelasi punct unde va aflati tu si sotul tau, la momentul prezent ! Ceea ce traiesti tu acum, sunt emotiile acelea, pe care le traieste, orice om indragostit, dar dupa ce dragostea trece, ramane altceva sau mai exista posibilitatea ca dragostea voastra se transforma in altceva ,cert e ca nu veti mai fi la fel ca la inceput ! Si atunci crezi ca s-a meritat efortul, sacrificiul, spune-i cum doresti ?
Am trecut si eu prin ceva asemanator, nu era chiar asa de tragic ca la tine, dar multumesc lui Dumnezeu ca m-am trezit la realitate, chiar daca in ceasul al noualea !
Orice decizie vei lua, va fi f greu sa nu sufere careva, eu asa vad lucrurile ! Poate ca ma insel, poate ca nu am experienta necesara de viata, nu stiu , dar tu acum ai de ales, intre doua rele , depinde numai de tine, ce anume alegi !
Sa fii iubita !
Daca consideri ca mesajul meu e deplasat, ignora-l , sari peste el !

alma

alma

Bip-urile alea-s cam in ceata

19 Mar 2006, 11:11

Ce va tot legati de ele?Pai cum adica sa nu te gindesti ca e alta la mijloc? Nu ai zis ca amindoi sinteti implicati in alte relatii....adica ce e neclar?Era cealalta, ei si?Cred ca era dreptul aleia mai degraba decit dreptul tau sa-i dai bip-uri, nu crezi?El putea inchide telefonul, dar nu a considerat necesar.Asta e nasol.Sau saracul nu are voie cu alta? Cica la mijoc, parca aia ar fi intrusa.Mai, ginditi-va ce cuvinte folositi,ca unele-s ca nuca in perete. In rest, lamuriti-va mai repede, ca si asa s-ar putea sa se consume destul de repede o relatie intima, acum, vorba aia, e un risc asumat.Trece viata, ala se va plictisi de asteptat,apare alta,ca femei....slava domnului!povestea asta sufera de un romantism cam exagerat, se face un capat de tara, ca ce-o fi, dar ce crede el, aoleu! Va prinde senectutea gindind la ce ar fi putut fi.Am gresit si eu cindva, am stat 7-8 luni in loc sa iau taurul de coarne.Si ce-a iesit? Nimic, normal, in ciuda semnelor povestite aici de voi, plus altele etc. Uite ca asteptarea strica.Boala lunga, moarte sigura.

dara

dara

raspuns la raspuns

19 Mar 2006, 06:09

Ella, cam tot ce spui tu am gandit si eu.Chestia cu analogiile bip-alta e o tampanie si-mi dau seama, dar cand intreaga situatie e aiurea iti trec tot felul de idei prin cap inclusiv despre tine.Alex, ce sa-ti spun?Sa cresti frumos si sa iubesticu tot sufletul cand o fi sa fie.

alex

alex

eu ce sa mai zic...

18 Mar 2006, 23:12

nu prea mai inteleg nimica, probabil din cauza ca am doar 18 ani si dasta, in plus nu am avut inca o relatie serioasa. :):)

dara

dara

revenire

18 Mar 2006, 22:09

Ella, scuza-ma, tot tu ai observat si problema de comunicare.Ca ma place stiu sigur pentru ca atunci cand nu stia ca sunt cu cineva lucrurile au fost mult mai pe fata, dar din priviri, nici atunci prin cuvinte.Eu insa am respins initial ideea cu totul.Ulterior am dat inapoi si el stie asta.Nu concep ideea de triunghi conjugal.Un lucru trebuie inceput cand se termina altul.Nu m-as mai respecta pe mine si nici acum nu sunt sigura ca nu mi s-a cam zdruncinat respectul.

dara

dara

ella

18 Mar 2006, 21:59

Da, Ella, ai pus punctul pe i.Cam asta e. Nu te mai joci cand implici si alte persoane si vorbesc de copii.Si are dreptate si Alex: e o problema de comunicare.Din nefericire discutiile sunt formale in cazul nostru, doar gesturile spun altceva si unele cuvinte aruncate sporadic ce par ca nu-si au rostul in context si care spun ceva, altceva.Discutiile ar parea bizare pentru cineva care le asculta:incep o discutie banala despre vreme si ma trezesc afland mai stiu eu ce amanunt privat semnificativ pentru o femeie care isi doreste o relatie normala.Imi amintesc ca devenisem aproape isterica in mintea mea ca tot primea niste bip-uri pe telefon.Stiu ca in zilele cand nu ne vedem primesc un bip si eu.Sau cand e ceva de reprosat... Nu-mi era dator cu nici o explicatie ca ce avem noi doi nu se cheama relatie si deci nici eu nu puteam sa cer.Si totusi explicatia a venit mai tarziu, cand a avut prilejul,intr-un context oarecare, foarte bine camuflata, intr-o discutie absolut nenecesara si formala.Nu stiu cum sa explic mai bine.Cred ca si el vrea dovezi palpabile de la mine.Cat despre biletele...nu stiu, zau.Intre mine si el e o diferenta sociala mare,nu financiara, nu intelectuala, doar sociala si poate asta e cauza.Eu m-as putea obisnui cu asta daca as sti ca pot conta pe ceva real, palpabil.As avea forta sa fiu contra curentului daca stiu ca are rost sa incerc..

alex

alex

incearca asta!!

