AM NEVOIE SA STIU CA NU SINGURA

by: 
Uneori avem nevoie de o viata sa cunoastem un om, alteori este nevoie de o tragedie ca sa intelegem pe cine iubim!
Am trecut printr-o reletie, care s-a terminat, apoi l-am intalnit pe el si totul s-a schimbat.Am uitat tot ce a fost urat si rau in viata mea, si parca traiam o poveste de vis, o dragoste asa cum nu-mi inchipuisem.Parea atat de indragostit de mine, se purta exact cum imi doream. Am petrecut un concediu de vis. Apoi eu am inceput sa am probleme la serviciu, in familie. Eram tot timpul stresata.Mai mult din greseala decat din curiozitate am gasit in mobilul sau mesaje de dragoste de la toate fostele iubite(de trei ani). La inceput s-a enervat sa le-am vazut si mi-a explicat ca nu le-a sters din comoditate....
Dar azi tot acolo sunt....
A inceput sa fie rece (nu ca ar fi fost inainte prea dragastos), dar simtem ca nu pot plange pe umarul sau, ca nu-mi ofera caldura, dragoste.In ultimele doua saptamani s-a racit complet.
Apoi acum o saptamana tatal meu a murit.L-am sunat sa-i spun, sa-l rog sa ma duca la gara sa plec acasa. Dar imi spune ca are mult de lucru, ca-i pare rau si sa-l sun cand pot sa vorbesc.
Au trecut 10 zile si nu a sunat. Am sunat eu ieri sa-i spun ca am sosit si daca poate sa stea cu mine in acea seara.Imi spune ca trebuie sa se duca la fotbal si ca daca vreau sa-l vad, in alta zi! Scurt si precis!
Oare in aseamenea momente oamenii nu ar trebui sa se apropie intre ei? Oare nu putea sa sune ca om, nu ca iubit? Nu pot sa inteleg de unii oameni sunt asa de rai? De trebuie sa sufar mereu? Simt ca nu mai am sperante, ca totul se naruie in jurul meu! Am atata dragoste de oferit si nu am cui!
Am nevoie de prieteni, de un sfat! Am nevoie sa stiu daca pot sa-l apropii de mine pe acest om si cum? Pentru ca-l iubesc cu adevarat!
Te rog sa-mi raspunzi daca poti fi alaturi de mine!Adresa mea de mail este rramona@gmail.com
Multumesc!

nu exista a doua sansa!

24 Iul 2006, 13:32

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat!
Sunt foarte dezamagita! suntem impreuna, dar parca nu existam...
Acum stiu ca daca o relatie nu merge de prima data, a doua sansa e doar o pierdere de vreme!
Simt in suflet o durere imensa si nu stiu ce sa fac, nu stiu daca mai are rost sa incerc, sa plang, sa sufar!

peter-pan

peter-pan

Iata-ma...

23 Feb 2005, 14:38

Cum sunt eu...hm.....nu sunt bine, dar am sa fiu! Este principalul meu tel imediat.Imi zic intr-una in gand ca va fi bine, ca voi trece peste asta, ca nu sunt o persoana rea. Incerc sa ocolesc pe cat posibil sa cad in depresie...
Te imbratisez si ai grija de tine!

RE: AM NEVOIE SA STIU CA NU SINGURA

21 Feb 2005, 09:48

Buna Maria!
Si eu ma intrebam ce se intampla cu tine?
Da, am fost foarte fericita, cand m-am impacat cu el.Il simt sincer si stiu ca ma iubeste! Dar are un mod ciudat de a ma iubi, un mod egoist. Cateodata, nu stiu ce sa mai cred, nu stiu ce sa fac. imi vine sa las totul, sa plec, sa nu-l mai vad niciodata.
Ca exemple: A fost ziua mea, nici macar nu stia si si-a facut o programare la un meci de fotbal, la care bineinteles nu a renuntat nici macar cand a aflat ca este ziua mea " pt ca a promis ca merge"
Apoi saptamana asta vroia sa mergem la munte, sa schieze. Eu nu pot sa plec de la serviciu, bineinteles pleaca fara mine, pentru ca " este singura sansa sa mai prinda zapada".
Nu stiu, am incercat sa discut cu el si nu-mi cere decat sa-l inteleg. Dar eu cred ca am inteles prea multe. Ma iubeste, dar multe se iubeste pe el! imi face mult rau. Nici nu stiu ce sa fac! Sa sufar fara el(e ingrozitor)sau sa sufar langa el?
Cum esti Maria? Esti mai bine?

peter-pan

peter-pan

18 Feb 2005, 16:59

Ramo, te imbratisez! N-am mai intrat de mult aici, iar cand am facut-o, am citit in primul rand la tine. Ma bucur sincer pentru tine! Cum mai e? Cum se poarta? Il simti sincer?
Iti tin pumnii!

