Cand iubesti

by: alaura
Am devenit sclava dragostei. Mai bine de 17 ani am fost casatoriti. Am trait in intelegere si pace vreo 15 ani. Pana cand intr-o zi...mi-a zis ca nu ne mai potrivim si ca nu e vorba de o alta femeie. doar ca nu ne mai potrivim, ca timpul ne-a schimbat si am devenit altii. Simteam ca mai simte ceva pentru mine, dar parca ar vrea sa fuga de acele sentimente. Iar acum cand am inteles ca si-a gasit pe cineva....parca am innebunit. Si ce e si mai straniu - dragostea mea fata de el e si mai puternica. Nu vreau sa-l pierd! El mi-a cerut divortul. Am obosit si nu stiu ce sa fac....

eva31

eva31

Si de ce crezi ca il iubesti?

01 Apr 2011, 03:02

Ai spus o mare tampenie la inceput, ``sclava dragostei``. PAi dragostea este cel mai liber sentiment, nu trebuie sa devii sclavul dragostei, pentru ca dragostea prin definitie nu obliga la nimic, doar la respectarea propriilor tale sentimente. Si asta implica si la respectarea partenerului si a sentimentelor partenerului. Dragostea in forma ei cea mai pura este cel mai altruist sentiment. Tu ai devenit posesiva, vrei sa iti tii langa tine, in continuare, ``proprietatea`` obtinuta acum 17 ani cu un simplu ``da``.Citeste Epistola 1 catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel si vei avea un inceput daca vei vrea sa inveti ce inseamna dragostea cu adevarat.
4. Iubirea rabda'ndelung; iubirea se daruie, ea nu invidiaza; ea nu se trufeste, nu se ingamfa;
5. ea nu se poarta cu necuviinta, nu-si cauta pe ale sale, nu se intarata, nu tine'n seama raul,
6. nu se bucura de nedreptate, ci de adevar se bucura;
7. pe toate le sufera, pe toate le crede, pe toate le nadajduieste, pe toate le rabda;
8. iubirea niciodata nu se trece.

emineasca9

emineasca9

viata merge iubind,inainte...

10 Sep 2010, 16:18

viata nu se opreste-n cuvinte,Celui infrant ii da putere,Celui uitat mangaiere.Draga mea roaga-te la D-zeu sa te ajute sa-l uiti,roaga-te sa iti trimita pe cineva care sa te iubeasca asa cum esti tu,si mergi si la un psihoterapeut.Nu stii ce iti rezerva viitorul!!!poate vine impacarea sau poate vei intalni pe cineva minunat!succes!

tudor_tancu

tudor_tancu

hmmm...

22 Mar 2010, 22:09

e greu sa lasi pe cineva de care poate doar te-ai obisnuit!?

mihaelamercasi

mihaelamercasi

Capul sus

30 Nov 2009, 20:28

Viata merge inainte!Canalizeaza-ti atentia in alte directii, fa orice este nevoie pentru a-ti tine mintea ocupata. Alta solutie nu exista ca sa inceteze suferinta prin care treci acum. Solutia este: NU MAI GANDI!Deloc, la nimic ce tine de el si asta nu va fi deloc usor. Trebuie sa fii constienta ca acest lucru nu poate fi facut voluntar. Oricat ti-ai dori sa iti impui sa-l uiti nu vei putea daca el iti va stapanii mereu mintea. Deci gaseste ceva de facut, sa nu ai timp sa te gandesti la el. Si inca ceva.....ai zis ca il iubesti mai mult acum?! Asa suntem noi femeile, ii iubim mai mult pe cei care ne ignora. Dar te intreb acum, ce anume iubesti al el?....faptul ca poate trece printr-o criza a varstei si simten nevoia sa fie din nou crai?! faptul ca este atat de inconstient incat renunta la atatia ani din viata pentru una nou venita...... Esti singura responsabila pentru ce se intampla in viata ta, si acum nu ma refer la faptul ca ai fi responsabila de ceea cea facut sotul tau, sub nicio forma, ci de faptul ca de tine depinde ce se va intampla mai departe. Nu a zis nimeni ca e usor. Dar tine capul sus, fii tare si mergi mai departe. Eu iti doresc multa putere si hotarare!