18 Mar 2006, 18:59

pote este ceva stupid dar multi psihologi o aplica in comunicarea cu pacientii lor.
un joc:propune partenerului tau sa va scrieti sentimentele(bla bla bla) pe o hartie(fiecare cu hartia lui :) ) ca poate nu va gasiti cuvintele pe cale orala :) si pote merge in scris.
e un mod de comunicare foarte bun in cazul pers timide.

dara

dara

din nou, multumesc

18 Mar 2006, 17:28

Stiu, Alex!Numai ca situatia e tare complicata.Amandoi avem peste 30 ani, avem relatiile noastre care nu merg in desfasurare, cu copii cu tot de fiecare parte si o limpezire cu cartile pe masa mie personal mi-ar prinde tare bine.Uneori cred ca numai in cap nu sta ca sa ma faca sa pricep, alteori am indoieli.Stiu ca uneori il ranesc fara sa vreau si-mi iau pedeapsa de fiecare data si de fiecare data o luam de la capat torturandu-ne probabil unul pe altul.

alex

alex

Pisi

18 Mar 2006, 10:11

Si eu am fost ajutat cu ceva timp in urma tot pe acest forum si cred ca e corect sa ajut si eu la randul meu!!!

alex

alex

merci FANILOR

18 Mar 2006, 10:09

dara dar sa nu uiti sa ii intorci dragostea dublu sau mai mult ca noi(racii) cam suferim daca nu vedem asta ;)
FOARTE IMPORTANT!!!

dara

dara

multumesc Alex

18 Mar 2006, 10:02

Imi inchipuiam eu ca asta e raspunsul.Si chiar vorbeam serios cu topitul!

pisi

pisi

*mi-ai, scuze

17 Mar 2006, 22:08

Mi-a fost foame si mancai o cratima, offff, viata mea ! :D

pisi

pisi

Alex, miai castigat respectul 100%

17 Mar 2006, 22:07

cu mesajul tau ! Daca asa procedezi si-n viata reala, jos palaria in fata ta ! Tine-o tot asa si nu te schimba, esti pe drumul cel bun !
Sa fii iubit, pa pa ! :))

alex

alex

;)

17 Mar 2006, 17:03

"Eu una aproape ca m-am topit in clipa in care am simtit caldura pe care..." super tare fraza asta.
Hai sa iti spun ceva:Noi, (adica RACII), nu prea vorbim dar demonstram si atat timp cat iti arata e greu si sa iti spuna, se concentreaza la fapte nu la vorbe.
Si cred ca asta e mai important ca de vorbit vorbesc toti dar putini pun si in practica sau simt ceea ce spun(fagaduiesc)
--Parerea mea!!--

dara

dara

tot eu...

16 Mar 2006, 20:29

Vorbind acum serios cred ca racii sunt subtili, foarte devotati, foarte calzi. Eu una aproape ca m-am topit in clipa in care am simtit caldura pe care o proiecteaza asupra mea uneori, gesturi mici si aparent banale facute cu subtilitate, tandrete.Simte exact ce vreau desi nu o spun niciodata si imi raspunde exact cu ce trebuie.Dar parca uneori vrei sa auzi: te plac, femeie! Esti turc?!Nu pricepi?!Ma rog, sunt capricorn...Sau poate interpretez eu gresit semnalele si omul e doar amabil!Sa ma ajute un rac, va rog!Exista vreo sansa?

dara

dara

tot racii...

16 Mar 2006, 20:13

Sunt noua pe forumul asta, dar imi place ce citesc pe aici.Si ma bag si eu in vorba...Eu sunt capricorn cu ascendent in rac. Imi place tare mult un barbat din zodia racului si sentimetul e reciproc din cate mi-am dat eu seama.Eu sunt insa foarte timida si din combinatia asta de zodii pe care o am a iesit ca nu fac primul pas nici moarta!Decat daca stiu despre ce e vorba cu certitudine.Si nu prea stiu...Ca doar e rac!Am vreo sansa sa aflu intr-o zi din gura lui ce simte pentru mine?

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!