Am crezut ca bancurile cu soacre (mama sotiei) sunt doar bancuri

by: horatiud
Asta pana am intalnit-o pe a mea. Locuiesc cu sotia in apartamentul cumparat de parintii ei, la 4 minute de ei. De cand avem un bebe, viata a devenit un calvar. Soacra-mea mi-a dat de inteles ca e fiica ei, nepotul ei, apartamentul ei,si eu sunt doar tolerat in zona, fara drept de decizie in cresterea bebelusului sau al familiei. Se poarta similar cu sotul ei, care e bun doar de adus bani, muncit pamantul, carat.La fel se poarta cu parintii mei, care au fost profesori de romana/franceza si matematica.Intial, fara sa ii zica sotia mea, nu imi dadea bebeul cand ajungeam acasa, efectiv imi intorcea spatele cu el in brate si mergea in dormitor si inchidea usa dupa ea.In plus, l-o invatat pe micut sa doarma doar leganat, si la mancare doar cu carti si jucarii, de atunci cand doar sunt doar eu cu sotia ii dam de mancare, ne chinuim cu el.Nu vreau sa ma despart de sotie, dar nu vad alta solutie prin care sa contracarez invatatura proasta a soacrei.

iulianahuidu

iulianahuidu

incearca

20 Apr 2015, 09:56

in primul rand ai gresit de la inceput si sa nu crezi ca vorbesc din teorie am locuit cu soacra mea 16 ani.In primul rand vorbeste cu sotia ta si luati o hotarare comuna pentru a delimita accesul soacrei in locuinta voastra atunci cand nu este chemata dar in aceasta lupta de educare a soacrei iti subliniez ca trebuie sa fiti doi altfel nu vei avea sorti de izbanda daca sotia nu te va sprijini.Eu am avut intotdeauna sprijinul sotului meu vizavi de soacra mea si impreuna am reusit sa ducem o viata cat de cat linistita in conditiile in care locuiam in casa soacrei mele si nu pot sa spun ca nu mai intervenea conflictul intre generatii dar reuseam sa ne sustinem unul pe celalalt si sa o infruntam impreuna pana ceda.In cazul vostru este esential sa vreti acelasi lucru amandoi, iar sotia este indicat sa inceapa sa ii spuna mamei sale ceea ce va doare pe amandoi, dar de preferat este sa o faca fara sa fii tu de fata, o discutie intre mama si fiica, ea va sti si cum sa o abordeze si cum sa-i spuna fara ca aceasta sa se simta ofensata chiar daca se va supara pe moment este fiica ei si o va ierta poate chiar isi va schimba atitudinea dar daca ii vei spune tu se va isca al treilea razboi

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!