lorena24

lorena24

cumplit de dureros

02 Sep 2009, 23:48

Suferi..si imi pare rau pentru toata suferinta ta.Ai dreptate sa te comporti asa mai ales dupa atata timp cat ati fost impreuna...si motivul despartirii sigur este o alta.Ti-e frica ca vei ramane singura si nu mai ai nici o stabilitate sub picioare. Mai puternica decat dragostea , in clipele acelea iti sunt frica de a nu ramane singura ...Poate nu il iubesti mai mult, dar constientizand ca il pierzi..frica si disperarea ta au devenit mai mari...iar concluzia este ca..daca te incapatanezi sa fii cu el, nu vei reusi decat sa capeti ura, repulsie si o mare dezamagire...daca el nu mai vrea, atunci e clar ca dragostea a murit si nu mai poate invia..Poate este capatul relatiei voastre, chiar si casatoriti...poate este exact finalul care pentru amandoi ar putea insemna un nou inceput.E cumplit de dureros si intr-adevar nimeni nu stie mai bine decat tine prin ce chinuri sufletesti treci, dar..daca vei gasi forta launtrica sa treci peste, sa nu te mai gandesti la el...si la persoana cu care este, la toate amintirile..o sa vezi ca speranta exista..si pentru tine...Iti tin pumni si incearca sa fii optimista.

nu_stiu_nu_vreau

nu_stiu_nu_vreau

Cand iubesti...ce?

13 Iun 2009, 19:52

Povestea e clasica. E banala. Treci peste asta!
Stiu ca asa te sfatuiesc toti, insa tu ai ramas ancorata in realitatea de atunci, din vremurile in care iti spunea ca te iubeste. Trebuie sa te adaptezi noii situatii.
Eu incep sa devin alergica la "te iubesc", dar ma bucur sa vad ca nu sunt singura. Am gasit asta http://dalianad.wordpress.com/ pe un blog.
Dragostea si iubirea sunt notinui vulgarizate de societatea in care traim. Ce e real e durerea pe care o simti tu acum si de care trebuie sa te agati ca sa mergi mai departe .

marianam

marianam

amanta

11 Iun 2009, 12:22

eu cred ca e vorba de o alta femeie in viata lui, deoarece , dupa atita timp de casnicie nu e dovada ca vrea sa ramina singur .... ce va face la batrinete oare??? o sa se intoarca la tine?

nicedana18

nicedana18

dragoste cu sila nu se poate!!!!!!!!!!

24 Mai 2009, 23:07

draga mea ce pot sa spun eu este ca dak ai ajuns sa nu poti renunta la el desi ti-a spus ca nu te mai iubeste si mai ales ca el si-a gasit pe alta;parerea mea e ca te injosesti prea mult,sa ajungi sa cersesti iubirea lui.....????
eu spun sa mergi si la un psiholog sa te ajuge sa depasesti aceasta situatie si sa fii mai stapana pe tine sa ajungi sa fii indiferenta fata de el.si nu uita"""barbatii nu s-au terminat la el""succes iubita fii tare!!!!!!!!!11

sagetzica

sagetzica

despre

17 Mai 2009, 22:36

ce teorii si filosofii este vorba? eu cred ca aici gasesti raspunsul legat de raceala lui.exista carti,persoane si vorbe care ne pot inlfuenta si schimba total cateodata.am avut experiente similare cu 2 barbati si la un moment dat s-au schimbat foarte mult datorita unor ideologii,stil de viata mai ..."deosebit".insa dupa cateva luni s-au mai echilibrat si au dorit sa ma readuca in viata lor,apoi si-au dat seama care e formula ideala pt ei

dana_geo_21

dana_geo_21

Dragoste cu sila nu se poate!

12 Mai 2009, 22:38

Dacă el zice că și-a schimbat sentimentele cu privire la tine,să îl crezi!Poate că nu a găsit în tine ceea ce căuta și acum și-a dat seama că nu vă leagă nimic alceva decât niste amintiri!Părerea mea e că ar trebui să înțelegi că într-o relație e nevoie de 2 persoane!Megi mai departe oricât de greu îți este!Viața nu se termină aici chiar daca așa crezi acum!Vei găsi poate un alt barbat care sa te iubească și să te prețuiască!Numai că tu ar trebui sa analizezi motivele pentru care soțul tău te-a părasit iar dacă ai avut și tu vina ta să faci în așa fel încât să nu mai repeți aceleași greșeli niciodată!Îți urez multă baftă și sper să reușești să treci peste aceste momente!

gaspy

gaspy

cred ca undeva te mai iubeste

06 Mai 2009, 16:18

si e si normal, doar ai facut parte din viata lui pt atata timp. insa iubirea aia e mai mult in amintiri, si oricum nu mai este ca la inceput, nu mai poate fi... o singura intrebare: tu il mai iubesti? pe el, cel care e acum, nu pe cel care a fost - il iubesti. daca da, atunci iti datorezi tie inca o sansa. daca iubesti doar amintirile cu el atunc mai bine iti vezi de viata.

