Am nevoie de parerea de un sfat...

by: dianim
buna !Am 18 ani si vreau sa-mi incep viata sexuala...Dar problema mea este:contraceptia.
Noi (adik eu si boyfriendul meu ) am discutat si am hotrit ca cel putin pentru prima data sa folosim o alta metoda decit prezervativul...
Dati-mi un sfat:eu ma gindeam sa folosesc pilula de a doaua zi...insa nu stiu daca e cel mai potrivit...
Si in general care este cea mai potrivita metoda de contraceptie pentru a nu pierde si din placere si din siguranta ca nu ramai insarcinata?

ciporto

ciporto

wow

24 Sep 2006, 00:42

pai...in primul rand bravo tie ca ai putut pana la varsta asta sa nu!in ceea ce priveste ce e cel mai sigur...nimic nu e 100% incearca si u anticonceptionale am un prieten cara o face cu prietena lui fara prezervativ si isi da drumul de vro 3-4ori si e ok fata de cand ia anticonc. nu a mai avut pb cu pilile cu prezervative si alte metode! deci faci cum vrei...oricum prima data se zice k e bine fara;)

pisi

pisi

Prezervativul iti ofera protectie

31 Iul 2006, 10:54

aproape de 100%,dupa abstinenta e cel mai sigur mijloc contraceptiv.
Dianim, te-as sfatui sa-ti iei prietenul de manuta si sa mergeti impreuna sa va faceti analizele inainte de a accepta sa te culci fara prezervativ cu el. Daca el se va supara,inseamna ca e un egoist care nu merita, pt ca se gandeste doar la confortul propriu,nu-ti fie jena sa-i propui sa va duceti impreuna la medic, mai bine faci acest pas acum decat mai tarziu, cand, Doamne fereste, ar putea fi prea tarziu...
Legat de pilula de a doua zi , nu este sanatos sa o iei prea des, mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu nevoista s-o iau, si nu m-am simtit deloc bine din cauza ei, si nu sunt singura care s-a plans de efectele pilulei de a doua zi,asa ca, grija mare.
Concluzie:nu o face fara prezervativ cu iubitul tau, decat dupa ce v-ati facut amandoi analizele,iar dupa aceasta, urmatorul pas e sa decideti ce mijloc de contraceptie adoptati.

duroncika

duroncika

metode contraceptie

29 Iul 2006, 01:03

prezervativul nu e deloc asa sigur cum mai spunea cineva mai sus,ba chiar risti mult cu el.Cred totusi ca cel mai bine este sa mergi la doctor si iti recomanda el ce te protejeaza si iti prieste mai bine.Cat despre pastiluta de adoua zi cum i se spune consta de fapt in doua pastilute,prima care trebuie luata in maxim 72 ore dupa efectuarea actului sexual si a doua la 12-17 ore dupa prima.Atentie cu cat este luata mai repede riscul de a ramane insarcinata este mai mic.Nu trebuie folosita ca mijloc de contraceptie ci ca o salvare in cazul esuarii unei metode de contraceptie

maisa

maisa

sfat

27 Iul 2006, 12:30

io zic sa t duci la medic si sa iei anticonceptionale pt k pilula d a doua zi nu este kiar atat d sigura mai ales k nu este recomandata si t vei simti si rau d la ea... io zic k totusi prezervativu e cel mai sigur dar dak nu vreti ia anticonceptionale recomanadat d medic

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!