Ati fi deacord cu legalizarea prostitutziei??

by: cioco_bocco
de ce daca,da?sau de ce daca nu?

...

16 Apr 2009, 15:50

Intr-un final prostitutia va fi legalizata. De ce? Pentru ca e un alt mijloc prin care se pot obtine taxe si impozite. Nu i se rupe nimanui daca "profesia" asta iti arunca bacterii in pantaloni, sunt alte slujbe unde pe langa un salariu de nimic primesti bonus un cancer de piele, o tumora, o arsura, s.a.m.d.
Sexul vinde si se vinde cel mai bine. Ma intreb, daca prostitutia era legalizata cu mai mult timp in urma... ar mai fi fost criza ecopnomica? :P

seagull

seagull

da

03 Apr 2009, 12:16

este un lucru care se intampla oricum, chiar in vazul lumii. fiind ilegala insa, mascheaza mai bine si traficul de carte vie. daca ar fi legalizata si reglementata, ar putea face niste controale medicale, ar putea plati impozite?, ar limita oarecum dreptul prozenetilor asupra acestor fete. prostitutia exista dintrotdeauna si va exista intotdeauna. poate ar fi cazul sa acceptam acest lucru si sa nu ne mai ascundem dupa deget.

bandy

bandy

...........

31 Mar 2009, 13:45

De ce sa se legalizeze prostitutia! Cei care frecventeaza pe la prostituate, lasa-i sa ia de toate: ciuperci si alte BTS-uri! Cine-i pune, GAIA?

bandy

bandy

Sunt total impotriva !!!!!!!!!!!!!!

31 Mar 2009, 13:43

Daca s-ar legaliza prostitutia toti barbatii ar fi calare pe ELE. Nu ar mai conta ca au sotie acasa sau o iubita care il asteapta. Barbatii la cum ii stiu eu s-ar duce in grup cu prietenii, dupa care s-ar distra ca vai ce aventura au avut si ce smecheri si destepti sunt ei!

onil

onil

gluma

22 Nov 2007, 13:06

cu legalizarea,poate.cu obligativitatea nu!

punctulpei

punctulpei

asta este

25 Oct 2007, 20:34

nimic personal

pisi

pisi

punctulpei,nu mai exagera!

24 Oct 2007, 15:20

Eu am inteles foarte bine punctul de vedere al Qlotiei si sunt de acord cu ea.
Consider opinia ei ca fiind justa si impartiala,in schimb nu-mi place tonul de superioritate pe care il afisezi fata de Qloty,punctule.
Nu este prima oara cand faci acest lucru,ce-ar fi daca ai incerca sa te mai retii un pic in exprimare si sa te gandesti mai bine, inainte de a-i acuza pe altii,ca nu-s in stare sa-si exprime o parere,doar pt ca nu esti de acord cu acele pareri.

Incearca sa te mai temperezi,punctulpei!

punctulpei

punctulpei

QLOTY

24 Oct 2007, 14:56

"legalizarea prostitutiei"...presupune din start ca femeile implicate in aceasta activitate sint majore ( caci asa ar fi LEGAL, nu?)
Incepi sa intelegi aberatiile unei astfel de posibile legi iubire?

qloty

qloty

nu dragule

24 Oct 2007, 12:02

nu dorm inca.
Dar te indepartezi rau de la subiect. Acesta era "legalizarea prostitutiei". Si un astfel de subiect presupune din start ca femeile implicate in aceasta activitate sint majore ( caci asa ar fi LEGAL, nu?)
Prostituatele minore exista ( din nefericire) dar nu vad cu ce le-ar inrautati lor situatia faptul ca prostitutia s-ar legaliza.
Cazurile de fetite obligate sa se prostitueze intra in alta jurisdictie

punctulpei

punctulpei

QLOTY

24 Oct 2007, 11:28

"fetitele minore nu au ce cauta in discutia asta...Si fetitele sarace despre care vorbeai tu... sint AGRESATE SEXUAL nu sint prostituate..."
Inteleg QLOTY, tu crezi ca prostituatele minore nu exista. TREZESTE-TE!

pisi

pisi

punctulpei,

23 Oct 2007, 19:21

exagerat rau de tot mesajul tau ultim.

qloty

qloty

punctul pe i

23 Oct 2007, 10:31

fetitele minore nu au ce cauta in discutia asta. Legalizarea prostitutiei nu inseamna legalizarea pedofiliei. Si prostitutia exista oricum.
Si fetitele sarace despre care vorbeai tu... sint AGRESATE SEXUAL nu sint prostituate

punctulpei

punctulpei

chiar credeti ca este un subiect de cancan?

