Bambus

by: andreea_patrascu
Bambususl pote fi considerat planta de partament ? Si la pret poate fi gasit?

tashulina

tashulina

Taierea

10 Sep 2008, 11:57

O taiere este in aparenta o actiune de reducere, a taia inseamna a micsora partial o ramura sau a elimina o ramura.

In primul caz sunt indepartate partile moarte, bolnave, deteriorate. Taierea consta, de asemenea, in limitarea lungimii anumitor ramuri devenite stanjenitoare sau a caror crestere este disproportionata fata de restul plantei.

Interventia este frecventa indeosebi la plantele agatatoare sau volubile. O taiere importanta consta in eliminarea lastarilor prea numerosi sau prost plasati, pentru a-i permite plantei sa capete o silueta estetica, agreabila si sa continue sa se dezvolte armonios.

Taierea are, de asemenea, un efect stimulativ, planta reactionand de cele mai multe ori prin vigoare.

iulia75

iulia75

cum se obtin ramificatii la plantele de interior

01 Apr 2008, 14:14

am mai multe plante de interior, ficus, un soi de cactus, trandafir chinezesc, care au crescut drepte fara nici un fel de ramificatie. Din grija pt ele mi-a fost teama sa le tai, iar acuma sunt inalte si inestetice. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi privind modalitatea de taiere, pt ca nu as vrea sa o fac asa pur si simplu si sa ma trezesc cu ele suferind. Multumesc anticipat.

pascu_adina

pascu_adina

....

29 Feb 2008, 16:08

Si eu am un bambus.Imi place.Nu stiu cat costa pentru ca l-am primit cadou dar cred caeste destul de scump.

monita

monita

Da

21 Feb 2008, 16:56

La fel care oricare alte plante care nu emana diverse substante toxice in camera.

emilia_me

emilia_me

Da

20 Feb 2008, 17:21

Si mie imi place bambusul si am o preietena care are unul .. si se potriveste foarte bine intr-un decor asiatic.. ;).

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!