Cand e vorba de dragoste, varsta are vreo importanta?

by: moderator
Discuta astazi, intre orele 14-16, cu psihologul Loredana Ionascu, de la Clinica TerapiaM despre relatiile in care exista o diferenta mare de varsta intre parteneri.

elion

elion

virsta are importanta ei, dar nu este suficienta!

15 Iul 2008, 12:40

intrebarea trebuie dupa parerea mea nuantata. daca este vorba de iubire, cea mai importanta componenta a acesteia este maturitatea emotionala si cea psihica. pt. ca doar intelegind ce presupune iubirea esti capabil sa o oferi. si plecind de aici, virsta are importanta ei, deoarece doar experimentind ce presupune o relatie in care doresti sa iubesti si sa fii iubit, doar acumulind deci experienta esti in stare sa intelegi, sa cuprinzi si sa constientizezi iubirea. daca insa vom crede ca iubirea este doar o dimensiune sufleteasca, emotionala, putem f. usor sa esuam in relatii neimplinite. si din pacate, virsta tineretii nu are alta intelegere a iubirii. de aici atitea relatii triste si atita nefericire.

in concluzie virsta are importanta ei daca o conjugam cu maturizarea emotionala a celor 2 parteneri. si de obicei (deci nu ca exceptii) la virste ce au adunat deja experiente definitorii se poate construi o relatie autentica de iubire.

maddy11

maddy11

AadaA

24 Iun 2008, 22:35

e aici ai ghicit...nu e mare diferenta, e mare pentru mn...ptr ca "lol" chiar am 15 ani:)acum da-ti seama cat are el...:D

dinna

dinna

Nu!

24 Iun 2008, 20:00

Nu! nu conteaza diferenta de varsta. Diferenta intre mine si iubitul meu este de sapte ani si sase luni, iar relatia noastra dureaza de aproape doi ani. Cu toate aste ne iubim ca la-nceput, poate si mai mult, pentru ca am ajuns sa ne cunoaste destul de bine.

aadaa

aadaa

@ Maddy11

23 Iun 2008, 13:31

:) Nu cred ca e mare diferenta 15 ani...
Atata... sa nu ai tu 15 iar el 13, lol!

Subiectul asta e atat de controversat din mai multe motive, iar cel al dragostei cred ca e pe ultimul loc.

- Posibilitatea de a face un copil (ea 30, el 50)
- Ce gandeste acel copil (mama 40, tata 60)
- Pot aparea diferente de hobbyuri si interese
- Viata sexuala poate fi afectata (ea 30 el 60)
- Imoralitatea materialismului, implicit lipsa dragostei(ea 25, el 70)

... insa la voi nu pare a fi niciunul dintre cazuri. Si chiar daca tu ai avea 18 iar el 80..... nu e DECAT problema voastra.

maddy11

maddy11

Povestea mea

17 Iun 2008, 22:11

Pentru mine nu are nicio importanta. Am intalnit cea mai buna fiinta din lume, cel mai bun prieten, si nu cred sa se termine prea curand fiindca deja am trecut prin multe incercari in 2 ani de zile. el este cu 15 ani mai mare. Acum, si soarta isi va spune cuvantul...salutari

ava774

ava774

...

12 Iun 2008, 16:02

Si amys este deacord ca intr-o discutie la modul general nu au ce cauta exceptiile.

Insa Dnei psiholog nu-i plac generalizarile.

Exceptii nu, generalizari nu... hai sa vorbim despre matematica :).

amys

amys

DRAGOSTEA NU ARE VARSTA

12 Iun 2008, 15:34

Ca sa itzi raspund ar trebui sa ma repet,nu imi place dar pt tine o fac...itzi amintesc ca e bine sa dam la o parte exceptiile...

ava774

ava774

offtopic :)

12 Iun 2008, 15:30

Exemplu offtopic: La o masa cu multi oameni se discuta despre diferentele fiziologice intre femei si barbati:
A: -Femeile au 2 sani
B: -Nu intotdeauna!!! Unele femei au un singur san pentru ca celalalt le-a fost extirpat din anumite motive de sanatate.

Pe "B" eu l-as pune sa plateasca consumatia care s-a facut la masa si sa goleasca scrumierele! :)

ava774

ava774

blue-babe

12 Iun 2008, 15:23

fetele tinere care ies cu barbati maturi sunt considerate "materialiste". Femeile mature care au relatii cu barbati mai tineri, sunt etichetate ca "desfranate". Si atunci ce sa alegem?
-----------------
Simplu: indiferent de ce alegi tot curva esti! :) E mai bine sa faci ceea ce VREI si sa nu-ti pese de ce etichete ti se pun.

