"Nu este corect fata de tine si mai bine ne despartim" - True or not?

by: justme
Este prima data cind postez pe acest forum, dar ar fi ultima speranta de unde as primi un sfat si va multumesc anticipat pentru orice raspuns. Incerc sa fiu cit mai scurt si sa nu devin plictisitor.
Sunt impreuna cu prietena mea de 3 luni (se fac peste 3 zile). Relatia pot zice ca a decurs repede si totul a fost minunat, probabil si pentru ca ne cunoastem din scoala generala - ne-am revazut dupa 11 ani, am iesit la o intilnire si tot iesim. Dar aseara a avut loc o discutie la care nici nu ma asteptam. Mi-a spus ca e mai bine sa intrerupem relatia pentru ca nu este corect fata de mine si ea se simte vinovata. Nu mai are timp sa ne vedem (o sapt. a fost plecata la tara cu familia si acolo a zis ca s-a gindit la relatia noastra). Asta e adevarat pentru ca ultimele 3 sapt a lucrat zi de zi, si simbata si duminica. Ne vedeam citeodata seara cind iesea (cam de 3-4 ori pe sapt) si o luam. Eu am zis ca decit deloc mai bine si asa. A devenit nervoasa, la serviciu spune ca a inceput sa tipe la clienti, lucreaza si ture suplimentare pt. bani in plus si ce este cel mai grav din punctul meu de vedere, gindeste numai negativ. Toate astea se trag de la problema cea mai mare pe care o are. Mama sa este bolnava de cancer (nu stiu ce fel si in ce stadiu este boala). A facut chimioterapie, urmeaza peste o luna operatia si apoi nu se stie ce va fi, ea gindeste negativ. Date fiind toate acestea, a ajuns la concluzia de mai sus. Mai bine sa intrerupem relatia acum sa nu ma faca pe viitor sa sufar mai mult. Pina la urma am reusit sa o conving cit de cit (desi nu stiu daca a acceptat ca am insistat sau a fost chiar convinsa) ca pt. nu este problema sa ne vedem cind va avea timp, chiar daca inseamna ca si o sapt, doua nu ne vom vedea. Raspunsul ei a fost ca asta nu mai e relatie, dar pina la urma a zis sa facem ca mine. Pe mine m-a luat prin surprindere toata discutia, nu am stiut ce sa mai zic. Eu o iubesc, sincer, dar aseara nu am fost in stare sa ii spun si nici nu i-am spus vreodata. In timpul discutiei, la un moment dat, i-au dat lacrimile. Stiu ca tine la mine si i-a fost greu sa zica ce a spus. Iar la despartire a spus ca daca nu ii pasa de mine, nu mai accepta sa facem cum am zis eu. Mentionez ca in tot timpul discutiei ne-am sarutat de vreo 3 ori, nu s-a impotrivit deloc.
Eu ma gindesc ca in aceste momente, mai ales acum, in loc sa ma indeparteze i-ar fi mai usor sa ii fie cineva alaturi, eu....dar nu pot sa ii impun sa gindeasca ca mine.

justme

justme

31 Iul 2006, 13:39

In weekend nu s-a intimplat nimic, nu ne-am putut vedea. Simbata obosita, a ramas pe duminica, dar a zis ca nu se poate si ramine in cursul saptaminii cind are timp. I-am spus ca doresc sa vorbim serios despre noi. Astept cind are timp, pina atunci nu imi pun intrebari prea multe totusi ca mai mult as dispera. M-am gindit ca miercuri cind vin spre casa sa ma opresc unde lucreaza si sa ii ofer un trandafir (sigur nu s-ar astepta) si apoi sa o sun dupa-masa.
onecrazycat_girl pina la urma cum a ramas? Te-ai despartit de prietenul tau, mai sunteti impreuna? El cum a reactionat?

lokita

lokita

:)