21 Oct 2007, 21:57

ok
nu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei.
Sa ne gandim la o fetita de azi, care creste intr-o familie saraca si conform acestei legi va face sex oral (va lua m...) pana cand va vomita tot ce a mancat in ultima saptamana. Va fi considerat ca intra in "serviciul prestat" sau i se va da amenda "clientului"?
Mai obiectiva ar fi o lege extinsa, care sa descrie toate practicile prin care folosind sexul se obtin avantaje in mediul profesional, social sau se intemeiaza "familii" care ulterior sucomba etc Chiar ar fi interesant sa fie platite taxe de personele care au promovat datorita relatiei sexuale cu seful.

loricel

loricel

PT PUNCTUL PE I

18 Oct 2007, 21:57

CHIAR PUI PUNCTUL PE I?

loricel

loricel

PROSTITUTIA

18 Oct 2007, 21:55

E DE CAND LUMEA.SI CUM F MULTI O FAC CRED CA O SA SE LEGALIZEZE SI INTR-UN FEL AS FI DEACORD PT CA FIECARE E STAPAN PE EL SI FACE CE VREA CU CORPUL LUI;TOTI NE PRICEM LA CEVA MAI BINE SI NU ORICINE POATE FACE ASA CEVA

punctulpei

punctulpei

moralite

18 Oct 2007, 19:53

Sa recapitulam: ideea este ca perceptia despre moralitate depinde de educatie, iar aceasta este schimbatoare in functie de epoca. Nu sunt de acord. Este o idee periculoasa. Valorile la care va recomand sa va raportati sunt doar acelea care nu se schimba dupa cum bate vantul in societate. De exemplu: este moral sa faci totul pentru copil indiferent de epoca; este imoral sa iti tradezi cuvantul, indiferent de epoca etc

pisi

pisi

exista

15 Oct 2007, 16:04

programe pc care ti-ar bloca pop-up-urile,draga punctulpei.

punctulpei

punctulpei

xxx

15 Oct 2007, 14:47

ce mai conteaza moralitatea in ziua de azi?..
Spune-ne si noua Ella*...tu stii ce sa ii spui unui copil despre moralitate? Sau reformulat: despre ce este bine si ce este rau sa faca? Crezi ca stii? Nu pot sa pun un titlu la acest mesaj datorita inteligentei celor care au pus reclamele sa blocheze accesul la campul cu titlul.

elenyta

elenyta

hmm....

11 Oct 2007, 11:16

barbatii care se duc la prostituate ii consider incapabili sa-si faca o relatie unde ar putea sa primeasca tot ce primeste acolo, fara riscuri, fara boli, fara bani dati aiurea, sau daca nu-i ajunge una sa-si faca si o amanta. Iar prostituatele sunt incapaile sa faca alceva din care sa scoata un ban, le este lene sa-si puna creierul la treaba sa munceasca ca si noi. Eu nu sunt de acord, lasa-i sa stea in continuare cu frica de lege.

cosma

cosma

DA

08 Oct 2007, 11:06

Cred ca in acest fel am rezolva mai multe probleme.. de inhibare iar solutia ar fi sa o legalizeze chiar daca cei cu moralitatea crestina nar fi de acord .Astfel sar pune capat violurilor,abuzurilor[sexuale]si mai cu seama prejudecatilor.

punctulpei

punctulpei

M-am razgandit.

07 Oct 2007, 13:27

Copiii merita sa folosesc mai multe din sursele si resursele mele. Prostituatele nu. Cred ca exista sanse sa determin includerea unui text prin care sa se recunoasca faptul ca educatia oficiala continua educatia data in familie si eventual (asta e mai greu) ca relatia dintre familie si scoala trebuie sa fie o relatie contractuala.

ellegance

ellegance

ok

03 Oct 2007, 20:10

pozitii pro si contra,argumentate...chiar daca noi nu putem face mare lucru,practic,prin opiniile noastre, e totusi ceva,si nu putin,ca avem opinii,ca le punem in discutie...semn ca lumea gandeste,ca se misca lucrurile,spre bine...poate cu timpul vom avea curaj sa le spunem si alesilor nostri,consilieri,primari,parlamentari,sa construim o socitate civila activa si de luat in seama.Gandim,si e OK!

