amantul meu ...

by: just_me_c
Nu stiu daca voi avea destul curaj sa postez ceea ce voi scrie sau o fac doar din dorinta de a ma destainui cuiva si a-mi usura sufletul... Stiu ca vor exista multe voci care ma vor blama ptr ceea ce va urma dar asta este...viata nu e asa de simpla cum pare.
Prin urmare:am avut o relatie extraconjugala cu un barbat mai mic ca mine cu 9 ani, relatie care tocmai s-a terminat si dupa care m-am trezit dezorientata si fara sa stiu care e drumul pe care sa-l urmez acum si cum sa fac sa scap de dependenta care se numeste EL. A intrat in viata mea fara sa-mi dau seama si fara sa fi dorit asta acum 3 ani intr-o perioada in care an fost detasata cu serviciul in alta localitate . Datorita faptului ca atrebuit sa plec de acasa relatia dintre mine si sotul meu a inceput sa se clatine, reprosandu-mi ca l-am lasat singur acasa. In supararea lui nu a putut intelege faptul ca nici mie nu-mi era usor si in loc de reprosurile lui aveam nevoie sa ma sprijine si sa ma imbarbateze drept pentru care am inceput sa ne certam din ce in ce mai des. Asta a fost momentul in care a aparut EL care practic a inteles situatia si mi-a fost cel mai bun prieten si sustinator ceea ce sotul meu nu a putut fi

intuneric

intuneric

amantul meu

06 Mar 2012, 03:28

Sa va fie clar tuturor ca sunteti mult sub influenta Instinctului de Conservare ceea ce inseamna ca va iubiti pe voi si nicidecum sa va placa persoana care credeti voi ca e iubita de voi iar vremea va va sosi si voaua sa suferiti cum a-ti facut sa sufere pe acei care v-au vrut langa voi. Viata nu exista si deci nici Moarte si nicidecum scurta decat materializata de acei care nu pot simtii. Eu nu va judec deoarece fiecare din voi stiti ca orice suferinta creata altora se intoarce impotriva voastra. Daca tot aveti energie de ce nu incerca-ti sa traiti neconditionati de materialism. Aveti suficienta energie sa iubiti si pe acei cu care a-ti inceput mai ales o casnicie daca puteti sa obtineti de la altii ceea ce va place. In final nu face-ti altceva decat sa va repetati agonia care oricum revine. Daca va-ti plictisit de primul sau de prima doar din pricina placerilor trupesti insemana ca si de voi se vor plitisi pana la urma cei care acuma credeti ca va satisfac. Toate placerile sunt trecatoare ramane doar ce reusiti sa construiti sufleteste.

ladybug

ladybug

mai bine stai departe de el

20 Mar 2009, 15:53

daca nu sunteti pregatiti sa faceti o schimbare majora in vietile voastre, sa va asumati riscul de a fi impreuna cu tot ceea ceimplica el, mai bine renuntati complet. nu puteti sa o duceti la nesfarsit in relatia asta de incertitudine, nu puteti sa va inselati persoanele dragi, si pe voi insiva. ai o alegere grea de facut dar trebuie sa-o faci

marya_s

marya_s

rsp

16 Mar 2009, 09:33

Draga ciporto iti multumesc pentru sfat dar nu ai inteles anumite detalii...eu nu sunt mai in varsta decat el era o fraza in care iti spuneam ca avem atat eu cat si el o relatie care dureaza de 8 ani. Eu sunt chiar mai mica decat "amant" cu 5 ani iar fata de sotul meu sunt mai mica cu 9 ani.Nu cred totusi ca as putea sa gasesc pe altul...deoarece acesta este al doilea barbat in viata mea dupa sot!

ciporto

ciporto

....

