am nevoie de un sfat..urgent..

by: alejandra_me
buna..am o relatie de vreo 2 luni..si k niciodata simt k miam gasit jumatatea..il iubesc..ma iubeste..am facut multe pt el..el pt mine.el da bacul akum in ses 2..si dp bac...parintii i au zis ca il da afara..:((.indiferent dak il ia sau nu.jtiam asta de la inceputul relatiei..si nu m a impiedikt sa ma daruiesc cu totul lui..pbema e k nu are unde sa stea..nu jtie ce va face..la mine nu`l pot tine pt k am niste parinti mai incuiati asa..si nu ar fi de acord...nuj cum as putea sa l ajut.. o sa fiu alaturi de el..dar ce va mank??unde va dormi??el nu si a putut gasi serviciu pt k a trebuit sa invete si pt bac..insa singura solutie..ar fi videochatul..asa ar puitea castiga rapid bani sa se descurce..il inteleg..dar totusi..nu sunt de acord..dar dekt sa stea pe drumuri..nu jtu am nevoie de un sfat..el jtie ca nu sunt de acord..dar n are alta solutie..mi`e teama ca se va supara...dak nu voi fi de acord..makr pana castiga ceva bani..va spune k nu`l iubesc..ca prefer sa moara de foame etc..kiar nuj ce sa fac,,sa accept??dar nu prea jtu ce se face akolo la vdchat..kum as putea sa l prmesc lg mine dp ce..face ce face acolo..el zice k pt mom pana isigaseste altceva..ar prefera bucatar.ajutatima

alejandra_me

alejandra_me

s`a rezolvat..

07 Sep 2007, 23:26

va multumesc pt sfaturi..in sfarsit a reusit sa se angajeze si a gasit si sa stea cu chirie in cele din urma..cel putin pt o perioada..eu am sa`l sprijin in continuare.dar asta nu inseamna ca nu voi lua in seama ceea ce m`ati sfatuit..am sa il sptijin..dar am sa incerc sa`l cunosc mai bn..sper sa reusesc..zic k e ceea ce mi`am dorit.dk nu e asa sper sa realizez la timp..si sa am puterea sa fac ceea ce trbuie.multumesc inca o data..

ancutsel

ancutsel

aproape aceeasi situatie.

07 Sep 2007, 21:00

Iubitul meu locuieste cu tatal si sora lui, mama lui fiind in Italia.Acum parintii lui au hotarat sa divorteze si ce este mai aiurea e ca tatal sau din cauza asta isi da copiii afara din casa la inceputul scolii.Mama sa nu`i poate ajuta decat cu o suma de bani ce poate acoperi numai chiria unui apartament.Insa prietenul meu,a terminat si el tot anul asta liceul ,a intrat si la facultate si are si mici afaceri(legale ,nefiind sprijinit de nimeni) prin care isi castiga banii in sume cat de cat considerabile el fiind astfel in stare sa se intretina p el si p sora lui aproape adolescenta cat de cat bine ,mancarea si hainele fiindu`le asigurate.
1.Exista si parinti rai,care nu`si ajuta copilul si care sunt dezinteresati total de viitorul lui.
2.Prietenul meu poate face fata la aceasta incercare a vietii cu brio,nefiind ajutat nici de mine si nici de videochat.
Deci vezi ca sunt cazuri in care t poti descurca si altfel,singur,cu ajutorul propriilor tale puteri.
Voi aveti numai 2 luni impreuna,nu trebuie sa`ti bati capul cum sa`l ajuti.Tu,pt ca il iubesti, doar sprijina`l,fii alaturi de el si incearca sa`i deschizi ochii ca a`ti vinde trupul, fie si virtual, nu este o ultima solutie.

lumibv

lumibv

continuare

30 Aug 2007, 12:08

cu buzunarele pline de bani(doar vise...!)dar de la un loc de munca unde zeci de barbati te-ar dezbraca din priviri,te-ar atinge,chiar si virtual,stiind ca tu ,IUBITA lui,ai castigat banii aia din "placerea " chiar virtuala pe care ai oferit-o miilor de barbati pe video-chat? NU CRED....cum NU CRED ca el este jumatatea ta,cum nu cred ca relatia voastra este "de lung metraj",cum nu cred IN NEVINOVATIA LUI si in faptul caa fost dat afara din casa doar pentruca parintii lui sunt "mai incuiati".
spui ca o sa mergi la facultate,iti doresc numai bine,o sa vezi ca viata ta se va schimba,o sa cunosti alti oameni,o sa te integrezi in alte anturaje si o sa zambesti amar cand te vei gandi la povestea de acum!NU TE LASA FOLOSITA!daca vrei putem continua aceasta discutie pe mess,te astept in speranta ca pot sa-ti fiu de ajutor!

lumibv

lumibv

buna!

