buna

by: 
am vise care in mare masura se intampla sau visez ceva uit, si sunt momente cand fac ceva si simt ca am mai facut acel lucru in acelasi fel cu aceleasi persoane poate careva sami explice...ms

anutza21

anutza21

salut

28 Ian 2009, 19:57

este asa zisa senzatie de deja-vu.am patit si eu de multe ori si imi creeaza o stare de disconfort pentru ca nu reusesc sa-mi amintesc. cauta si citeste Sigmund Freud - Interpretarea viselor, e posibil sa te ajute intr-o oarecare masura si mai este cartea Émile Boirac "L'Avenir des sciences psychiques".
eu le consider senzatii ciudate, nu stiu daca au legatura cu ceva care am visat, daca am mai trait acel moment intr-un trecut indepartat,daca am citit intr-o carte o scena asemanatoare.Wilder Penfield a realizat un experiment în 1955 în care a stimulat electric lobii temporali si a descoperit că 8% din subiecţi au retrăit amintiri. ar fi o treaba daca cineva ar putea explica exact ce inseamna, dar cred ca este ceva interpretabil, fiecare face afirmatii in functie decat de multe cercetari a facut.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!