alaura

alaura

Va multumesc

21 Apr 2009, 15:24

Hristoa a Inviat tuturor! Va multumesc pentru sustinere.
Barbati au fost in viata mea cativa de f. scurta durata si fara sa stie nimeni - nici chiar el. Am facut incercarea de a schimba ceva in felul meu de a fi - toti anii i-am fost devotata si credeam ca poate si acest lucru m-a facut neinteresanta pentru el... Acum a trecut sa traiasca in alta parte. Din cate stiu a plecat de la domnisoara cu care se intalnea. Zice ca nu poate inca sa simte ceva pentru alta persoana. Mai zice ca acum il intereseaza doar cariera si atat. Ca nu mai vrea alta familie si alti copii. S-a adancit in teorii si filosofii, cred prea mult. Poate cumva l-a influintat negativ acest fapt. Eu m-am calmat, am grija de mine, cariera si de copii. Copiii inca nu stiu toate detaliile - tatal e plecat in deplasare - el vine sambata si duminica, se afla cu noi, iesim in oras, luam masa impreuna... Nu stiu inca ce va fi in viitor, cum sa le spun copiilor. Nu vreau sa-i stresez, sa le fur din fericirea de atrai cu ambii parinti. El imi zice ca are nevoie de timp sa le puna pe toate la locul lor, ca poate odata se va intoarce, iar daca imi gasesc pe cineva sa nu ezit. Cum sa descifrez mesajul?

seagull

seagull

marlenalili

09 Apr 2009, 11:52

poti sa te hotarasti? ori ii spui sa ii ramana alaturi ca prietena si sa il astepte pana seva desparti de alta, ori sa il uite.
credca avem o responsabilitate in clipa in carte punem mana pe tastatura pentru a da cuiva un sfat, sa cantarim bine lucrurile si sa dam un sfat pertinent, cel putin din punctul nostru de vedere. ca raspunsul care pentru mine e pertinent, pentru tine poate e impertinent. dar macar sa nu ne contrazicem pe noi insine, nu? ;)

E greu

09 Apr 2009, 00:30

sa faci gelos un barbat caruia nu ii mai pasa de tine.
Eu as spune ca nu asta e solutia, ci sa gasesti puterea sa faci niste schimbari in viata ta, sa te reinventezi , astfel incat sa il determini sa te priveasca cu alti ochi, sa ii starnesti interesul si admiratia …

ladybug

ladybug

in mod normal

03 Apr 2009, 11:40

acest lucru ar fi trebuit sa-l faca gelos si sa realizeze ca nu vrea s-o piarda, daca ar mai fi avut sentimente pt ea. dar asa, daca lui nu i-a pasat e destul de clar ca se racise deja. macar din simtul proprietatii, ca acea persoana a fost a ta, tot devii gelos.

si totusi ...

10 Mar 2009, 05:42

Nu cred ca el ar fi iubit-o mai mult daca nu se vedea cu altcineva, dar cred ca l-a ajutat foarte mult ca sa se desprinda de ea, fara nici o remuscare.

seagull

seagull

nu cred, marlenalili

05 Mar 2009, 12:48

ceea ce ii spui tu acum este ca e vina ei. de ce avem noi femeile mereu tendinta asta de a ne cuplabiliza? crezi ca daca ea nu se vedea cu alti barbati el ar fi iubit-o mai mult? dragostea se duce in timp si gata, indiferent ce am face noi dupa. daca nu am stiut sa prevenim acest lucru e putin probabil ca dupa ce s-a intamplat putem remedia ceva

cred

09 Feb 2009, 18:58

ca i-ai transmis un mesaj gresit, din moment ce tu te vedeai cu alti barbati, cand inca mai erati in aceiasi casa ... si anume ca nu il mai iubesti. E cam greu sa il convingi acum de contrariu. Eu zic ca mai ai totusi o sansa, in momentul in care apar probleme cu noua iubita cu siguranta o sa ii treaca prin cap sa se intoarca la tine, trebuie doar sa ii ramai aproape, ca prietena si … sa astepti. Poti sa faci asta?

alaura

alaura

cred ca sunt sigura

07 Feb 2009, 22:56

pentru ca in acesti doi ani de cand traim in odai diferite am avut ocazia sa intalnesc si alti barbati. Am fost ceruta si in casatorie. Dar nu ma intereseaza cu adevarat nici unul. Nu pot trece peste aceasta bariera. Cred ca imi voi reveni incet. Dar sentimentul profund ce-l port pentru el in suflet nu-l voi putea stinge. Sunt lucruri care nu se vindeca si nu se uita odata cu scurgerea timpului.

egodog

egodog

si esti sigura ca il iubesti mai mult?

