"obsesie" partea a 2a

by: lightdevourer
Am sentimente pentru ea altfel nu-mi explic de ce mi se face pielea gaina cand ii aud numele sau o vad intr-o poza pe facebook sau hi5 iar inima incepe sa-mi bata la fel de repde ca atunci cand alerg 100 de metri. Intrebarea mea este: s-o caut si sa incerc sa-i spun ce simt?(doar atat, nu vreau sa-mi stric casatoria din cauza "obsesiei" mele). Poate asa ma eliberez si pot sa-mi vad de viata mai departe sau daca nici dupa 15 ani nu mi-a trecut sentimentul inseamna ca ea e sufletul meu pereche si atunci am gresit apartamentul?

eva31

eva31

Esti ``indragostit`` de o iluzie.

02 Apr 2011, 02:19

Poate ca e doar sentimentul ca nu ai ce ai vrea sa incerci. Si obsesia este periculoasa pentru casnicia voastra. Nu cred ca ai gresit ``apartamentul``, pentru ca o stiai de copil si totusi te-ai casatorit cu alta. Si nu are rost sa ii spui ceva pentru ca ti-ar da viata peste cap. Si tocmai dupa ce iti distrugi casnicia si viata de familie pe care o ai, descoperi ca, de fapt, cea din realitate nu e aceeasi cu cea pe care o visai tu, ca erai indragostit doar de o iluzie, iluzia unei relatii perfecte si a unei femei perfecte. Nu se merita efortul. Get it over with.

mercuryx08

mercuryx08

greu...

26 Mar 2011, 18:45

oscar wilde a spus :"Singura modalitate de a scapa de o tentatie este să-i cedam"
in mod normal ti-as spune "go for it!".si eu am avut o astfel de "obsesie" pt un barbat si ...i-am spus.am vb si am aj la concluzia ca nu era deloc asa cum il vedeam eu si m-am lecuit.
DAR (si acum urmeaza partea mai putin placuta) eu nu eram implicata nici macar intr-o alta relatie...nu vb de casnicie. daca tu crezi ca merita,asculta-ti inima. insa se poate ca sotia ta,pe care ai descris-o ca fiind "minunata" sa afle si ...sa se cam supere(asa suntem noi..ne aprindem repede)
asa ca gandeste-te bine daca merita sa-ti sacrifici casnicia pt ceva ce s-ar putea dovedi doar o iluzie. bafta!

cold_as_ice

cold_as_ice

ideea

22 Mar 2011, 11:15

este ca nici sacrificiul "de dragul familiei" nu este cel mai indicat sfat, decat doar daca suntem ipocriti din cale afara.

Nu, nu esti fericit daca ai o familie frumoasa si te uiti la ei cat de bine le este langa tine, daca sufletul tau suspina dupa altcineva.

Cred ca cel mai important este acum sa se lamureasca daca chiar exista acele sentimente pentru femeia aia sau sunt doar in mintea lui...

andreeadub

andreeadub

Sper sa-ti fiu de ajutor

22 Mar 2011, 09:10

Da,in tara noastra e acel tipic: daca mergi la psiholog,ai probleme grave,ceea ce e total gresit. Daca tu simti ca ai nevoia sa mergi la un psiholo sa vorbesti deschis cu o persoana specializata..fa-o. dar poate toti dintre noi avem o "obsesie" care ne-o pastram in gandul nostru si ne"delectam" cu ea in timpul in care vrem sa ne simtim bine.

lightdevourer

lightdevourer

re

21 Mar 2011, 23:46

Sa va fac sa intelegeti, fara suparare: problema mea nu e facebook, de luni pana vineri sunt la munca unde nu am timp de fb iar weekend-ul mi-l petrec cu familia. In putinul timp liber pe care-l am la dispozitie citesc sau joc jocuri pe calculator(activitati care le prefer mai mult fata de "zappingul pe net". E vorba de acele cateva clipe cand pun capul pe perna si pana ma ia somnul sau in momentele de liniste cand ma mai opresc din munca si "ma pierd in peisaj" intrebandu-ma "cum ar fi daca". Repet, nu sunt dependent de facebook sau websurfing. Cred ca am totusi nevoie de un psiholog...E ceva in neregula in capul meu :)

andreeadub

andreeadub

hei

21 Mar 2011, 22:51

incearca sa stai o saptamana fara facebook..eu mi-am sters contul,desi mi-e foarte greu sa ma acomodez. O saptamana incearca sa nu mai intrii..si poate sa o uiti,iesi cu sotia in oras..daca ai copii,stai cu ei si o sa vezi cum uiti macar o secunda de ea,iar daca in acea secunda ai fost fericit..poti fi fericit si o viata.
Nu fa greseala sa ii spui..te vei atasa si mai mult de ea..te va lega ceva in plus decat privitul pozei,incearca ce ti-am spus si astept raspuns la rezultate!

tashulina

tashulina

hmm

21 Mar 2011, 10:48

complicata situatie ai, intr-adevar...

Ca un prim sfat insa: nu fii absolut sigur ca ceea ce ai pt ea sunt intra-devar sentimente! De foarte multe ori ne dorim cu inversunare ceea ce nu putem avea si ne alimentam aceaste dorinte fara ca ele sa aiba macar cel mai mic suport real.

este foarte posibil ca daca ati fi avut o relatie sa fi descoperit dupa putin timp ca nu va potriviti deloc, insa asa, neavand, ai ramas cu o imagine aa ei perfecta, care a devenit in timp perfecta.

Ma gandesc ca daca era sa fie ceva, ar fi fost atunci. Ok, tu erai prea timorat sa faci vreun pas, insa gandeste-te ca nu a facut nici ea niciunul. De ce?

Insa cum obsesiile nu trec nicidecum prin sfaturi, cred ca cel mai bine este sa o cauti si sa iesi odata cu ea. La o cafea, la un suc, doar sa stati de vorba. Incearca sa iti dai seama din raspunsurile ei daca e persoana pe care ti-ai dori-o langa tine, asa cum este acum sotia ta. Daca si dupa asta vei simti la fel, atunci gandeste-te bine in care directie o apuci, pentru a rani cat mai putine persoane dragi...

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!