Au sefii mereu dreptate?

by: mona.monada
Se spune ca sefii au intotdeauna dreptate, sau ca macar asta ar fi senzatia pe care ar trebui sa le-o cream. Dar ce facem atunci cand seful chiar nu are dreptate, cand stim ca decizia lui este gresita si ca ar putea sa ne afecteze si noua cariera?

panterootza

panterootza

rugaminte

07 Feb 2008, 17:51

v-as ramane vesnic recunoscatoare,daca data viitoare ati incerca sa publicati de 10 ori acelasi comentariu lasat de mine...multumesc!

panterootza

panterootza

nimeni nu are intotdeauna dreptate!

05 Feb 2008, 17:38

oricat de´´sef´´ar fi...eu am noroc,k al meu e destul de maleabil,cu toate k este´´leu´´(se spune k leii sunt si vor sa se simta ´´regi´´,vor sa domine intotdeauna)...al meu parca iese putzin din´´tiparul leului´´,si chiar daca sustzine la inceput k el are dreptate,cand ii aduc argumente,ajunge sa imi spuna´´ai dreptate,sa facem asa´´...asta apreciez la el:)

panterootza

panterootza

05 Feb 2008, 17:38

oricat de´´sef´´ar fi...eu am noroc,k al meu e destul de maleabil,cu toate k este´´leu´´(se spune k leii sunt si vor sa se simta ´´regi´´,vor sa domine intotdeauna)...al meu parca iese putzin din´´tiparul leului´´,si chiar daca sustzine la inceput k el are dreptate,cand ii aduc argumente,ajunge sa imi spuna´´ai dreptate,sa facem asa´´...asta apreciez la el:)

panterootza

panterootza

05 Feb 2008, 17:37

punctulpei

punctulpei

pisi

06 Aug 2007, 12:36

..........poate ca subiectul este prea sensibil pentru tine...........mi se pare ca insisti cam mult. Oricum ar fi, nu este treaba mea.

pisi

pisi

Punctulpei,

06 Aug 2007, 12:10

variantele prezentate de mine reprezinta niste optiuni,in conceptia mea,demne de luat in seama.
Din punctul meu de vedere nu exista "nu am de ales" sau " ea nu are de ales",cum am mai scris-o,intotdeauna exista solutii.
Nu trebuie sa acceptam orbeste orice situatii considerand ca nu putem gasi o cale de iesire pt acea problema.
Nu m-as lasa calcata in picioare,in niciun caz.

leo

leo

...

03 Aug 2007, 14:38

daca lucruri evolueaza la fel cred ca se va numi preistorie. si vom avea sefi de trib.

punctulpei

punctulpei

Pisi

03 Aug 2007, 11:08

Pisi, Pisi...esti cam suparacioasa. Pai, "nu are prea multe de ales" include si ce ai spus tu.
Tu cum crezi ca se va numi perioada de acum peste 500 de ani? Crezi ca acum este totul roz?

pisi

pisi

Ba are de ales

03 Aug 2007, 10:18

Cum sa nu aiba de ales?Mai suntem in epoca Evului Mediu,cand toate femeile se supuneau stapanului fara cracnire?
Tipa implicata poate sa-l infrunte direct pe tip,dupa ce a adunat probe impotriva lui sau sa-si dea demisia.
Solutii exista.Intotdeauna.

punctulpei

punctulpei

umor negru

03 Aug 2007, 10:11

Amuzant.
Completare:
5) cand seful pune ochii pe o angajata aceasta nu are prea multe de ales....

leo

leo

legat de sefi

02 Aug 2007, 09:44

am o prezentare interesanta cu 4 lectii de management. care o vrea sa dea adresa de mail ca ele.ro nu accepta upload.

pisi

pisi

Ah,Leo...

31 Iul 2007, 12:06

Am ras in hohote citindu-ti mesajul si sunt de acord cu ceea ce ai scris,prea putini sefi sunt lideri cu adevarat,asa e.

leo

leo

bah

30 Iul 2007, 10:17

va spun eu cateva adevaruri....
1) seful e sef si in c...l gol
2) seful are tot timpul dreptate. indrazneste careva sa comenteze?
3)cand regula de mai sus e diferita de valoarea adevarat se aplica aceeasi regula=> ca niciodata nu e falsa.
4) cand rage seful toate vietatile tac....

mai vreti? va mai dau.....

pisi

pisi

punctulpei,

29 Iul 2007, 11:20

multumesc pt mesaj.

punctulpei

punctulpei

pt Pisi

28 Iul 2007, 10:38

Ce pot sa iti spun? Sunt un om simplu. Chiar nu merit sa ma supraapreciezi si sa astepti de la mine raspunsuri care ma depasesc. Uite, daca vrei sa stii ceva mai concret despre mine, iti pot spune ca sunt in acelasi timp si angajat si sef in firme diferite. Este o experienta pe care nu o au multe persoane. Este interesant. Ca angajat nu m-am simtit niciodata inferior in vreun fel vreunui sef, iar ca sef nu ma simt in nici un caz superior celorlalti. Repet, sunt un om simplu.