Societatea (romaneasca cel putin) nu s-a dezis prea mult de misoginism, asa ca alegi ce barbat vrei atata timp cat iti place si va simtiti bine impreuna

amys

amys

DRAGOSTEA NU ARE VARSTA

12 Iun 2008, 15:23

Draga mea,eu,vorbeam de dragoste,care pentru mine inseamna mult,daca vorbim doar de aventura atunci fiecare e liber sa se "iubeasca" cu cine vrea. Eu nu am capacitatea sa judec pe nimeni ci doar sa-mi exprim parerea.
In fond ,toti sunt liberi sa faca ce vor shi cu cine vor,am vrut doar sa spun ca sa fie pregatiti shi pt consecinte.

ava774

ava774

Loredana_Ionascu

12 Iun 2008, 15:21

sa batem in lemn!

Normal ca se poate, dar cazurile alea sunt exceptii. Ce facem acum, ajungem sa vorbim despre exceptii?

blue_babe

blue_babe

@amys

12 Iun 2008, 15:18

Nu faci decat sa repeti niste stereotipuri... cum poti sa fii atat de sigura ca o relatie cu un tip mai tanar e sortita esecului? si ca 90% din tinerele care umbla cu barbati mai in varsta o fac doar pt bani?

blue_babe

blue_babe

prejudecati

12 Iun 2008, 15:16

cred ca e vorba doar de prejudecati. in dragoste nu conteaza varsta, doar ca trebuie sa ai o personalitate puternica, sa nu-ti peste de ce spun cei din jur.

fetele tinere care ies cu barbati maturi sunt considerate "materialiste". Femeile mature care au relatii cu barbati mai tineri, sunt etichetate ca "desfranate". Si atunci ce sa alegem?

si mai ales de ce toate prejudecatile sunt legate de noi, femeile, pe cand barbatii sunt aplaudati indiferent de situatie? Atata timp cat au "un accesoriu" de brat, sunt "tari".

amys

amys

DRAGOSTEA NU ARE VARSTA

12 Iun 2008, 15:15

In general relatia unei femei cu un barbat mai mic decat ea este sortita esecului si femeia respectiva va avea mari deziluzii si aceasta pentru ca intr-o relatie investesti mult mai mult odata cu innaintarea in varsta. Parerea mea este ca daca vrei sa ai o asemenea relatie sa te pregatesti si pentru suferinta caci nu va dura...
Daca barbatul este mai mare decat femeia cu mult atunci este vorba 90% de o relatie bazata pe interes strictdin partea femeii-eu o vad ca pe un targ,ceva murdar in care nu se poate vorbi de sentimente din partea femeii,cel putin.

ava774

ava774

...

12 Iun 2008, 15:13

Pai prin barbat matur eu personal inteleg unul care sa se comporte matur: fara teribilisme penibile, fara alcool sa vada "cat intra", fara sa sparga tastatura de nervi ca a pierdut la joc sau sa se ia la bataie si la injuraturi pe strada cu altii ca "de ce-ai calcat-o ba pe prietena mea".

De ce nu vrem toate astea? Simplu, pt ca e penibil iar ceea ce e penibil nu e atragator.
Si din pacate comportamentul pe care l-am descris mai sus nu se intalneste numai la 15 ani, ci si la 22-23...

Deci eu d-aia prefer un barbat in jur de 30... pt ca i-au trecut demult teribilismele alea.

soophy

soophy

depinde

12 Iun 2008, 15:09

Eu am avut o relatie cu un tip cu 8 ani mai mare ca mine...s-a terminat urat si, paradoxal, i-am reprosat ca e imatur. Chiar cred ca in dragoste conteaza compatibilitatea, nu varsta.

aadaa

aadaa

..