15 Feb 2005, 10:42

Multumesc!si eu iti doresc sa fii fericita si iubita! Parca au disparut lucrurile frumoase si pure in ziua de azi!

jenifer

jenifer

10 Feb 2005, 01:25

Ma bucur pt tine Ramo,si sper sa fi fericita toata viata
mult noroc si fericire!

10 Ian 2005, 17:08

Nu stiu ce s-a intamplat, dar acum sunt fericita! Nu stiu cat va dura, dar eu imi doresc sa fim impreuna toata viata!
Da, ne-am impacat, suntem impreuna. M-am rugat atat de mult si dupa ce am fost la slujba SF Vasile s-a intamplat minunea!
Acum suntem impreuna.Se poarta super si pare mult mai indragostit decat prima data! Imi doresc sa tina o viata!
Va multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine, care mi-au scris! Sper sa mai vorbim !
UN AN NOU FERICIT SI NUMAI BUCURII!

03 Dec 2004, 16:30

Incet, incet incep sa-mi revin!Poate pentru ca am avut mult de lucru zilele acestea si nu m-am gandit la el asa de mult.Dar il port in suflet...tot timpul.Sunt sigura ca nu sunt singura persoana de pe pamant care iubeste si sufera in acelasi timp, dar am impresia ca durerea mea este cea mai mare....
Stiu ca nu-i asa!
Vreau sa va multumesc celor care ati fost alaturi de mine, sa va urez din suflet Sarbatori Fericite si Mos Nicolae sa va aduca ceea ce va doriti mai mult! Ceea ce-mi doresc eu...nici nu mai am speranta....

24 Nov 2004, 15:53

Da, uneori chiar nu mai inteleg nimic!Am primit un raspuns de la el. Mi-a trimis un mail si in final mi-a spus ca spera sa mai vorbim! spera.....doar sa mai vorbim? Eu sper sa fim din nou impreuna, nu doar sa mai vorbim!
Si mi-e asa de dor de el.As vrea sa-i spun, sa alerg la el, sa-i spun ca-l iubesc cu toata fiinta mea. Dar mi-e frica....Nu stiu

16 Nov 2004, 16:07

Ma intreb cateodata cand o sa se termine! Rational, stiu ca o sa-l uit, ca nu merita sa ma gandesc la el, sa plang ca nu suntem impreuna, cand el nici macar nu stie ca exist! Dar in sufletul meu nu-l vreau decat pe el......
Oare cum a putut in tot acest timp sa nu dea nici un semn de viata? cum a putut sa nu sune macar sa ma intrebe cum ma mai simt? Cum poate un om sa fie atat de nepasator?
Invata sa daruiesti ca sa primesti! Simple maxime! Nimic altceva!
Pentru ca in viata, binele care il faci se uita repede, daruiesti dragoste si primesti indiferenta! O sa spuneti ca am cazut in depresie! Poate da. Si eram o fire atat de vesela, de plina de viata, si acum...parca nici nu exist...
Oare ce m-ar putea salva?Cine?

15 Nov 2004, 16:33

Ati vazut filmul "Frumoasa si bestia" ?
Cum o bestie a putut fi imblanzita prin dragoste si un om nu?