15 Mar 2009, 12:42

si a realizat ce se petrece si vrea sa-si duca viata inainte...are 9 ani de recuperat in fatza tah... daka era el mai bratran era mai frumos... il intinereai... dar 9 ani.... nu vezi ce 'bucati ' sunt pe strada... nu zic ka nu te iubeste ... ka si yo tin la fata asta...dar knd vezi frate pe una kre merge de combinat si ratezi ocazie esti prea prost...asa gandesc yo ca baiat...si poate ka pe tine la inceput nu te deranejeaza ka zici "domne asa am facut si yo" dar sincer... nu o sa se ajunga la nimic...asa ka mai bine... ori te desparti de sotu tau(sfat kre nu te-as recomanda) ori te intorci akasa si incerkati sa va intelegeti incearka sa te impaci cu ideea ( te-as sfatui 1/2) iar ce cred yo ka ar fi cel mai bine este sa te duci sa iti traiesti viata si sa iti vezi de ale tale cautati pe altcineva (si sa ramai si cu sotul) si daka se iveste oky daka nu iarasi oky nu ai nimic de pierdut...bei o cafea un suc un film...te distrezi razi si uiti de necazuri si poate asa iti gasesti si alti prieteni si e mai bine..nu-tio mai plange singuratatea... distreaza-te femeie... ai 30-40 de ani si altii la varsta aia ii vad in cluburi dansand si petrecand pana la 1-2 dimineatza de unde esti?

ciporto

ciporto

....

15 Mar 2009, 12:36

printr-o situatie asemanatoare am trecut si eu si inca trec.... femeia e din alt orash si este maritata iar conjunctura a facut ca noi sa ne cunoastem si sa ne vedem pe mes... sa stii ka diferenta de varsta nu constituie un impediment asa de mare pt un barbat in constientul sau... mie cel putin nu mi-a parut rau ka am intalnit-o dar faza cu "poate ma inseala knd oi fi mai mare" sa stii ka da pt ka se spune ka daka ai facut-o odata poate s-o faca si a 2a oara...dupa parerea mea ... tinand cont ka am citit tot ce ai spus tuh... este ka ar trebui sa iti iei o perioada de relax. chiar daka nu te mai impaci cu ala...foarte bine... ramaneti prieteni ...puteti fi prieteni foarte buni si sa gasesti in el ceva kre sa merite insa nu-l fortza pe el ka barbat sa-si rateze oportunitatea de a-si continua viaata si sa raman numai al tau...pt ka tu din faza asta esti avantajata...esti maritata si ai si amant... le ai pe aman2... insa el avea doar un constien kre zicea ka esti mai mare si kre a prins drag de tine si te-a iubit ...yo fi placut cum o faceti si s-a atasat foarte mult de tine si probabil intr-un moment de 'neatentie' din relatia voastra...poate ka el si-a dat seama si a realizat

marya_s

marya_s

aceeasi situatie3

13 Mar 2009, 21:21

Dupa aceea seara el a fost nevoit sa plece pentru cateva zile acasa pt.niste probleme(el este dintr-o alta localitate dar este detasat director la o firma de distributie de la noi din oras). Vorbeam in seara asta la telefon si il intrebam cum s-a simtit el cand s-a vazut cu fata lui si a zis ca vinovat fiind prima oara cand o insela dar ca i-a trecut si mi-a mai zis un lucru:"Ce regret repet!",iar eu i-am zis ca si eu ma consider vinovata fata de sot si ca ar fii mai bine sa ramanem cu amintirea si sa o terminam definitiv ca e mai usor acum sa il uit decat mai tarziu etc. Iar el mi-a zis ca trebuie sa ne intelnim neaparat sa discutam cand se intoarce dar sunt sigura ca ne vom da iar peste cap si in loc sa ne despartim o sa ne apropiem mai mult! Fetelor am nevoie de ajutorul vostru ce credeti ca e de facut? Va poop

marya_s

marya_s

aceeasi situatie2

13 Mar 2009, 21:13

Apoi m-a convins ca nu are rost sa ne ferim de cunoscuti si m-a invitat la el acasa.M-am tinut eu tare sa nu accept dar ceva ma impingea sa ma duc..asa ca i-am promis ca a doua seara dupa serv.ne vedem la el. Dupa saruturi lungi a urmat si inevitabilul...oricum incercam eu sa ma tin tare nu am putut sa rezist tentatiei.I-am dat argumente pentru care nu as face-o cu el:primul ca sotul meu m-a asteptat 8 luni pana sa fiu a lui si al doilea ca ar fii al dolilea barbat din viata mea si ca nu e bine! El mi-a dat rsp si ne-am lasat purtati de val...desi nu as fii crezut ca o sa pot vreodata sa imi insel sotul cu care sunt casatorita de 2 ani si impreuna de 8 ani.Ironie sau nu mai stiu cum sa ii zic si EL avea o relatie cu prietena lui tot de 8 ani.

