Barbatii in permanenta legatura cu mama

by: zoombe3
Este foarte dificil sa porti o relatie sau sa convietuiesti cu un barbat care e dependent de "mamica" si care fara ea ar fi o leguma . Ce e de facut , pentru ca baietelul din el sa plece si sa se instaleze barbatul serios de care ai nevoie ?

arwen_love

arwen_love

mda..been there..done that:|

20 Dec 2007, 19:26

fostul,la care mai tzin si acum e un astfel de tip...mamos de tot....nu suntem din acelasi orash,dar asta nu ar fi fost o mare piedika dak nu ar fi fost acolo mami lui sa ii umple capul cu tot felu de opinii contra unei relatzii la distantza...si in cazu ala eu ce mai era sa fac?am luptat kat am putut,dar nu vroiam sa ma rog de el sa intzeleaga k nu cu mama lui ramane pana la urma...s`a orientat p fete din orashul lui si stiu k nu m`a uitat nici acum.vrea chiar sa ne intalnim de sarbatori si a zis k nu ma poate uita...dar p mine nu ma consoleaza prea mult asta,pt k stiu k mama lui mereu va interveni,acum ne vom vedea p ascuns:((o sa traiesc clipa,o sa pretzuiesk fiecare minut langa el..si o sa vad cu timpul dak va deveni mai independent,avand in vedere k e mai mik decat mine,nu o sa il grabesc sa se maturizeze...

pisi

pisi

Pai ce sa fie de facut?

03 Aug 2007, 11:03

Va mutati impreuna,impartiti responsabilitatile intre voi,chiar daca el o sa faca fete-fete la inceput,sa nu cedezi,insista sa-si indeplineasca sarcinile lui(spre exemplu sa dea cu aspiratorul la fiecare doua zile,sa-si duca lucrurile purtate la cosul de rufe etc),dar insista intr-un mod tandru si subtil,arata-te incantata de fiecare data cand si-a indeplinit sarcinile bine,rasplateste-l cu o mica atentie sau cu cuvinte de alint etc.
Mutati-va cat mai departe de mama-soacra,invata-l sa-ti ceara tie parerea,nu mamei,cand are vreo problema.
Succes.

cioco_bocco

cioco_bocco

nu mi placc baieti astia desi.

01 Aug 2007, 21:03

urasc genu asta de barbati..am, o relatie si simt un fel de nesiguranta din partea sa..nu inteleg de ce mamele de baieti sunt mai rele decat cele de fete..cand ar trebui sa fie invers,,ca deh fata e aia sensibila.evlavioasa..

luchy

luchy

rESPECTA-TI SOACRA CA SA FI SI TU RESPECTATA

26 Iul 2007, 14:46

Sunt si astfel de specimene,mai rare dar sunt.Asta nu inseamna ca tu,in calitate de sotie nu te poti impune,doar asa ai sanse sa-l maturizezi.Eu sunt mama si am un singur baiat,va dati seama ca este totul pt.mine,dar de a fi o leguma sau sub tutela mea,este o cale f.lunga.De la bun inceput am stabilit intre noi doi o legatura de prietenie,in felul acesta am eliminat bariera dintre noi.are probleme,binanteles ca nu sunt absurda si astept sa-mi povesteasca toate secretele lui de barbat,problemele pe care simte ca le poate discuta cu mine ca mama si prietena sunt intotdeauna binevenite.In alta ordine de idei sfatuiesc pe toate care au astfel de soti sa se mute singure,sa nu lase sa-i controleze mama soacra viata pana la absurd.Cu cat te vezi mai rar cu atat respectul este mai mare.In calitate de nora este bine sa fructifici o relatie de prietenie cu soacra,fara vrajba si fara interdictii,lasa-l sa-si vada mama,dar nu o lasa sa-ti conduca familia.Respect-o si ea te va respecta la randul ei si nu in ultimul rand,fi diplomata ca sa poti "impaca si capra si varza".Iti spun din propria experienta,in felul acesta ai numai de castigat, cu un fiu prea mamos viATA DE FAMILIE ESTE MAI GREA.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!