07 Feb 2009, 22:09

sau e doar teama de a nu ramane singura? multi dintre noi ne simtim foarte dezorientati atunci cand ramenem singuri, mai ales dupa o perioada atat de lunga alaturi de cineva. crezi ca in toti acesti ani ati ramas la fel de indragostiti? oare nu ati evoluat diferit? si faptul ca si-a gasit pe altcineva nu a fost decat ceea ce el avea nevoie pentru a realiza aceste lucruri. oamenii se schimba, sentimentele se duc... asta e tristul adevar

alinacraciun

alinacraciun

arata-i ca il iubesti

07 Feb 2009, 00:39

cand iubesti pe cineva ii doresti sa fie fericit. chiar daca doare ar trebui sa te bucuri ca el este fericit chiar daca nu langa tine. ai fi fost mai implinita sufleteste daca ai stii ca el sta cu tine doar din obligatii sau mai rau, din mila???

ladybug

ladybug

nu intotdeauna trebuie sa eiste motive

06 Feb 2009, 18:28

cel putin nu motive palpabile. eu am iubit acelasi om timp de 6 ani, ca la un moment dat sa-mi dau seama ca am ajuns langa un strain, si ca in ultimul an doar ma mintisem cu ideea de iubire. se duce cu timpul, de cele mai multe ori atunci cand cei doi evolueaza in directii diferite

alaura

alaura

e mult mai coplicat

04 Feb 2009, 21:43

Mersi pentru ca ma sustineti cu un sfat. Divortul i l-am dat. Un pic mai inainte de a afla eu ca ii place de cineva. Cred ca ea nu era inca. El a zis ca s-a terminat totul fara a sti sa explice de ce, nu putea gasi nici macar ceva motive serioase. a zis doar ca timpul ne-a schimbat si suntem acum diferiti, cu toate ca multi ani m-a iubit. Asta nu puteam intelege. De ce, care sunt motivele? Oare se poate asa sfarsi o dragoste adevarata? Si copiii? Doare atat de mult!!! Si poti gasi leac pentru asa durere. Trebuie sa-l uit, dar nu pot. Exista o formula?

rose17

rose17

Cand iubesti

03 Feb 2009, 22:59

..poti si sa-ti smulgi inima din piept si s-a calci in picioare,daca iubesti !
nu poti sa obligi un om sa stea cu tine,nu putem sa comandam sentimentelor noastre...nu alegem noi pe cine sa iubim si pe cine nu,gandeste-te ca nu e vina lui ca iubeste pe altcineva !Lasa-l sa plece (CU ORICE PRET)...in nici un caz sa nu incerci sa-l reti,prefa-te indiferenta,nu plange in fata lui !Daca va fi sa fiti iar impreuna nu va fi asa pt. ca il implori tu acum,incerci sa-l reti si nu-i dai divortul !Aminteste-ti ca daca cineva te iubeste nu o face pt cat de mult te-ai straduit sa ii arati tu cat de mult il iubesti...

moniquea

moniquea

gandeste-te bine

31 Ian 2009, 14:41

Asa cum spui chiar tu, dragostea este egoista ; poate ca tu il iubesti si mai mult acum, dar el ?
Scuza ma ca iti spun asta dar iubirea si sentimentele frumoase nu le mai poti intoarce daca au plecat ... mai ales daca ele exista acum pentru altcineva ... iti spun asta din experienta mea pt ca si eu am asteptat si am sperat asta iar cand nu s-a mai putut am renuntat la ceva ce imi facea rau de fapt ... gandeste-te bine si gandeste-te si la tine putin ...

alaura

alaura

am incercat

31 Ian 2009, 09:49

Am citit ieri un articol. As vrea sa citez din el. .. pentru noi: "Cel ce vrea sa moara din cauza unei iubiri nefericite este naiv, cel ce scrie poezii - e un romantic, cel ce nu-si permite sa se indragosteasca intr-atat e un destept". :)

alaura

alaura

Ma intreb

31 Ian 2009, 09:42

dragostea are in ea si egoism, sunt de acord. Dar ma intreb deseori - in cazul cand nu sunt certuri si motive serioase de divort, are sens sa-ti lasi copiii, familia si sa pleci? Poate ar trebui sa depunem un efort sa ne intoarcem dragostea, sentimentele frumoase?

anda-maria

anda-maria

iubeste-te mai mult

31 Ian 2009, 00:02

As putea sa zic sa te iubesti mai mult pe tine. Este sfatul pe care mi-l da o prietena de fiecare data cand vede ca sufar, inteleg ce vrea sa imi zica dar nu pot sa il urmez. E greu stiu si nu pot sa zic nimic. Trec si eu printr-o durere asa mare si nu pot scapa de ea desi imi doresc din tot sufletul.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!