avortul

by: bia
am si eu o intrebare: Cum e cand faci avort? doare, simti ceva? in cate feluri se face?

bitha_lu_bithu

bitha_lu_bithu

:)

25 Iun 2009, 19:43

e foarte dureros ma rog eu am facut chiuretaj acum 3 luni si credeam ca mor de durere pe masa aia.bine cu anestezie locala cea generala e foarte periculoasa deoarece e facuta in coloana.
chiuretajul a fost facut la o clinica particulara si a costat 4 milioane

magnolia13

magnolia13

buna fetele

17 Mai 2009, 23:37

buna!nu am mai scris pana acum p nici un forum...am nevoie sa vb cu cineva,am nevoie de niste sfaturi...sau cel putin sa spun cuiva ce am p suflet...:(am prieten de un an,acum o luna am facut sex neprotejat si am luat pstinor a 2 zi la cateva ore de la contact,am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv...scufita a intarziat 2 sapt...sunt disperata...:(nu vreau avort

alexandraaa

alexandraaa

beatrice

23 Oct 2006, 07:22

despre asta nu stiu nici eu prea multe, dar daca mi se intampla asa este din cauza avortului. Pentru ca mi se poate modifica RH-ul... Cand o sa stiu mai bine o sa-ti spun... :(
Bye!

alexandraaa

alexandraaa

pai...

20 Oct 2006, 11:02

...antibioticele le-am luat cam o saptamana, si in timpul asta nu m-am protejat. In acelasi timp luam si anticonceptionale... e cam aiurea, dar s-a intamplat! :( Acum nu mai iau anticonceptionale, ne protejam cu prezervativ, coyotus intrerupt si calendar. Mai speriat e actualul meu prieten decat mine, dar suntm impreuna de aproape un an si slava Domnului ca nu am mai avut probleme!
Se poate chiar sa nu mai fac copii, ultimul doctor ginecolog la care am fost mi-a spus sa fac analize sa vad daca mi s-a modificat RH-ul. Dar nu am facut nici pana acum, toate la timpul lor...
Bafta!

alexandraaa

alexandraaa

ce nu v-am spus...

18 Oct 2006, 12:07

...este ca nu doresc numanui sa i se inatmple ce mi s-a intamplat mie, si sper sa nu mi se mai intample niciodata!
Dupa cateva luni, am fost la ginecolog, la un control de rutina. Acolo, totul este in regula. Numai in sufletul meu a ramas in mare gol ce nu stiu daca se va mai umple vreodata. Regret enorm ce s-a intamplat, dar eram eleva in clasa a 12-a si in plus, aveam o relatie instabila. Asa cum v-am spus, imediat dupa incident m-am despartit de respectivul...
Sper doar sa nu ma judecati...

alexandraaa

alexandraaa

Va spun din proprie experienta...