15 Nov 2004, 09:33

Da, alunec din ce in ce mai mult in depresie! Imi era un pic mai bine, dar de cand i-am trimis mail-ul ma simt din ce in ce mai rau.A fost la o petrecere la prietenul lui, dar singur.Asteptam in mintea si in sufletul meu sa se duca cu cineva, macar asa m-ar fi ajutat sa-l scot din suflet. Dar nu, a fost singur, s-a comportat normal, nimeni nu a amintit nimic de mine, de parca nici nu as fi existat vreodata!
El s-a simtit bine, iar eu am stat duminica toata ziua in pat si am plans.Afara ploua iar eu plangeam!
Cum sa mi-l scot din suflet, cum sa pot inceta sa-l iubesc cand ma simt o parte din el?!
Am aflat ca este bolnav, are ulcer. Si tot fumeaza, nici nu-i pasa de el..... cum ar putea sa-i pese atunci de mine?!

oana_gorcea

oana_gorcea

12 Nov 2004, 21:33

Ina
felicitari! Ai reusit sa te debarasezi de ceva ce te tinea in urma si tu nu te puteai exprima la adevarata ta valoare!
ramo,
Ina are foarte mare dreptate! Tu SINGURA te arunci in bratele disperarii!

cata54

cata54

12 Nov 2004, 21:22

Ramo, nu mai plange, intelege ca nu merita. Intr-o relatie intotdeauna trebuie sa existe doi. Nu te mai lupta singura cu o himera. Nu repeta greseala pe care am facut-o eu cu multi ani in urma. Imi inchipuiam,ca si tine ca nimic nu mai exista pe lume decat el, simteam ca o sa mor daca nu se intoarce la mine si pana la urma am reusit sa-l aduc inapoi. Ce fericita eram ! Ne-am casatorit si am jurat in fata lui D-zeu sa fiu cea mai buna sotie si sa-l fac fericit pe EL. Mi-am pus toate resursele la bataie si in scurt timp aveam un apartament frumos si doua fete superbe. Cativa ani buni am trait in mahmureala pe care mi-am crea-o singura, ocupandu-ma de casa, servici, problemele copiilor. Stii ce eram de fapt ? O anexa perfecta necesara statutului de barbat respectabil in societate. Ce calcul mizerabil isi facuse de fapt atunci cand s-a intors la mine ! Cand am realizat ca nu m-a iubit niciodata era deja prea tarziu. Am indurat cele mai cumplite umilinte la divort cand m-a acuzat de tot ce era mai rau iar eu nu aveam cum sa ma apar caci intotdeauna am ascuns celor din jur adevarata lui fata. O relatie in primul rand trebuie sa fie bazata pe respect. Nu te mai umili nu mai cersi iubire caci niciodata nu te va privi ca pe egalul sau. Incearca sa te ridici, viata este frumoasa daca stim sa ne-o facem.

12 Nov 2004, 11:06

Ce ciudata este viata! Acum am invatat ca nu trebuie sa ne bazam pe nimeni, doar pe noi insine! Ma simt ingrozitor! Simt in suflet numai tristete...si cateodata nu mai am nici lacrimi sa pot plange! Mi-e asa de dor de el!
Nimic si nimeni, nu ma poate face sa-l urasc, sa-l uit.Nici macar atunci cand ma gandesc, ca in tot acest timp, nu a dat nici un semn de viata, nu pot sa simt in suflet decat dragoste.
Merg pe strada in speranta ca o sa-l vad intamplator....dar parca se ascunde de mine!
Nu mi-a dat nici un semn de viata!
Sa-l uit? Usor de spus. Nu vreau si nu pot!
Cum as putea sa-l uit cand simt in mine, ca este omul pe care-l caut de o viata? Am pastrat in sufletul meu tot ce a fost mai frumos doar pentru un singur om, pentru el! Iar acum cum sa incerc sa iubesc pe alcineva, cand il simt in sufletul meu doar pe el. off.. Doamne! Mi-e asa de greu!
Ce pot sa mai fac acum? Sa discut cu el, sa comunicam? Cum sa pot sa-l fac sa vorbeasca cu mine, sa vrea sa ne intalnim?
Am sa-l astept si am sa-l iubesc atata timp cat va fi nevoie! Si sper ca de sarbatori, viata sa mi-l dea cadou pe el!
Stiti ce fac acum? Sunt singura in birou, scriu si plang! Da...

