Amaryllis

by: ancap68
Am primit de ziua mea un Amaryllis. Rosu; este superb. Are un aspect exotic si tropical, flori mari, asemanatore ca forma cu crinul, care cresc pe o tija lunga si dreapta, avand la baza cateva frunze subtiri. Incerc sa ii fac pe plac cat pot, sa il ud doar cand cere, sa nu-l tin in lumina prea mare.
Intrebarea mea este la cat timp dupa ce ii dispar florile va inflori din nou? Deocamdata are 5 flori mari, sangerii, ireal de frumoase.

gabi_tavi_vali

gabi_tavi_vali

Buna

15 Sep 2008, 15:33

Ti-am trimis mail cu adresa mea.multumesc.cam tarziu dar nu am avut net cateva luni.

evi1206

evi1206

amarilis

06 Apr 2008, 06:27

ai o adresa sa-mi dai?daca nu in public,uite:evi1206@yahoo.com/am cepi mici in dezvoltare,probabil mai au nevoie de 1-2 ani pana la inflorire,si iti trimit una.Cand cresc ,cu timpul se inmultesc.e cu dungi rosii.o zi buna.

gabi_tavi_vali

gabi_tavi_vali

de

05 Apr 2008, 23:06

de unde as putea si eu face rost de un bulbisor caci de cand caut si nu gasesc.as vrea si imi doresc rosu.are idee cineva?

ni_cole24

ni_cole24

amaryllis

06 Mar 2008, 14:10

Dupa caderea florilor se taie da la baza ghiveciului si se uda mai rar si putin cantitativ. Planta intra intr-o perioada de repaus. Dupa care va reinflori. Apar intai frunzele dupa care florile. Mie mi-a inflorit de 2 ori intr-un an.Prima data la inceputul lui decembrie si acum are bobocei. Este divina planta.

crisuu

crisuu

amaryllis

29 Feb 2008, 11:22

Amaryllis este un crin destul de usor de ingrijit. Nu trebuie decat sa il uzi o data pe saptamana, nu exagera cu apa, asta este lucrul care-l poate omora si sa-l tii la lumina directa chiar soare.

evi1206

evi1206

Amarylis

12 Feb 2008, 22:11

Este superba,5 flori!lasasa infloreasca,si cand i s-au ofilit florile ,treptat redu cantitatea de apa,sau daca ai posibilitate sa-l plantezi in sol afara e si mai bine.in sept.scos din pamant sipana in dec,lasat la loc uscat fara pamant.Atunci replantezi si incepi udatul treptat.Succes!deci are nevoie de pauza,infloreste o data pe an.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!