Afara nu ma mai cunoaste pisica!

by: karinah
Pusi, pisica mea are 4 ani. Sta la bloc si nu prea iasa afara, anul asta am scos-o numai de 2 ori. Mai iasa pe casa scarii. De la un timp se cere tot mai mult afara. Este sterilizata, deci nu are motivul de a fi in calduri.Ieri am scos-o la plimbare pe afara,in ideea sa ii fac o bucurie, si s-a intamplat sa dea nas in nas cu un motan suparat probabil ca i s-a incalcat teritoriul care o maraia si sasaia. Cand l-am vazut am luat-o imediat in brate, dar s-a zbatut foarte tare, m-a zgariat destul de rau, si daca nu era destul de strans hamul ar fi luat-o la fuga cine stie unde.
Pana la urma am reusit sa o duc acasa, cu greu, pentru ca ma sasaia, se uita suparata la ham si la mine, si daca ma apropiam sa pun mana pe ea ma scuipa aproape, m-ar fi zgariat inca odata cu siguranta.
Nu inteleg de ce face asta, de ce nu are incredere ca o apar.
Alta data tot asa s-a speriat cine stie de ce, si s-a smucit si a iesit din ham. Aceasi treaba, parca nu ma recunostea, m-a zgariat si sasait cand am incercat sa o prind, a trebuit sa vina cineva cu o patura ca sa o prind. Cand ajunge in casa e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Intrebarea ce ma framanta e de ce nu ma recunoaste afara? Ce sa fac?

karinah

karinah

Mai incerc

27 Aug 2007, 16:35

Da, e foarte greu sa o mai scot, nu a mai iesit de anul trecut.
Pisica mea are o personalitate foarte puternica, cred ca ea chiar vroia sa se bata cu acel motan, odata mai demult am lasat-o sa se apropie de un motan, parea blanda pana a ajuns la el, moment in care i-a tras o laba peste bot asa pur si simplu.
Am sa incerc sa o reinvat sa iasa, incet. Eu am mai avut o pisica care a fugit cand era in calduri si nu a mai stiut sa urce inapoi, desi i-am lasat si usa deschisa peste noapte..spuneau vecinii ca au mai vazut-o foarte speriata, dar ii era frica sa intre in bloc, degeaba am cautat-o si la 5 dimineata, nu am mai gasit-o vie..o calcase masina :( Tocmai de aceea incerc sa o scot pe Pusi, sa se invete, si in caz ca cine stie ce se intampla, sa stie sa vina inapoi acasa singura.

qloty

qloty

pisica

27 Aug 2007, 10:34

se ataseaza mult de locul in care isi petrece viatza. Apartamentul ( in cazul pisicii tale) este locul in care se simte in siguranta. Tot ce e dincolo de el ii este strain si se comporta ca atare devenind circumspecta. Pisiile sint animale foarte independente si curioase.
Daca stresul e prea mare atunci cind o scoti afara din casa nu vad nici un motiv pentru care sa repeti gestul. E clar ca e foarte strasata cind paraseste teritoriul sau si dupa 4 ani e cam greu sa o o obisnuiesti afara

papusel

papusel

Pisici

26 Aug 2007, 20:56

Papusel este motanul meu si are un an si jumatate. Locuim la etajul 2. Incet, incet si cu rabdare l-am invatat sa coboare singur si sa urce atunci cand il chem. Nu pleaca departe, ma cunoaste dupa voce, ma recunoaste cand vin acasa. Daca este foarte preocupat de o pisicuta atunci ma ignora.
Il las afara pentruca este dreptul lui la libertate. Este fericit cand alearga prin iarba.
Lasa-ti pisicuta afara sa se bucure de aer, de soare, de eventuale prietene, stie sa se apere singura. Eventual urmariti-o de la distanta. Nu o mai luati in brate, trebuie sa invete sa va urmeze, sa urce scarile singura.
Pisica este un animal independent si complicat care trebuie inteles si respectat. Succes !

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!