10 Nov 2004, 11:20

Da, Maria....cea ce nu te omoara te intareste!
I-am scris un mail, stiu ca l-a citit, dar nu mi-a dat nici un semn de viata! Mi-e asa de dor de el! Ma gandesc ca daca o sa ma sune, nici macar nu mai stiu ce sa-i spun! Atat de mult m-am framantat in sufletul meu, incat nici mai stiu ce sa-i spun!

peter-pan

peter-pan

09 Nov 2004, 16:26

Sunt aici, Ramo....Am ceva probleme cu pc-ul si de aia am "disparut". La mine, vesnica problema...eu bulversata de purtarea lui si mai bulversanta... Acum imi da de inteles ceva, mai tarziu imi spulbera orice bucurie...Dar eu singura vinovata, stiu. Dar, in afara de asta, este un om deosebit. Eu macar pot spune asta pecand tu...Off!
Tu, Doamne.... aluneci din ce in ce mai mult..offff,suflete.....Daca as avea o putere, as iventa o alifie pentru suflete care dor....
Macar pe calea asta, iti sunt alaturi. Stiu, e putin, nimeni si nimic nu poate impiedica durerea sa-si faca "numarul". Cica de cate ori suferi devii mai intelept...Te consoleaza asta? Sigur ca nu....
Te imbratisez!

oana_gorcea

oana_gorcea

08 Nov 2004, 12:50

Ramo!!!!
CAT POTI SA GRESESTI! SI TOTUL DIN CAUZA UNUI OM CARE NU TE-A IUBIT SI NU TE VA IUBI VREODATA!
Nameless are dreptate! Sunt atatia barbati in lumea asta! Nu te poti declara invinsa! Cauta,incearca! Nu poti sa sti niciodata care iti este destinul! Nu te da batuta!
Inca o sansa? De ce vrei sa te autodistrugi? Stie oare el ca tu te zbati in momentele astea? Ridica-te deasupra lui si deasupra tuturor lucrurilor care ti-au facut rau! Ia totul de la inceput! O sa fie greu dar va merita efortul!

08 Nov 2004, 11:01

La ce ma gandesc! ?
Ma gandesc mai mult la cat de inuman s-a comportat cu mine (pentru ca inuman s-a comportat, as fi vrut macar ca fiinta umana sa-mi dea un semn de viata si sa fie alaturi de mine, decat ca iubit!)!
Ma gandesc si cate amintiri frumoase avem impreuna..... la tot!
As vrea sa-i spun in fata ca nu are valoare ca om, apoi ma gandesc ca si eu am fost de vina.....nu stiu, chiar nu mai stiu....
Singurul lucru pe care il stiu sigur este ca-l iubesc si vreau sa fac tot posibilul sa fim impreuna! Am ceva de pierdut? Timp? da timp! dar nu as putea sa fiu impacata cu mine, daca nu incerc sa salvez ceva!
Sunt si alti barbati care stiu sa se comporte? Unde?
Si apoi, mai bine asa decat sa stea din mila cu mine!
Sunt foarte confuza! Da, eu sunt acum cea confuza!
Din mandrie, din orgoliu as lasa totul in urma, mi-as spune ca intalnesc sute ca el,m-as consola gandind tot ce-i mai urat si mai rau despre el. Dar din dragoste il iert, si as dispusa sa mai incerc o data, poate sa-l las pe el sa fie triumfator!

nameless

nameless

07 Nov 2004, 14:38

Am o intrebare: Cand stai seara singura si pangi de dorul lui..la ce te gandesti?? La cat de nesimtit a fost?? La cat de urat s-a comportat cu tine?? Nu cred!!! Incearca varianta asta!! Pentru ca ....mi-e greu sa cred ca orice om normal!!! s-ar comporta asa cum a facut-o el cu tine!! Si crede-ma singura ta sansa de a va impaca este sa-l prinzi singur..si sa vada in tine o modalitate de a-si petrece timpul!! Sorry, dar asta este!!!

PS: Deschide ochii larg...si vezi ca sunt multi tipi care macar stiu sa se comporte!!! (De ex. si eu sunt mort dupa fotbal..dar daca ma suna prietena mea ca vrea sa stau cu ea, pentru ca are nu stiu ce probleme, intr-o seara...voi sta, indiferent de cat de mult tin la ea, si indeferent de cat de bine/rau merg lucrurile intre noi.
Gandeste-te!!!!

