Am nevoie de cateva sfaturi pentru o trusa de cosmetica. Multumesc

by: leosse
Buna ziua.
Scriu aici pentru a va cere un sfat. Am fost de curand la un salon de manichiura si m-am ales cu un fel de eczema la un deget. Am tratat-o intre timp insa ideea ca e posibil sa ma aleg cu tot felul de eczeme dintr-un astfel de loc ramane. Salonul nu este unul scump, dar nici cel mai ieftin asa ca imi inchipui ca sterilizarea instrumentelor e undeva la noroc mai ales ca nu ai nicio garantie ca ea chiar este facuta. As dori sa imi cumpar propria trusa de manichiura/pedichiura pentru a o putea folosi la un astfel de salon de acum inainte.

Imi puteti recomanda va rog o anumita trusa, care sa contina toate instrumentele necesare astfel incat sa nu se puna problema sa mai foloseasca vreun instrument care sa nu fie al meu? Sau imi puteti spune va rog ce instrumente ar trebui sa contina o astfel de trusa?

Intreb pentru ca desi imi pot face singura manichiura o data la ceva timp trebuie sa merg la un salon intrucat nu ma descurc singura 100% pe termen lung (pieliti, etc).

Va multumesc anticipat

japonialove

japonialove

eu iti recomand

05 Oct 2012, 12:04

sa iei truse din magazinele mari, din beauty shop-uri:) sigur acolo gasesti de calitate

anyela

anyela

Cuticule

21 Aug 2012, 03:54

Pt cuticule, poti sa folosesti si niste betisoare de lemn, eventual scobitori sau sunt anumite truse, nu cine stie ce preturi mari, care au special betisoare care-ti curata sau taie cuticulele. Alea mi se par cel mai usor de folosit. Si vezi sa folosesti o forfecuta de unghii si o forfecuta cu varf ascutit pt pielite, dar separata, ca altfel se toceste si-ti nenoroceste pielea.

sunshine84

sunshine84

trusa manichiura/pedichiura

20 Aug 2012, 09:35

multumim pentru sfat, chiar vreau sa imi schimb si eu trusa de acasa, oje, creme si acetona am din plin acasa, imi trebuie doar cateva forfecute noi si evident, alta pila de unghiiL:)

iliescuamalia

iliescuamalia

idee:

20 Aug 2012, 09:30

Buna fetele.
In primul rand, imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat la acel salon, dar e bine totusi ca ai reusit sa scapi prin tratament de acea eczema.
In al doilea rand, as putea sa va dau cateva idei pt. trusa de manichiura / pedichiura. Ar trebui sa contina cel putin: 1 forfecuta pt. pielite, care merge si sa iti tai unghiile si colturile (eu si mama avem de ani de zile unele cumparate din orice consignatie sau magazin, supermarket, din acelea cu maner de culoare rosie); 1 pila cu varf ascutit - ca sa cureti pielite si unghiile (sub unghii); 1 pila de alta forma - pe care o poti testa sa vezi cat de bine pileste (exista unele in forma dreptunghiulara - rotunjite sau nu la capete, cu 2 parti abrazive diferite - una mai abraziva decat cealalta - cam ceva de genul glaspapirului); 1 crema de maini pt. a ti le ingriji; oja; acetona.

Sper ca v-am fost de ajutor.

P.S. Sunt consultant de frumusete, ma pricep si la manichiura, pedichiura (inca nu cea cu gel sau acril); Sunt partener A M W A Y. Avem si noi oje ...

Va stau la dispozitie pt. detalii, informatii, etc.

lilly_buterfly

lilly_buterfly

buna

17 Aug 2012, 11:06

si eu m-am gandit sa-mi cumpar o trusa, dar nu m-am lamurit nici acum care este mai buna sau ce ar trebui exact sa contina:( ma gandeam sa incep sa intreb prin magazine, in cele in care gasesti si produse pentru manichiura, pedichiura...

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!