marya_s

marya_s

aceeasi situatie

13 Mar 2009, 21:05

Draga mea just_me_c vreau sa iti spun ca te inteleg ce e in sufletul tau pentru ca incep sa ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Si as avea nevoie si de cateva sfaturi de la voi scumpelor. Acum 2 saptamani a intrat pe mess o persoana necunoscuata sa ii dau accept avand id-ul de pe hi5. Eu de fel sunt cam cu capul pe umeri si nu raspund la astfel de mesaje>Insa nu stiu ce m-a impins sa ii dau accept si am intrat in vorba. Sotul meu lucreaza de dimineata pana pe la 9-10 seara. Din aceea seara am inceput sa vorbim ore in sir noi terminand serviciul la 18 si pana venea sotul meu acasa stateam la palavre. Incepusem cu apelative de alint,iar el imi zicea ca ii place felul meu de a gandii si ca si-ar dori sa ne cunoastem mai bine la un suc si atat! A insistat o saptamana sa ma convinga ca e baiat serios si ca nu v-a face nimic fara sa luam deciziile impreuna si am acceptat sa iesim! Problema era ca trebuia sa iesim in afara orasului si am cazut de comun acord sa ne vedem si sa ne cunoastem cam la 30km de oras! Ne-am intalnit si parca m-a sagetat e un tip tare dragut si m-a convins inca din prima seara ca nu e ceva anormal sa ne sarutam..doamne si cum saruta!

egodog

egodog

se spune ca daca faci un bine

20 Feb 2009, 12:58

binele se va intoarce la tin eintreit. la fel si in cazul in care faci rau. din pacate am avut ocazia sa realizez ca nu e chiar asa. am facut un bine unei persoane ca apoi eu sa am de suferit... poate ca atunci, indirect, am facut rau altei persoane?
in cazul tau... crezand ca ii faci un bine sotului iti faci rau tie si celui pe care il iubesti. gandeste-te bine la elegerile pe care le faci, pentru a nu fi tu cea care sufera

just_me_c

just_me_c

Nu Gaspy

16 Feb 2009, 10:26

chiar nu este tarziu si deja s-a intors la mine desi credeam ca n-o va mai face niciodata... iar intre timp am descoperit ca sotul meu nu este tocmai omul pe care il credeam eu si din cauza caruia aveam mustrari de constiinta :( Viata asta este asa de complicata uneori...iar eu sunt atat de slaba si de lasa...Chiar nu inteleg cum pot fi atat de proasta incat sa ma gandesc la binele tuturor si sa-i pun mereu pe altii in fata lasandu-ma pe mine ultima. Si tot mie mi se pare ca as fi nedreapta...

gaspy

gaspy

chiar crezi ca este prea tarziu?

13 Feb 2009, 18:16

daca te iubeste se va intoarce la tine dar trebuie sa-i oferi si tu ceva in schimb. nu esti fericita alaturi de sotul tau si o stii. de ce sa renunti la fericirea ta? de frica? chiar vrei ca la batranete sa-ti spui "nu mi-am trait viata, de frica!" asta ai vrea sa le povestesti nepotilor tai? ca nu ai avut parte de fericire si iubire, pentru ca ti-a fost FRICA?

ladybug

ladybug

viata e prea scurta pentru a fi irosita in regrete

07 Feb 2009, 22:02

ai intalnit iubirea? de ce ai lasa0o sa treaca pe langa time de teama a ceea ce va fi sau nu va fi? il iubesti si asta ar trebui sa fe singurul lucru care conteaza. si chiar daca relatia voastra se va termina peste 5 ani, oare nu vor fi 5 ani frumosi? sau crezi ca sotul tau nu ar putea sa fie el cel care va pleca intr-o zi desi tu ai vrut sa stai langa el, de mila lui? nu se merita sa irosesti astfel de momente, astfel de sentimente. viata e prea scurta. si o iubire, orice iubire, nu dureaza la nesfarsit, dar e atat de placut sa ne bucuram de ea cat timp o avem.