punctulpei

punctulpei

tu ai mereu dreptate, chiar daca nu stii

02 Oct 2007, 19:37

Ella (imi place cum suna pseudonimul tau - am o cunostinta Mihaela care este dezmierdata Ella; voi femeile aveti un fel anume de a face ca lucrurile banale sa para misterioase si de-a dreptul seducatoare)...deci, nu poti face nimic...punct. Eu acum incerc sa dau substanta legii (inca nevotate) a invatamantului scolar, pentru partea de "finalitate" si constat ca nu prea stie nimeni ce importanta are o lege si ce scrie in ea. Iti poti imagina ca acest draft de lege sustine un set de valori pe care nu le spune si pentru care nu aloca nimic (adica instruire propriilor cadre didactice)? Oricum, daca m-as pune in locul lui Arjuna, as afirma ca am ajuns in momentul in care am nevoie de un mentor (Krishna), care sa ma convinga in vreun fel ca merita sa lupt mai departe pentru copii altor oameni. Este momentul in care de obicei, barbatii descopera cat de interesanta este imbratisarea femeii (pentru a fugi de realitate). Pot face altceva?

punctulpei

punctulpei

opinia unui om simplu

01 Oct 2007, 09:00

mai inainte, in prima copilarie, au fost ca si voi. acum sunt altceva. "Raul" nu exista ca fiinta ci ca intrupare in fiinte a unor obiceiuri care au schimbat firea fiintei. Obiceiuri foarte vechi...din timpuri in care nu exista umanitatea. Nu incercati sa asociati ceea ce fac cu propria lor vointa, pentru ca sunt marionete. Nici macar nu trebuie sa asociati cu o preocupare permanenta. Oricand pot sa le cada victime partenerii vostri, copiii vostri. Credeti ca au vreo remuscare cand stiindu-se bolnave continua sa imprastie boala si moartea prematura? Dar nu va mai ganditi la cele care sunt acum, ci la cele care vor fi.
Legalizarea inseamna prostituarea insasi a sistemului legislativ, deoarece induce ideea ca ar putea fi o optiune mai ales pentru fetele din familiile sarace. Acesta este un real genocid. Clasa de imbogatiti de acum, albiti definitiv dupa intrarea in UE, ar jubila la aparitia unei astfel de legi si din informatiile mele deduc faptul ca fac totul pentru ca ea sa apara, deoarece o astfel de lege consolideaza noua ierarhie sociala cine stie pentru cat timp.

pisi

pisi

mie

25 Sep 2007, 16:19

mi-e indiferent acest subiect.
parerea mea este ca ar trebui votate legi cu adevarat important pentru o patura larga a populatiei,iar legile mai putin importante sau cu un interes general mai scazut sa fie supuse votului mai tarziu.
vorba proverbului: tara arde,babele se piaptana.

ellegance

ellegance

DA,AR FI CORECT

11 Sep 2007, 19:10

si fata de practicante si fata de societate.Lasand deoparte pudicitatea noastra de doi bani,clamata pe la tv,in presa si aiurea ca sa impresioneze pe naivi, prostitutia,legal sau nu,va exista totdeauna.Legalizata,s-ar supune unor reguli,impactul social ar fi mai putin negativ decat acum.La urma urmei, se opun legalizarii prostitutiei fariseii[din cadrul bisericii si din politica].Le-o fi teama ca-i vede cineva in exercitiul functiunii???!!!

madalina23k

madalina23k

mie-mi convine...

28 Aug 2007, 23:45

Vorba ceea, cand nu poti sa combati ceva, legalizeaza!.Sa le faca si lor carte de munca, sa plateasca si ele impozite la stat,si sa li se dea si sporuri de risc, ca na lucreaza fetele in conditii grele, si uite asa sa intre si ele in randul contribuabililor.Pai nu?

karinna

karinna

dana...

25 Aug 2007, 16:39

scuza-ma dar pe ce lume traiesti? alea nu au nevoie sa fie salvate de la nimic,asta fac,altceva nu stiu,si cred ca 70% prefera decat sa muncesca altceva sa se prostitueze!nu a zis nimeni ca iubeste prostituatele,dar este un fenomen care se intampla si care se va intampla vesnic,legalizat au ba!:)

karinna

karinna

da!

25 Aug 2007, 16:36

pentru ca ar fi mult mai bine sa existe bordeluri (bordee :)) ) in care sa se practice prostitutia decat in strada unde stau toate infectele! in astfel de locuri macar scade riscul de a se pricopsi "clientii" cu vreo boala! e si asta o meserie in definitiv! legalizata ,sau nu,prostitutia se intampla!

qloty

qloty

ne place sau nu

13 Aug 2007, 10:50

prostitutia a existat, exista si va mai exista.
DA sint de acord cu legalizarea ei. De ce?
Pentru ca in felul acesta , intr-un cadru legal si contolat, s-ar micsora numarul de cazuri de boli cu transmitere sexuala.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!