"Patimile lui Hristos"

by: overload

alinnna

alinnna

a fost interesant filmul

26 Oct 2004, 23:03

mie chiar mi s-a parut interesant filmul.nu stiu multi il critica ,dar pt unii acest film a insemnat sfrasitul lor ....au realizat ca pacatele infaptuite trebuie sa aiba o pedeapsa cea ce nu multi oemeno isi recunosc greselile .asta dupa parerea mea o fac ignorantii

mirela_mb

mirela_mb

"Patimile... "

22 Oct 2004, 12:23

Pentru mine a insemnat foarte mult sa vad acest film.Desi mi-a fost greu, m-am silit sa-l vad pana la capat si pot sa spun ca m-a marcat, m-a facut sa vad altfel lucrurile din jurul meu, suferinta, pacatul... Se intampla atat de multe lucruri ingrozitoare in lume, iar noi devenim tot mai indiferenti pe zi ce trece. Eu nu sunt de principiul ca trebuie sa eviti sa vezi ceva sangeros atata vreme cat nu este fictiune.Filmul lui Mel Gibson nu a fost prea sangeros,sunt convinsa ca nu a depasit realitatea.La sfarsitul filmului, doar gandul ca cineva a indurat toate acele chinuri pentru noi imi provoca o durere fizica.Eu consider ca si-a atins scopul daca macar un sfert din cei care l-au vazut, si-au dorit sa fie mai buni, mai iertatori si mai milostivi.

peter-pan

peter-pan

RE:

19 Oct 2004, 12:56

In afara de disputele pe care le-a starnit, acest film a adus un lucru cu adevarat bun.Am aflat azi ca Mel Gibson a donat 5 milioane din incasarile filmului in fondurile a doua spitale, pentru ai ajuta pe copiii care n-au bani, dar au nevoie de interventii chirurgicale.
Am vazut si eu filmul.In timp ce-l urmaream ma gandeam ca suntem atat de pacatosi, atata suferinta cata a indurat Isus, iar noi facem inca razboaie.
Poate totusi, Mel a insistat prea mult asupra efectelor..

tish

tish

07 Sep 2004, 18:45

L-am vazut chiar de doua ori,o data in Romania cand am fost in concediu si o data acasa,impreuna cu sotul ca urmare a unor discutii cu prietenii referitoare la film cum ca ar fi antisemit(in Israel circula zvonul ca ar fi interzisa difuzarea lui,pana una alta nu am auzit sa fi aparut in cinematografe)
Mi-a placut prestatia Maiei,mi se pare o actrita de exceptie,o actrita care poate juca si teatru mut reusind sa transmita aceleasi stari spectatorului ,doar prin mimica ,pe care cuvintele le pot determina.
Efectele speciale,idea de realizare a filmului il fac intr-un fel deosebit,cu toate astea mi s-a parut destul de crud,poate putin sadic(cand s-a insistat ,dupa parerea mea prea mult pe anumite scene de violenta) scena in care Isus este biciuit dureaza minute in sir,drumul spre dealul maslinilor cu loviturile de rigoare si lipsa de putere ale lui Isus,caderile dese ale lui,sunt exploatate la maxim.
Prietena mea ,care din anumite motive a inceput sa citeasac Biblia,imi spunea dupa film ca este filmul cel mai apropiat de realitatea descrisa in Biblie.Daca lucrurile stau asa,atunci nu ar trebui judecat din punctul de vedere al violentei ,ci vazut ca o realitate.
Asta a fost si unul din argumentele sotului meu in sustinerea ideii ca filmul nu e antisemit,caci atata timp cat reflecta realitatea si nu o modifica,nu poate fi considerat asa,iar ca raspuns la "acuzatia"adusa filmului,de instigare la antisemitism raspunsul a fost acelasi,ca atata timp cat reflecta realitatea Bibliei,ptr a nu fi instigare ar trebui interzisa citirea Bibliei sau folosirea pasajelor din ea ptr public.Si uite asa ne-a inchis gura la toti.
Mai caut inca dovezi ca filmul nu se bazeaza numai pe Biblie.:)

flower

flower

"Patimile lui Hristos"

L-am vazut in week-end( este impropriu spus ca l-am vazut, pt. ca n-am rezistat sa ma uit decat pana la jumatate).

E de o cruzime iesita din comun, nu mi-as lasa copilul sa se uite la asa ceva...

Din punct de vedere al efectelor speciale, costumelor si actorilor e OK, insa subiectul a avut mult de suferit.
Atata sange cred ca se mai poate vedea doar intr-un film cu Schwartzeneger sau cu mafioti....

Un subiect de exceptie ciopartit si adus la capacitatea de intelegere a americanului de rand(3-5 ani) dar realizat cu multi bani...

Mi s-a parut interesanta "metafora" prezentarii Diavolului in chip de om (era greu de spus daca femeie sau barbat) si a ispitelor pe care el le presara la tot pasul.

Mi-a placut deasemenea prestatia Maiei (care era insarcinata cand s-au facut filmarile).
Imaginea prin care e ilustrat un "flash back" al Maiei in legatura cu un eveniment din copilaria lui IIsus mi s-a parut de-a dreptul emotionant.
Daca ar fi avut si ceva mai multe replici(sau poate asa a fost gandita durerea ei de scenograf, muta de durere) ar fi fost si mai bine.

Cel mai scabros moment a fost cel al sinuciderii lui Iuda (langa o camila aflata in putrefactie si plina de viermi, cu al carei capastru s-a spanzurat Iuda).

overload

overload

"Patimile lui Hristos"

Ati vazut "Patimile lui Hristos" ?

Cum vi s-a parut, cum v-a influentat? (dincolo de aspectul
artistic sau de divertisment)

Diete pentru adolescenti
Diete pentru adolescenti
diete-sanatoase.ro

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!