just_me_c

just_me_c

multumesc rose

28 Ian 2009, 15:46

stiu ca tu ai dreptate si toate lucrurile alea pe care mi-le-ai scris sunt adevarate si adevarul este ca mi-a fost teama. Mi-a fost teama ca nu cumva peste cativa ani cand varsta isi va pune amprenta asupra mea lui sa i se para ca-si iroseste viata alaturi de mine cand este inca tanar, teama ca-mi va reprosa ca n-am fost in stare sa-i ofer macar un copil, teama ca ma va banui tot timpul ca-l insel dat fiind circumstantele in care ne-am intalnit noi mai ales ca este extrem de gelos. Acum oricum este prea tarziu, el a ales sa fie cu altcineva a carei viata nu e asa de complicata. Ma iubeste inca dar nu vrea sa se mai intoarca la viata dinainte. Acum de-abia am realizat cat de singura sunt si faptul ca nu am cu cine discuta macar.

rose17

rose17

inca ceva

28 Ian 2009, 01:14

Si inca ceva,sa nu crezi ca schimbarile de care ne temem mereu si atat de mult...sunt char asa cum ne par!Adesea credem ca daca le facem ,se darama cerul sau ne inghite pamantul...Iti spun eu ,poate ca asa si simtim chiar de a doua zi,ca se darama cerul....dar dupa inca o zi doua de asteptare,fii sigura,vom constata cu stupoare ca cerul nu s-a chiar daramat ,ca sorele iar rasare iar cerul e albastru....E stiut faptul ca "orice minune tine trei zile"

rose17

rose17

continuare

28 Ian 2009, 00:58

Ea, care s-a cas. la 41 ani,a murit la86 iar barbatu-so ,un an mai tarziu....Si au avut un copil care s-a realizat f. mult ! Mai stiu o tipa care la 50 de ani cand i-a murit sotul,s-a incurcat apoi cu un tip de 20 ani ,adica 30 ani diferenta intre ei
Si au trait de atunci impreuna fara sa se mai desparta vreodata decat prin moarte(ea la 88,pe cand el nu avea inca varsta de pensie)desi poate ca rudele i-au marginalizat si niciodata n-au putut sa-si explice relatia dintre ei decat prin faptul ca intre ei doi ar fi existat de fapt o iubire materna,ea neavand niciodata copii !Oricum el nu a mai parasit-o niciodata ,nu a inselat-o desi nimeni nu-si putea explica...Scuzele tale de a nu-ti trai viata eu zic ca nunt false. De asemenea idei de genul ca distrugi viata sotului sau viitorul iubitului,nu stau in picioare deloc,crede-ma !Nu poti sa te ingropi de acum sub pamant si sa lasi pe altcineva, care nu esti tu,sa traiasca in locul tau...Mai cred ca fiecare are datoria sa se gandeasca la binele lui ,daca tie ti-e bine,atunci le este bine si la cei de langa tine bine !Cand tie nu ti-e bine,de ce crezi ca il poti face fericit pe sotul tau?

rose17

rose17

o" iubire imposibila "!

28 Ian 2009, 00:41

Nu pot sa inteleg cum de te poate marca o diferenta de varsta asa de tare incat sa te convingi si sa il convingi ca traiti o iubire imposibila ! Parerea mea e ca dificultatea pe care o ai ,tu sau orice alta femeie care are un amamt( indiferent de dif. de varsta sau de alta natura dintea ei doi)este una singura :aceea ca esti casatorita!Nu inteleg ideea de a nu putea avea un viiitor...cel putin eu nu as propaga o astfel de idee,chiar daca as gandi-o cel putin as tacea ! Asta pt ca doi oameni,se intampla sa nu se inteleaga si sa se desparta si daca sunt de aceiasi varsta dar nu se spune niciodata de la inceput"noi doi nu putem avea un viitor"Atentie la prejudecatile din prezent,caci ele iti pot distruge viitorul de maine !De aceea nu vad ce te impiedica sa divortezi si sa te casatoresti cu celalalt cand si daca ai fi avut copii tot nu putea sa le fie bine copiilor intr-un mediu de neintelegeri si ostilitati dintre tine si sot ! Sau oare vrei sa te asiguri de terenuri sigure pe care sa pasesti intr-o lume atat de nesigura?Cunosc pe cineva care mi-a zis ca maica-sa avea 41 ani cand s-a casatorit cu tatal care avea 21 de ani si ca l-au avut pe el cand maica-sa avea 43 de ani si el 23.