30 Aug 2007, 11:59

darga mea,revin la intrebarea cheie:DE CE-L DAU AFARA DIN CASA PARINTII LUI? ce fapte care nu se pot trece cu vederea a facut iubitul tau,ca decizia parintilor lui sa fie atat de categorica?
si ma mai framanta ceva....tu nu ai impresia ca incearca sa-ti inoculeze aceasta dorinta a lui cu video-chat-ul?nu vezi ca defapt EL ASTA VREA sa faca? stai si analizeaza ....se vaita ca n-are unde sa se angajeze,DAR UNDE A INCERCAT/pe la cate usi a batut? sti zicala cu "bate si ti se va deschide?!" ...totul este sa bati ,nu sa te plangi ca ai batut si te doare degetul dupa prima incercare.parerea mea ,oricat ar fi de trista si dureroasa pentru tine,si-mi cer scuze ca te ranesc fara sa te cunosc,este ca PROFITA de tine,de bunatatea ta,de naivitaea ta.toti am vrea sa facem RAPID bani,DAR CUM? cu orice mijloace?punand in joc integritatea noastra morala? ia mai gandeste-te!daca,prin absurd,situatia ar fi invers,daca TU ai fi ceea care n-ai avea unde sta,daca n-ai avea loc de munca,EL,jumatatea ta(sunt convinsa ca o sa mai afirmi lucrul asta de cel putin cateva ori in viata,pana intr-adevar vei gasi jumatatea )EL,te-ar intelege daca ar sti ca vi acasa,

alejandra_me

alejandra_me

complicat

29 Aug 2007, 20:39

mi`ar face placere sa mai vbim pe mess..id meu este pitik_alejandra..stiu k nu e sing optiune..dar asa castiga rapid bani si multi sa poata plati kiria pt k nu poate sta foarte mult timp pe la prieteni si intr`adevar n`as accepta vdchat sub nici o forma.i am zis asta..si mereu zice k are de ales intre mn si intre a sta pe drumuri.si eu as vrea sa aflu mai multe despre el..nu i`am cunoskut prietenii..inca nu stiu toate motivele pt care il dau afara parintii.mereu mi`a zis ca nujtu eu cum sunt.poate am pus prea mult sufl in rel.el zice ca ma iub..il kred..dar poate kiar e ceva la mijloc..o sa mai incerc sa aflu..

cata88_05

cata88_05

un sfat

29 Aug 2007, 18:44

Videochat-ul nu este singura optiune. Daca vrea sa se angajeze se poate angaja si in alta parte.Dar acum depinde si cat este de mandru.Ar trebui sa te gandesti cum te vei simti tu in primul rand cand el va veni la tine dupa ce a fost la "serviciu" si care va fi atitudinea ta fata de el. Esti dispusa sa accepti si acest lucru? 2luni e o perioada scurta,esti sigura ca nu e doar o impresie faptul ca el este jumatatea ta? Gandeste-te putin la ceva:daca tu ai fi in locul lui si el in locul tau, cum crezi ca ar reactiona sa stie ca vrei sa te angajezi la videochat? Cred ca ar trebui sa afli motivele pentru care a fost dat afara de parintii lui pentru ca cu siguranta au fost importante...si inca ceva incearca sa-l cunosti mai bine si nu numai din spusele lui ci afla si parerile prietenilor lui despre el.DAca vrei o prietena cand nu ai cu cine vorbi ma gasesti pe mess.Ai grija de tine.

alejandra_me

alejandra_me

...

29 Aug 2007, 14:07

si mi a zis k daka am alta solutie o va accepta..dar sa zicem k se angajeaza..dar unde sta??v`as fi recunoscatoare dak m`ati ajuta sa gasesc o solutie..sa`l pot ajuta..si eu abia am terminat liceul..voi fi studenta ..nu am posibilitati materiale..si kum nu ma inteleg cu parintii kiar nu am la cine sa apelez..cu cine sa ma sfatuiesc..iertati`ma pt greselile de ortografie..dar plang..de cateva zile..si akum knd scriu..pt k il iub si ma doare k nu`l pot ajua..kiar dk au trecut 2 luni..intr`adevar o sa fiu precauta..o sa analizez tot ce zice..inca nu mi`a luat mintile de tot..dar orice nelamurie kre o am in leg cu ce spune.mereu reuseste sa ma convinga.si nu`s genul sa inghit orice..kiar are argumente..nu inteleg dc m ar minti cu asa ceva..ce interes ar avea..lam auzit vbind cu multi prieteni ca il dau afara parintii..in fine..nu kred k minte..ideea e ca sunt la pamant..si eu si el...

alejandra_me

alejandra_me

...

