Atentie la parabenii din asa-zisele produse naturale

by: klin
Majoritatea cumparam produse cosmetice dar nu citim eticheta.Eu foloseam produse naturale de la forever dar care au in compozitie parabeni.Acestia sunt foarte toxici organismului.Si sa nu mai zica nimeni ca deo stick de la forever este bun pentru ca nu contine saruri de aluminiu;da e adevarat dar contine propilen glicol(E1520)care e obtinut din petrol si se foloseste ca antigel in radiatoarele motoarelor.produce stari depresive ale sistemului nervos central este neurotoxic, cardiotoxic.In contact cu pielea produce dermatite.Informativa despre tot ceea ce vretisa cumparati si eu va recomand Biblia alimentara,o carte destul de mica dar destul de informativa asupra E-urilor.

ioana_s

ioana_s

Parabeni, aditivi si compusi chimici

01 Nov 2011, 14:43

acestia sunt toti nocivi...dar si la produsele cosmetice organice trebuie avuta grija, deoarece acestea sunt ingrediente naturale active care daca dorim sa aibe efectele promise nu trebuie sa fie rafinate! Multe produse organice sunt certificate eco/bio/organic dar sunt rafinate...asa ca dam banii pe ceva fara parabeni dar care nu are efectele dorite asupra pielii noastre.
Si eu folosesc doar produse organice de aproape un an de zile si sunt foarte multumita de efecte si intr-adevar exista diferente majore intre produsele cosmetice cu parabeni, aditivi si alti compusi chimici si cele organice, 100% naturale.
Eu sunt foarte multumita de produsele de la OrganicShea, sunt organice, nerafinate, si mai ales proaspete. (organicshea.ro)

echiparoz

echiparoz

Produsele Gerovital Plant le-ati incercat?

13 Apr 2011, 11:35

Gama Gerovital Plant prezinta formulari fara conservanti, cu parfum hipoalergenic si cu extract BIO de Floare de Colt. Este o gama completa de intretinere pentru fata, corp si par, dedicata femeilor cu varsta intre 20 si 45 ani.
In prezent fac parte dintr-o echipa de testare a produselor pentru ten, niciunul din cele tastate nu contine parabeni si ma pot declara multumita de o parte din ele. Celelalte nu sunt destinate tipului meu de ten.
Este careva care le-a incercat si poate confirma?

dadina

dadina

derma e -fara parabeni

13 Feb 2010, 11:14

Azi exista mii de produse si e imposibil sa le mai dai de cap.Eu folosesc produse din SUA de la Derma e sunt 100% naturale,fara parabeni sau parfum.Au cleanser, toner, creme de fata pentru toate tipurile de ten,de ochi,tratamente-cicatici,
acne,albire,scrub-uri .Pt corp folosesc gel de dus -tot organic din Israel-gama Absolut Organic-cu efect de peeling sau fara.Are coloranti naturali si miroase extraordinar.L-am descoperit tot pe acelasi site.

mariaiulia

mariaiulia

Replica

23 Sep 2009, 11:51

Va recomand produsele biocosmetice din gama MEDEX.Mai multe amanunte o sa aflati de pe site-ul lor www.medexcosmetics.ro.Produsele lor le gasiti in farmacii si sunt foarte bune.

jonge_en_arme

jonge_en_arme

nu ai dreptate deloc

30 Aug 2009, 23:19

Te contrazic total! ca sa faci o afirmatie precum asta e nevoie de informare asa eu voi da niste exemple ca sa vedeti contrarul. Produsele alimentare în care se găseşte cel mai des sunt: cremele pentru prăjituri, sosurile pentru salate, popcorn, îngheţatele fără grăsimi, smântâna, băuturile răcoritoare, produsele de ciocolaterie şi patiserie, guma de mestecat asa ca nu vad care e problema cu stick-ul.Contactul pielii cu propilen glicolul nu este iritant, dar INHALAREA acestuia poate duce la apariţia unor reacţii adverse pentru cei care sunt mai sensibili. referitor la petrol el este folosit ca remediu in ameliorarea anumitor boli!

yyasmin

yyasmin

Ai dreptate

06 Aug 2009, 11:53

Te invit sa vezi www.beyaas.com
Produsele MAYAM si HEMEL sunt 100% bio.Nu contin paraben,chimicale din petrol.Ingredientele sunt obtinute din plante cultivate fara chimicale.
O zi buna sa ai.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!