pisi

pisi

punctulpei,

27 Iul 2007, 14:11

ca de obicei te-ai eschivat de la raspunsurile la intrebarile mele,deci sa inteleg ca nu poti,nu sti sau nu vrei sa-mi raspunzi la acele intrebari.
chetiunea aceasta imi spune foarte mult despre faptul ca ai fost sau esti un angajat care a ascultat sau asculta de indicatiile sefului,dar nu vrea s-o recunoasca.
de parca a fi angajat este o rusine sau a-ti indeplini sarcinile de lucru ar fi un mare pacat.
nu mai insist,nu esti dispus dialogului sau sa-i tratezi in mod cat de cat corect pe cei ce nu-ti impartasesc opinia.

qloty

qloty

punctul pe i

27 Iul 2007, 13:49

multzam fain de multele explicatii pe marginea cuvintului PROSTITUTIE, dar altceva asteptam de la tine. Poate nu m-am exprimat prea clar, poate nu am stiut sa ma fac bine inteleasa.
Dar, sincer, definitii din DEX ale cuvintului prostitutie...... ok am inteles ce inseamna cuvintul , hai sa trecem mai departe

punctulpei

punctulpei

pt PISI

27 Iul 2007, 12:27

Multumesc pentru aprecieri.

punctulpei

punctulpei

pt qloty

27 Iul 2007, 12:22

in definitia prostitutiei apare expresia "activitate sexuala". Ce nu scrie este faptul ca "activitatea sexuala" nu exclude abuzurile fizice si psihice ale "clientului", fapt care inlatura orice tendinta de a imbraca in cuvinte frumoase aceasta "activitate". Inseamna ca accepta ca "clientul" sa ii foloseasca corpul dincolo de orice regula morala, ceea ce este ceva injositor.
Prostitutia intelectuala, o expresie din ce in ce mai folosita, presupune de asemenea ca pentru a obtine in special bani, persoana accepta sa ii fie folosit in special intelectul, dincolo de regulile morale si eventual dincolo de lege. Este ceva la fel de murdar ca in primul caz si dupa parerea mea este o apucatura la fel de veche.
Este iarasi adevarat ca o faci fortat de o societate construita in aspectele ei esentiale la fel. Da, exista si prostitutie de lux, exista si prostitutie intelectuala rafinata, dar in esenta este acelasi lucru. Cate "compromisuri" se ascund in spatele carierelor de succes stiu cel mai bine chiar acele persoane, indiferent ce cover story se propaga.
Cred ca lupta adevarata este de a-ti castiga mijloacele de existenta fara sa te prostituezi pana iti ucizi sufletul si nu mai esti om.

pisi

pisi

o mica completare

27 Iul 2007, 11:57

atentie,daca ne indeplinim atributiunile de la job sau date de vreun sef,nu inseamna ca ne prostituam.

as intreba altfel: atunci cand ma duc la vreun oficiu de stat si-i dau unei persoane un mic cadou ca sa ma bage in seama,cum se poate considera acel gest de acceptare a cadoului din partea celuilalt?
ziceai ca esti psiholog,punctulpei,sau ceva in genul unui psiholog,daca as veni la tine,pt cateva sedinte si te-as plati pt serviciile oferite,asta ar insemna ca practici prostitutia intelectuala?

astea sunt niste intrebari la care astept raspunsuri de bun simt,nu eschivari,si nici jigniri.

pisi

pisi

punctulpei,

27 Iul 2007, 11:52

ce ai scris tu acolo n-are nimic de-a face cu ceea ce sustii tu a fi prostitutie intelectuala.
te-am intrebat acum cateva replici,tu ai fost angajat vreodata?ai avut niste sarcini de indeplinit vreodata in acel job?a trebuit vreodata sa convingi vreun client sa accepte vreun contract?

legat de mesajul care imi era si mie adresat,da,acesta e un forum,dar asta nu inseamna ca daca nu esti de acord cu noi,nu stim sa purtam o discutie,te rog,hai sa lasam deoparte astfel de caracterizari si sa discutam normal.
mersi.

punctulpei

punctulpei

pt qloty

27 Iul 2007, 11:14

hai sa lamurim termenul:
PROSTITÚŢIE s.f. Faptă (infracţională) comisă de femeia care practică relaţii sexuale cu diverse persoane pentru a-şi procura mijloacele de existenţă. ♦ Fig. Înjosire, degradare.
PROSTITÚŢIE s. (pop.) curvăsărie, curvie, (înv.) supunere.
PROSTITÚŢIE s.f. Ocupaţia femeii care se vinde pentru bani oricărui bărbat; viaţa dusă de o astfel de femeie.
1 : the act or practice of engaging in promiscuous sexual relations especially for money
2 : the state of being prostituted :
the practice of engaging in relatively indiscriminate sexual activity, in general with someone who is not a spouse or a friend, in exchange for immediate payment in money or other valuables. Prostitutes may be female or male or transgender, and prostitution may entail heterosexual or homosexual activity, but historically most prostitutes have been women.