29 Aug 2007, 14:07

si mi a zis k daka am alta solutie o va accepta..dar sa zicem k se angajeaza..dar unde sta??v`as fi recunoscatoare dak m`ati ajuta sa gasesc o solutie..sa`l pot ajuta..si eu abia am terminat liceul..voi fi studenta ..nu am posibilitati materiale..si kum nu ma inteleg cu parintii kiar nu am la cine sa apelez..cu cine sa ma sfatuiesc..iertati`ma pt greselile de ortografie..dar plang..de cateva zile..si akum knd scriu..pt k il iub si ma doare k nu`l pot ajua..kiar dk au trecut 2 luni..intr`adevar o sa fiu precauta..o sa analizez tot ce zice..inca nu mi`a luat mintile de tot..dar orice nelamurie kre o am in leg cu ce spune.mereu reuseste sa ma convinga.si nu`s genul sa inghit orice..kiar are argumente..nu inteleg dc m ar minti cu asa ceva..ce interes ar avea..lam auzit vbind cu multi prieteni ca il dau afara parintii..in fine..nu kred k minte..ideea e ca sunt la pamant..si eu si el...

alejandra_me

alejandra_me

...

29 Aug 2007, 14:05

alejandra_me

alejandra_me

...

29 Aug 2007, 13:55

va multumesc ca mi`ati raspuns..nici mie nu`mi vine sa cred k poate avea asemenea parinti..ideea e ca am vazut msj de la ei..si e adev ca il da afara..a adus o parte din bagaje la mn..pe la prieteni..abia a term liceul..si sg sol e vdchatul pt k asa zice el k face rost de bani mai rpd k sa poata sta cu chirie.makr pt o luna.pt k n are unde sa stea de maine..si dp aceea va gasi alta slujba..cel putin asta afirma el..si il iubesc si il voi ajuta..dar sincer nu jtu cum..sa accept sa faca vdchat?..habar am..am intors tot ce a zis pe toate partile si nu kred ca minte..se leaga toate..unde ar putea sa stea?kum l ar putea ajuta statul?k asa s ar angaja oriunde dak are unde sa stea..pana strange bani..off..e asa greu..

mona.monada

mona.monada

precautie

29 Aug 2007, 11:27

Sunt de acord cu Lumibv. Nu cred ca singura solutie e videochat-ul...si fara diploma de bac si-ar putea gasi o slujba decenta care sa-l ajute sa se intretina. Am impresia ca asta e solutia cea mai comoda...bani multi, munca putina...analizeaza mai bine situatia inainte de a da crezare spuselor sale...nu poti cunoaste un om intr-o viata, dar pai in 2 luni....

lumibv

lumibv

greu....

29 Aug 2007, 10:03

sa intelegi ceva din ce ai scris tu...
mai exact cati ani are iubitul tau... daca acum da bacul probabil ca abia a terminat liceul si asta ar explica faptul ca nu are un loc de munca,ar fi trist sa fi terminat de mai mult timp si totusi sa nu lucreze,(asta ar trebui sa-ti dea de gandit)poate si de aici inversunarea parintilor de a-l da afara din casa asa cum spui tu; imi este tare greu sa accept ca niste parinti,(chiar "mai incuiati" asa cum afirmi tu ca ar fi parintii tai)ar putea ajunge in ipostaza de a cere copilului lor sa paraseasca caminul parintesc fara un motiv sau mai exact fara o serie de motive bineintemeiate.deci,te-ai intrebat vreodata ce a dus la nasterea acestei situatii?? sau ai "inghitit "tot ce ti-a turnat iubitul tau,fara sa sa te straduiesti sa aflii adevarul?
tu spui" singura solutie..ar fi videochatul..asa ar puitea castiga rapid bani sa se descurce..",(greselile de ortografie iti apartin,n-am facut decat sa copiez fraza ta),eu vin si te intreb,chiar a epuizat toate solutiile viabile? nu stiu de ce,dar inclin sa nu cred.
si daca este adevarata fraza"si k niciodata simt k miam gasit jumatatea..il iubesc..ma iubeste" AJUTA-L!

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!