Cactusi chinuiti?

by: cold_as_ice
Sunt maniaca in privinta cactusilor. Am zeci de specii si imi sunt tare dragi toti. Un crescator de cactusi mi-a spus odata sa nu le ofer ghiveci prea mare ca nu mai cresc si ca lor le prieste cat mai putin sol, pentru a-si dezvolta corpul si nu radacinile. Insa acum cateva zile am avut o discutie cu un horticultor care mi-a zis pe dos, ca i-as chinui asa. Voi ce stiti? Ii trebuie ghiveci mare cactusului sau nu?

nick_nikolici

nick_nikolici

sfaturi

29 Iul 2011, 22:20

Cactusii au nevoie de ghivece cat mai mici,apa putina si mult soare pe perioada verii pentru a inflori.Din octombrie si pana in martie nu se uda deloc,ei hiberneaza,si se tin la o temp de min.10 grade.Nici eu nu stiam dar am aflat intre timp,si acum am 30 de cactusi.

cold_as_ice

cold_as_ice

Am mai multe

26 Iul 2010, 10:31

specii:
-Sulcorebutia rauschii - o specie de cactus foarte mic
-Schlumbergera - craciunita, care ste tot un cactus
-Echinopsis spachiana - un cactus columnar cu mai multe tulpini

Astea sunt doar cateva...

geta65

geta65

?

16 Iul 2010, 09:14

Ce specii ai? Si eu am destul de multi si imi plac foarte tare

geta65

geta65

mic

16 Iul 2010, 09:13

si eu stiu tot asa ,ca trebuie ghivece mici,se schimba doar atunci cand radacinile ies prin gaurile de scurgere ale ghiveciului

tashulina

tashulina

Daca

28 Iun 2010, 08:53

nu esti sigura, du-te in pietele specializate si observa crescatorii cum ii tin. Eu asa am facut si am ramas uimita de cat de mici erau ghivecele cactusilor. Se pare ca au nevoie de inghesuiala radacinilor pt a-si dezvolta corpul.

autumn

autumn

Nu stiu

25 Iun 2010, 09:07

nimic de cat pamant le trebuie, stiu doar ca le trebuie mult nisip in ghiveci si cat mai putina apa.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!