Butasi de trandafiri

by: autumn
Imi plac foarte mult trandafirii aceia mari, imperiali, insa locuiesc la bloc. Am vreo sansa sa pot cultiva trandafir intr-un ghiveci mare sau le trebuie neaparat gradina?

adriana_2008

adriana_2008

butasi

22 Apr 2011, 01:51

Iubesc trandafirii dar exista o tehnica la acesti butasi ,inca nu am descoperit secretul dar exersez :)

autumn

autumn

Inca

27 Sep 2010, 10:07

o intrebare: cand ar trebui sa pun butasul in pamant, tinand cont ca balconul este deschis, deci temperatura va fi ca cea de afara?

valentina30

valentina30

Daca ai un ghiveci incapator

25 Sep 2010, 15:31

si musai pamant bun de gradina, ai sanse sa reziste. Cum spuneam: pamantul de gradina, lumina din belsug (minim 4-5 ore de soare pe zi) si o aerisire buna, sunt conditii esentiale pentru cultivarea trandafirilor.

autumn

autumn

pai tocmai

23 Sep 2010, 09:11

la un spatiu deschis ma gandeam, ca am balcon mare, luminos si deschis. Acolo as fi pus ghiveciul, nu in interior...asa as avea vreo sansa?

valentina30

valentina30

butasi de trandafiri

22 Sep 2010, 10:36

Butasii de trandafiri, de oricare ar fi ei, nu se prind foarte greu, dar ai nevoie de rabdare. Cea mai buna metoda este cea cu pet de plastic in cap. Problema este ca dupa ce inradacineaza, nu rezista mult in atmosfera din interiorul unui apartament. Cel mai bine se dezvolta si infloresc in gradina, intrucat lumina din belsug si pamantul de gradina sunt conditii esentiale pentru inflorire. Nu tolereaza deloc spatiile inchise, au nevoie de ventilatie foarte buna. Din aceste considerente, gradinile sau terasele deschise, spatioase sunt cele mai potrivite pentru cultivarea trandafirilor.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!