01 Nov 2004, 15:06

Vreau o minune in viata mea! Nici o scimbare! Nici un semn de viata? Oare de cine m-am indragostit?.....ce fel de monstru zace in el?
Ieri am iesit in oras cu un fost coleg de serviciu.Ma privea asa de gales! Dar parca vedeam prin el, asa cum vad prin orice barbat.Nu cred ca pot avea o relatie, nu cred ca mai pot investi in cineva....nu mai suport.

lora

lora

28 Oct 2004, 12:44

Draga Ramona, ti-am scris un email. Fii tare! Gandeste-te ca ai o viata inainte, vei mai intalni persoane si bune si rele, vei mai trece prin fel si fel de situatii, important este sa tii totdeauna capul sus! Exista un Dumnezeu si el are grija de oamenii buni! Iti va darui si tie o data fericirea binemeritata! Daca n-ar exista asemenea momente nici n-am putea sa le apreciem pe cele frumoase... Fii tare!!!

28 Oct 2004, 11:31

O imbratisare Maria!
Ma simt la fel in sufletul meu! Rad, zambesc,incerc sa nu stau singura nici o clipa, iar seara simt ca innebunesc.Mi se rupe sufletul de durere, ma trezesc noaptea si nu pot sa mai adorm, stau si ma rog la Dumnezeu ori sa-l uit, ori sa mi-l dea inapoi.Nu mai suport!
Stau si ma gandesc la toate femeile din neamul meu, nici una nu este fericita in dragoste. Parca am fi blestemate! Cum sa fac sa rup acest blestem, ce pot sa fac eu sa am parte in viata asta de o relatie de dragoste adevarata, sa iubesc si sa fiu iubita! Am atata dragoste in mine si nu am cui sa o daruiesc!
Si in fiecare zi in loc sa-l uit, simt ca-l iubesc din ce in ce mai mult, simt ca si cum ar fi plecat departe si intr-o zi va reveni la mine. Sau poate innebunesc! Nu mai am putere pentru nimic!
Si mai mult imi doresc sa am un copil cu el, chiar daca nu vom ramane impreuna, pentru ca stiu ca nu mai pot iubi pe nimeni cum l-am iubit pe el!

peter-pan

peter-pan

28 Oct 2004, 10:37

Cum mai esti, Ramo? Suflet ravasit.....o imbratisare pentru tine.

26 Oct 2004, 13:04

Ma gandesc daca se mai poate face ceva in relatia noastra?! Am aflat ca un bun prieten de-al lui la fel a procedat cu prietena lui(aceasi poveste ca a mea).Doamne, oare nu mai existe sentimente, nu mai exista demnitate?
Prietena mea mi-a spus ca este singur, ca nu l-a vazut cu nimeni, dar nu cred.El a mai obisnuit sa ascunda de prietenii lui relatii, sa minta, sau sa nu dea nici o explicatie!
De ce trebuia sa se intample asa? De obicei fiecare lucru care mi s-a intamplat in viata a avut un rost, dar rostul lui in viata mea nu-l vad! Poate suferinta?! Nu stiu...
Singurul lucru care il stiu sigur este ca-l iubesc.....

oana_gorcea

oana_gorcea

21 Oct 2004, 16:01

Ramo,
gandeste-te bine la ceea ce faci tu in momentele astea! Cu fiecare clipa te afunzi si mai mult in depresie,il lasi pe el-cel care ti-a frant inima- sa castige si sa se considere macho!!! merita? Eu zic ca nu! Chestia cu "sunt confuz dar tin la tine" este doar o portita de scapare. Daca tine la tine de ce nu te-a sprijinit cand tatal tau a decedat? De ce nu a fost acolo,langa tine da te ia in brate si sa-ti mangaie parul? Eu zic ca cineva care pretinde ca "tine" la tine face orice sa te faca sa te simti ocrotita si fericita!!!
Ramo, esti tanara si plina de sperante si ai teluri in viata! Nu lasa nu tip ca acesta sa te aduca in pragul depresiei fiindca nu se merita. Trebuie sa ai curaj sa spui " GATA! ". Iesi in oras,du-te la cumparaturi,sfideaza toata situatia in care esti acum!!! Zambeste si viata iti va rasplati zambetul! Stiu ca suna a cliseu dar este adevarat!