just_me_c

just_me_c

corect

26 Ian 2009, 14:26

Am incercat sa discut cu sotul meu despre o eventuala despartire dar el nu concepe sa traiasca fara mine si chiar nu e un om rau dar s-a schimbat mult in ultimul timp si nu vreau sa-l ranesc mai rau. In plus amantului i-am spus de nenumarate ori ca nu avem nici un viitor impreuna in primul rand datorita dif de varsta, a faptului ca nici macar un copil nu-i pot oferi si mai presus de toate ptr faptul ca este foarte gelos si facea deseori crize fara motiv. Am incercat sa-i explic ca iroseste viata langa mine desi il iubesc dar de fiecare data a fost imposibil sa-l conving. Acum probabil ca a realizat si el ca timpul trece si nu in favoarea lui dar desi eram pregatita ptr asta mi-e foarte greu. Practic nu stiu ce sa fac, de divort nu poate fi vorba, de amant nici atat pentru ca nu e corect sa-i stau in cale si oricat m-as stradui nu mai pot reinvia sentimentele ptr sotul meu.

zapacita25

zapacita25

e greu....

26 Ian 2009, 14:07

dak nu esti fericita renunta la casnicie...e ff greu sa faci asta dar atata timp cat tu nu esti fericita nu va fi nici sotul tau si nu merita sa sufere din cauza asta...iti iubesti amantul?? dak da de ce nu iei o decizie si sa ramai cu el!! te-ai gandit k poate il iubesti asa mult pt k e interzis si in clipa in care va devenii oficial numai al tau poate nu o sa-l mai vrei?? din moment ce nu esti dispusa sa renunti la sotul tau poate k nu e chiar asa rau langa el si nici asa roz langa amant!!! gandestete bine la ceea ce te face cu adevarat fericita si apoi ia o decizie!! indiferent care va fi aia nu chinuii si alte pers pe langa tine pt k nu este corect...multa bafta...

just_me_c

just_me_c

...

26 Ian 2009, 13:24

3 ani singura mea fericire a fost el si totul s-a raportat la el. Relatia cu sotul meu s-a racit din ce in ce mai tare si desi am incercat sa-l privesc cu alti ochi si sa incerc sa ma apropii de el constat ca nu mai pot. Nu vreau nici sa-mi caut pe altcineva, nu am urmarit asta nici cand l-am intalnit pe el. Copil nu am ca sa ma ocup de el si nu am nici macar o prietena cu care sa vb si sa ma mai linistesc. Spuneti-mi ce sa fac???? Cum s-a scot la capat?????

just_me_c

just_me_c

...

26 Ian 2009, 13:19

Nu stiu cum a ajuns sa fie amantul meu dar cert este ca 3 ani de zile a fost aproape de mine ori de cate ori am avut nevoie. Ajunsesem sa vb la telefon aproape din ora in ora si stiam in orice moment unul de altul. Inainte de sarbatori relatia noastra a intrat in declin. El mi-a spus ca nu mai poate sa traiasca asa, ca ma iubeste nebuneste dar nu mai poate sa mearga singur peste tot, sa-si faca concediul singur... etc etc drept pentru care va trebui sa ne despartim. L-am inteles perfect si o luna l-am lasat in pace sa-si faca viata lui. Dupa o luna m-a sunat si mi-a zis ca vrea sa ma vada ca-i e dor de mine si vrea sa stam de vorba. N-am putut sa nu ma duc sa-l vad desi stiam ca nu-mi fac decat rau. Mi-a zis ca inca ma iubeste si nu poate sa stea fara mine si e dispus sa se sacrifice tot el si sa continuam sa ne vedem dar dupa o zi mi-a spus ca s-a gandit ,ai bine si chiar nu mai poate trai asa, ca vrea si el o prietena si o viata normala chiar daca va suferi enorm dupa mine. Mi-a zis ca a fost slab si a cedat in momentul in care ne-am intalnit si de-aia mi-a propus impacarea dar chiar e hotarat sa se retraga. Am inteles dar acum m-am trezit ca nu mai stiu spre ce sa ma indrept???

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!