31 Iul 2006, 10:35

dap imi place cum gand si da ai dreptate nu ar trebui sa te indeparteze de langa ea in momentele astea asa am facut eu si eu am avut prob in fam si simteam eu ca il neglijez pe prietenul meu si am decis sa il eliberez imi era frica sa nu sufere pt ca tineam f mult la el ... mai usor depasesti prob cand sunt 2 stii cum e proverbul ala unde sunt 2 puterea creste asa ca stai langa ea sustine-o fii langa ea dai umarul tau sa planga atunci cand are nevoie si da e o idee cu leul si trandafiri cred ca se va buc si cred ca isi va da seama ca o iubesti super mult daca spui ca nu i-ai spus asta niciodata , din cate imi dau eu seama esti un tip romantic e bine asa sa stii ca tipii ca tine sunt pe cale de disparitie ... ok eu atat am avut sa iti spun .. bye si ai grija de ea si de tine

justme

justme

29 Iul 2006, 02:26

Katy, multumesc mult pentru incurajari. In general sunt foarte rabdator si optimist asa ca nu ma gindesc decit ca va fi bine, numai sa si reusesc sa ma exprim cum vreau, sa dau friu liber sentimentelor si in fata ei.
Voi scrie ce se va intimpla.

katy

katy

:)

29 Iul 2006, 00:57

din ceea c ai povestit tu, eu cred ca prietena ta este f stresata din cauza mamei sale... deci cauza tuturor pb voastre o constituie boala mamei. Ai perfecta dreptate cand spui ca trebuie sa fii alaturi d ea, sa o sustii, dar important nu e sa fii numai alaturi de ea, ci si de mama acesteia, ideea cu buchetul d crini este f buna si pun pariu k va fi profund impresionata atat ea cat si mama ei... E o perioada destul d grea, probabil k si din cauza asta se cufunda atat in munk... probabil k tratamentul mamei ei e destul d scump, avand in vedere ca urmeaza si operatia. cred ca se simte vinovata fata d tine k nu iti poate aloca timpul p care il meriti tu si probabil k aceasta este o cauza c a constrans-o p prietena ta sa ia decizia despartirii. Sustine-o in tot ceea c poti si fa astfel incat sa nu mai gandeasca negativ caci asta va face rau amandurora! Cu siguranta leul pe care vrei sa il daruiesti si va bucura inmioara si cu prilejul acesta se va putea gandi d fiecare data cand la privi la el, la tine!

Sa-mi ziki ce-ai mai facut :)... sunt f curioasa! Ma surprinde ca un leu are atata rabdare, d obicei majoritatea renunta din cauza orgoliului, cu siguranta ai ascendentul intr-o zodie gen: balanta, varsator sau gemeni...

justme

justme

continuare

27 Iul 2006, 22:28

Continuarea postului de mai sus. Sper sa fiu mai scurt :).
Eu ma gindesc ca in aceste momente, mai ales acum, in loc sa ma indeparteze i-ar fi mai usor sa ii fie cineva alaturi, eu....dar nu pot sa ii impun sa gindeasca ca mine. Trebuie sa "lupt" contra ei, pentru ea. Probabil era mai usor daca luptam contra altcuiva.
Asadar, nu stiu cum sa procedez si daca sa accept punctul ei de vedere si sa ramin cu amintirea celor 3 luni si asta a fost. Eu ma gindesc ca duminica cind este aniversarea noastra sa ii iau un buchet de 3 trandafiri (doar sunt cele 3 luni - este obisnuita cu florile de la mine ca nu trecea sapt sa nu primeasca cel putin doua buchete), iar mamai ei, un buchet imens de crini. La acest lucru sigur nu s-ar astepta. Pentru ea as mai avea un leu din plus, marime mijlocie (eu sunt in zodia leu, cind l-ar vedea sa se gindeasca la mine :) ).
Oricum, sunt optimist si sper sa ma accepte sa fiu linga ea in aceste clipe. I-am spus ca eu nu trebuie sa fiu pe primul plan pentru ea, nici pe al doilea, nici pe al treilea, dar asta sa nu insemne sa ma indeparteze, iar eu pot sa o astept, si 3 luni, si un an, pina cind va putea fi ca inainte.
Daca aveti un cuvint de spun sau alt punct de vedere, astept cu cel mai mare interes.
Multumesc ca ati citit si nu v-ati plictisit.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!