21 Oct 2004, 13:10

E o vreme ingrozitor de urata, ploua si ma indispune emorm. Este o vreme exact cum este in sufletul meu! Ieri cand am plecat de la serviciu, l-am vazut.Doamne, am simtit ca un cutit in inima. Eu eram in troleibuz, iar a trecut cu masina pe langa. S-a uitat fix. Eu cred ca m-a vazut pentru ca a tresarit! dar nimic, nici un telefon, nici un semn de viata! Am sa fiu tare, sa-l las un timp, apoi il bombardez cu un mail.Nu pot renunta asa usor!Il iubesc...........

peter-pan

peter-pan

20 Oct 2004, 14:17

Pai vezi, exact aici gresim.Ajungem sa iubim pe altcineva mai mult decat pe noi insine. Ne abandonam pe noi, cand ar trebui sa ne iubim mai mult....
Da, stiu, la teorie toti suntem tari, toti zicem "trebuie" si iar "trebuie", "De maine am sa..." etc.
Ooooffffff.....Da-mi Doamne putere, e tot ce mai pot spune....
Cred ca kestia aia spusa de el, cum ca ar tine la tine a fost doar o "pastila" de indulcire.Cine sa-i mai inteleaga?
Lasa-l, nu-l mai cauta.Strange din dinti, aduna-ti toata vointa.Doare, stiu, al naibii doare. Cateodata doar timpul este cel care poate schimba ceva sau, cine stie, ne prelungim singure agonia, facandu-ne sperante ca isi va da seama intr-o zi cat tine de fapt la tine, cand de fapt, chiar nu simte nimic....Ce mai e de zis?....

20 Oct 2004, 13:02

Ce repede trece timpul atunci cand suntem fericiti si cat de greu atunci cand avem numai lacrimi in suflet.Imi doresc sa pot schimba ceva in viata mea, sa fac sa dispara tristetea. Ma simt ingrozitor de singura si simt ca nimic nu ma poate ajuta.Cum as putea sa-l aduc inapoi langa mine pe acest om, cum as putea sa-l fac sa ma iubeasca?!Nu am petrecut cu el decat patru luni, dar simt ca mi-a marcat viata pentru totdeauna! Sa-i las un timp, apoi sa sun? Nu stiu, nu pot sa inteleg multe lucruri, oricat as incerca.Il vreau pe el, si numai pe el, si doar pentru ca-l iubesc mai mult decat pe mine insami.

18 Oct 2004, 08:54

M-am rugat mult sa dea un semn de viata! si duminica m-a sunat in sfarsit sa ma intrebe daca pot sa cobor pana jos sa stam de vorba.
Am coborat si cand l-am vazut parca mai rau mi s-a sfasiat sufletul de durere!
Mi-a zis ca-i pare rau pentru mortea tatalui meu, ca nu a dat nici un semn de viata pentru ca ne-am inteles sa sun eu, ca nu a putut sa se intalneasca cu mine cand l-am sunat miercuri, pentru ca l-am luat pe nepregatite.....?!
Si in final..surpriza!
Trebuie sa ne despartim, pentru ca este confuz,tine la mine, dar trebuie sa ne despartim! ce sa inteleg?
I-am spus sa facem asa cum vrea el,dar trebuie sa stie ca eu il iubesc si nu vreau sa renunt la el! Am spus ceea ce simteam si nu-mi pare rau! Am vrut sa-l fac sa promita ca o sa ma sune, daca o sa-i fie dor de mine!dar nu mi-a promis nimic!
Minunat moment si-a ales sa se desparta de mine! Oare a intalnit pe altcineva?Desi el mi-a spus ca este foarte ocupat si foarte stresat la serviciu!Sa-l mai caut eu peste o perioada, sa-i scriu un mail? Ce sa fac? Ma simt mai rau ca la inceput! Ma trezesc noaptea si nu pot sa mai adorm, stau si plang, fara sa mai inteleg nimic! Cand m-am despartit de fostul meu prieten, care a fost si primul barbat din viata mea, am plans pentru ca imi era frica de singuratate, acum plang pentru ca il iubesc si il vreu pe acest om pentru mine.Dar daca tinea la mine, de ce mi-a intors spatele tocmai acum? Nu stiu ce sa mai cred !

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!