18 Oct 2006, 11:54

avortul se face in 2 feluri (cel putin atat stiu eu). 1-prin absorbtie = embrionul,adica "o bucatica de carne" (pentru ca doar asa pare pana la 2 luni si ceva) este exctrasa cu un fel de aspirator.Asta este o metoda cat de cat noua si este, se spune, mai putin dureroasa. Asta a fost metoda aplicata si in cazul meu.
2-cu ajutorul chiuretei, de unde si numele de "chiuretaj".Am inteles ca metoda asta este foarte foarte dureroasa,pentru ca pur si simplu simti cum "scobeste" inauntrul tau.
Dar haideti sa va povestesc cum mi s-a intamplat mie.Luam pilule contraceptive de aproximativ un an.Cand mi-au fost recomandate,mi s-a spus ca de la antibiotice sau de la antiinflamatori pilule nu-si mai fac efectul si ca trebuie sa folosesc si alta metoda in perioada aceea.(era vorba de prezervativ).Dar,pentru ca eu intelesesem de la o prietena,care stia de la o prietena,care stia de la alta prietena, ca si daca incetezi sa iei anticonceptionale,ele tot isi mai fac efectul o perioada de timp,nu am folosit prezervativul in timp ce luam antibiotice (pentru o infectie la masea),deci pilulele contraceptive nu-si mai faceau efectul.
Asadar,ciclul intarzia sa apara.Inainte de asta, aveam ciclu regulat si stiam exact cand trebuia sa-mi vina. mi-am facut un test de rarcina si...POZITIV! :( in saptamana aia mi-am facut programare la un cabinet ginecologic.Am fost impreuna cu...prietenul meu de atunci (imediat dupa aceea ne-am despartit).Ghinionul meu a fost, ca desi alesesem unul din cele mai scumpe cabinete din oras, personalul s-a dovedit f. incompetent. De ce? Pentu ca dupa ce m-a consultat, "d-na doctor" a zis ca "il facem acum" (era vorba de avort). intai mi-a facut o injectie in fund, pentru dilatare.Apoi...ANESTEZIA!care e f. dureroasa! si a inceput sa taie...sa scoata...La un moment dat a spus ca nu poate sa-mi faca nimic.Am inceput sa plang crezand ca nu poate sa faca nimic pt. ca era prea mare (si stiti ca daca trec 3 luni,nu-ti mai face nici un doctor nimic).Dar, dupa aceea mi-a spus ca este prea mic si "prea tare" si ca sa revin peste 10 zile. Sangeram si ma durea f. tare.
Mi-am luat inima in dinti si am fost la sora mea sa-i povestesc ce facusem. S-a speriat foarte tare si m-a convins sa-i spunem mamei. A doua zi, mama m-a dus la un doctor ginecolog,care mi-a dat un tratament,si mi-a zis sa revin peste 3 zile.Peste trei zile am fost iar cu mama mea,si am facut avortul.A fost foarte dureros,dar a doua zi faceam educatie fizica... Am avut noroc!
Bafta si voua!!!

pisi

pisi

Cel mai bine,deloc dureros,

22 Sep 2006, 10:02

economic chiar,care nu impune aproape niciun risc e sa te protejezi impotriva sarcinilor nedorite.
As alege avortul ca ultima optiune si doar in cazuri extreme, spre exemplu, daca medicii mi-ar spune ca fatul e grav bolnav sau daca acea sarcina mi-ar pune in pericol viata sau sanatatea.
In rest, ma protejez de riscul unei sarcini nedorite,si asa ar trebui sa faceti si voi, daca nu va doriti in viitorul apropiat un copil.

septembrie

septembrie

poate k doare

21 Sep 2006, 21:07

nu ma facut nicodata un avort dar sa sti ca decat sa aduci un copil pe lume si dupa sa te gandesti k nu-l mai vrei si sa il abandonezi pe strazi sau prin orfelinate sincer e mai bine sa avortezi . ce rost are sa aduci o fiinta pe lume doar ca sa o chinui? copilul nu e papusa are nevoie de multe lucruri dar ami ales are nevoie de dragoste , de intelegere si de niste parinti care sa-l astepte cu bratele deschise si sa aiba o situate finaniciara medie macar pt a-l putea creste decent nu in puf k nu e bine sa-i dai copilului tot dar trebuie sa aiba strictul necesar.
eu una nu sprijin avortul dar recunosc ca in unele situatii e cea mai buna solutie.

alex_t

alex_t

medic

09 Aug 2006, 20:34

Chiar ar fi de mare folos sa fie un medic care sa vorbeasca cu noi pe forum despre chestii de genul asta. Cum te afecteaza, ce probleme pot sa apara apoi etc.

maia

maia

Spuneti nu avortului!

09 Aug 2006, 11:31

Dupa cate stiu eu e foarte dureros, daca nu ti
s-a facut anestezie. Dar de obicei se face, numai in cazuri extreme nu.
Poti opta pentru anestezie locala sau generala, aceasta din urma nefiind foarte recomadata daca suferi de anumite boli.
Sa faci avort inseamna sa omori, devii o criminala. Sunt atatea mijloace de conceptie incat numai daca nu vrei nu te poti feri de o sarcina nedorita.
Sunt atatea mame care nu pot avea copii si care-si doresc acest lucru,... si tot atat de multe sunt cele care fac avort sau care isi lasa copiii prin maternitati. Este dureros ca se intampla asa.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!