qloty

qloty

in ce priveste

26 Iul 2007, 16:28

tactul.....
parerea mea e ca tactul ar trebui sa intre mai mult in atributiile sefului decit in ale angajatului. Un sef destept si intelept trebuie sa stie cum sa sa se poarte cu subalterinii si cum sa scoata ce e mai bun din ei. Un bun sef trebuie sa fie nu numai un bun profesionit ci si un bun psiholog.

qloty

qloty

inainte de a-ti fi sef

26 Iul 2007, 16:26

seful e om. Si daca profesional te poate devansa, daca intelectual poate fi deasupra ta, apoi ca om iti e egal. Nu sint de acord cu ligaii sau cu cei care isi venereaza sefii in speranta unei vieti mai linistite si a unui salariu mai mare. Dar... asa au reusit ei sa se adapteze.
Da, sint de acord ca atita vreme cit nu iti idolarizezi seful si te comporti cu demnitate si respect pentru OM nu pentru SEF, vei putea avea la rindul tau respectul sefului.

qloty

qloty

inainte

26 Iul 2007, 16:20

de a-si infrunta seful sau de a se gindi la schimbarea locului de munca, omul se gindeste la obligatiile pe care le are, la familia care se bazeaza pe el ( eventual) si, cel mai adesea, se resemneaza si ramine cu bombanitul (si asta nu e prostitutie, e doar instinct de conservare si supravietuire)

qloty

qloty

oameni buni,

26 Iul 2007, 16:18

vorbim aici de Romania sau ce? La noi nu se prea pune problema de "prostitutie intelectuala" dupa parerea mea. E vorba strict de supravietuire.
Cel mai adesea ne criticam sefii. E absolut normal. Daca suma calitatilor unui sef ( calitati pe care sa i le recunoasca si un subaltern) depaseste suma defectelor sala, atunci seful acela merita respectul subalternilor.
Toti isi birfesc sefii pe la spate dar putini au taria sa si faca ceva. De ce? Nu e chiar la indemina oricui sa isi schimbe tot timpul locurile de munca ptr ca are niste principii morale de respectat si nu se poate abate de la ele.

punctulpei

punctulpei

pt pisi si floare de cais

25 Iul 2007, 14:44

Este clar ca sunteti derutante. Exemplul meu se potriveste aprox 25% cu subiectul discutat, dar aici este doar un forum si nu o discutie academica.

pisi

pisi

adica

25 Iul 2007, 12:18

daca ne privim sefii cu respect si nu ne permitem sa-l tratam ca pe-un amic,asta inseamna ca ne-am prostitua intelectual???
ce inseamna sa faci filosofie doar de dragul ei.
punctulpei,ai fost angajat vreodata,ai avut vreodata vreun sef?
banuiesc ca nu te-ai nascut cu lingura de aur in gura sa fi fost din nascare sef peste altii...

punctulpei

punctulpei

pt floare de cais

25 Iul 2007, 09:13

am citit in copilarie cateva replici care m-au impresionat (reproducere aroximativa): CARDINALUL: Ai vorbit bine. Vom spune stapanului dumitale cat de bine l-ai sustinut!
OMUL SIMPLU: Despre care stapan vorbiti?
CARDINALUL: Pai, despre regele Frantei. Nu este el stapanul dumitale?
OMUL SIMPLU: Nu.
(regele Spaniei si cardinalul se privira cu subinteles, crezand ca au de a face cu un nebun)
CARDINALUL (prudent): Dar cine este pt dvs regele Frantei?
OMUL SIMPLU: Este un prieten de care ma interesez.

Vezi tu floare de cais, am vazut foarte multi oameni, care fac din "sefi" prin comportamentul lor oameni de care trebuie sa te temi, pe care nu poti sa ii atingi, pe care uneori ii divinizeaza aproape pe masura puterii pe care o folosesc, a functiilor, a banilor etc
Dpdv al angajatului daca ai plecat capul in sinea ta in fata sefului, din acel moment toate valorile morale pe care poate le-ai avut inainte s-au dus. Din acel moment vei practica prostitutia intelectuala si vei accepta sa faci, sa spui, sa ti se spuna etc orice. Nu conteaza cati bani vei castiga, cu ce masini te vei afisa sau ce vei avea. Aceste persoane sunt goale in interior. Sunt sclavii moderni.

pisi

pisi

iar sabina,

24 Iul 2007, 18:13

chiar daca scrie stalcit romaneste,macar are puncte de vedere interesante,chiar daca nu i le impartasesc intrutotul,pe cand tu ne oferi jigniri la metru...

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!