12 Iun 2008, 15:00

Da, am avut o relatie cu un tip de-o varsta cu mine: eram la scoala si ne tineam de mana pana acasa. :))

Serios vorbind, cea mai apropiata relatie ca varsta pe care am avut-o a fost de 1 ani. Eu aveam 20 iar el 21. A fost ok, frumoasa, dar scurta si plictisitoare. Si in niciun caz nu a fost vorba de dragoste.

ava774

ava774

Firenze69

12 Iun 2008, 14:53

Si cum il convingi sa lase "Counter Strikeul" si sa treaca la masa?
:))

moira

moira

Viitorul

12 Iun 2008, 14:52

Inteleg chestia cu viitorul, insa poate nici eu nu voi mai fi peste 20-30 ani, asa ca de ce sa nu incerc acum sa traiesc o poveste minunata de dragoste, chiar si cu un partener mai in varsta? Nu pot sa imi neg fericirea din prezent de dragul viitorului care pt. oricine este oricum incert.

firenze69

firenze69

:)

12 Iun 2008, 14:52

Acum sunt cu icneva intr-o relatie de cativa ani, ne iubim foarte mult si culmea... desi imi placeau barbatii mai mari decat mine... actualul meu iubit este mai mic de cat mine... nu cu mult...cu vreo 4 ani :)

firenze69

firenze69

...

12 Iun 2008, 14:50

si totusi, a ramas ceva bun. Am ramas cei mai buni prieteni, si mi-a fost alaturi in cele mai negre momente... el a fost langa mine, prieteneste, in schimb iubitul meu... a spus "pas".

aadaa

aadaa

..

12 Iun 2008, 14:50

Mie imi plac barbatii mai in varsta, mai maturi pentru ca nu joaca jocuri copilaresti. Aici nu ma refer la "Counter Strike" sau "Fifa online" ci la jocuri stupide gen "hard to get" sau cine-i da primul papucii cui!

firenze69

firenze69

Buna,

12 Iun 2008, 14:49

eu aveam 16 ani si el era mai mare ca mine cu 14 ani... a fost o relatie de vis pe care dupa 4 ani am rupt-o pt ca ma indreptam spre alte orizonturi. multi ne-au judecat dar in final qau apreciat iubirea pe care ne-am purtat-o

moira

moira

Moni si Iri

12 Iun 2008, 14:45

Si daca tot se vb de Moni si Iri, eu cred ca daca el era un functionar, nu ii comenta nici naiba. Asa, pt. ca sunt mereu in lumina reflectoarelor, ii mananca toti. Ia mai lasati-i ca e loc pt. toti sub soare. Mie imi plac si nu ii judec. mai bine ma uit la mine in curte, decat la toti ceilalti. Pana la urma, de fapt cu ce ne deranjeaza aceste personaje?

moira

moira

Pot sa ma judece

12 Iun 2008, 14:43

Dragostea e minunata la orice varsta. Nu ma intereseaza daca EL are si cu 15 ani mai mult decat mine. Daca simtim ceva puternic unul pentru altul poate sa ma judece oricine. Se obosesc degeaba. Si oricum, barbatii mai maturi rule! (adica sunt super!)

sanya

sanya

25-34

12 Iun 2008, 14:39

Mie-mi plac barbatii intre 25-34 de ani (eu am 21).
Cu cei sub 22 de ani n-as putea avea decat maxim aventuri sau "nebunii" copilaresti.

In afara de frumuseste fizica nu-mi explic ce-ar putea vedea un barbat la o femeie cu 20 de ani mai mica... insa nu ma plang, mie-mi convine :)

ava774

ava774

Fara moni si iri

12 Iun 2008, 14:33

...Ma rugam din rasputeri sa nu se devieze discutia la moni si iri :(

M-am saturat de ei pe OTV, nu vreau sa mai aud despre ei si pe forumul meu de suflet.

ava774

ava774

parinte-copil ?!!?

12 Iun 2008, 14:30

Daca barbatul are 30 de ani iar femeia 20 .... diferenta de varsta este egala cu zero. Ei sunt lafel de maturi.

Se stie demult ca barbatii sunt cu 4-10 ani mai imaturi decat femeile, asa ca nu se pune problema aici de relatie parinte-copil.

Invers, daca EL are 20 iar EA 30.... aici este vorba de relatie parinte-copil!

N-am dreptate?

ihatepink

ihatepink

vedete

12 Iun 2008, 14:28

Ce parere aveti despre cuplurile ca Woody Allen (62 ani) si sotia lui de 27, Moni si Iri?

ava774

ava774

...

12 Iun 2008, 14:21

Nici eu nu consider ca are vreo relevanta varsta... insa cu toate astea, eu nu as putea sa am o relatie cu un tip mai mic decat mine.

Cat despre cuplurile cu diferente de 30-50 de ani, acolo deja nu se mai pune problema de dragoste, ci strict de interese.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!