capacitatea (cls.viii)

by: itca
sunt mama unei eleve de clasa a VIII-a. problema mea este ca din cauza stresului este mereu obosita, invata cu dificultate si nu se poate concentra. as dori sa aflu cum si-au ajutat alte mamici copiii sa treaca cu bine peste acest prag din viata care este capacitatea si nu in ultimul rand adolescenta. multumesc!

dooo

dooo

...

07 Iul 2006, 17:32

scuzati-ma, nu ma refeream la mamicile celor care au dat capacitatea, ci la elevi. :)

dooo

dooo

ce asa mare dilema?

07 Iul 2006, 17:31

Eu am dat capacitatea anul trecut, si ca sa fiu sincera,... nu mi s-a parut o tragedie asa mare. Nu stiu ce era asa mult de invatat, de repetat, de recapitulat. E drept ca nu am luat note asa de grozave (romana: 8,75 germana:8,35 mate:6,95 geografie: 9,45) dar nici n-am avut de ce sa imi dau silinta, pentru ca am stiut ca pot sa intru acolo unde vreau, fara nici o problema. Nu pot sa inteleg asta... chiar daca toti colegii mei au facut asta: toti au intrat intr-o panica (o fata a si lesinat cu o zi inainte), stres, pastile, vitamine, fumat etc. Si altii cu care joc tenis au facut tot asa: au intrerupt orice legatura cu tenisul pentru un an si nici unul dintre ei/ele n-au luat note mai mari ca mine. Eu chiar n-aveam nici o treaba cu capacitatea. Dimineata dadeam examenul si pe urma imi faceam de cap: mergeam la tenis cam tot restul zile.
Ca tot am spus toate astea vreau sa primesc si un raspuns la urmatoarea intrebare:
Ce ati avut de invatat atata? Ce era asa mare scofala? Si apoi... cum ati reusit sa stati toata ziua in casa... invatand? De serios... eu mai mult de o ora pe zi eu nu pot sa stau locului.
Va rog lamuriti-ma si pe mine... de unde atata stres si depresie.

felinessa

felinessa

~

15 Aug 2005, 20:11

Wow, mitul cu vitaminele a fost ceva incredibil. Ma infurie gandul ca si cand eram eu copil exista acest mit ca vitaminele te fac sa castigi in greutate, cand de fapt nu au nici in clin, nici in maneca. Daca puteti sa obtineti toate vitaminele si mineralele de care aveti nevoie prin alimentatie, e perfect, dar ma indoiesc ca cineva are timp sa calculeze exact cat zinc si cat calciu. Complexele de vitamine exista ca sa suplimenteze ce nu putem obtine prin alimentatie. Iar daca copiii mananca mai mult, e normal: sunt in crestere, asa ca nu va mai fortati fetele in anorexie. Nu se vor dezvolta normal daca le fortati intr-o dieta inca inainte de pubertate. Iar daca decideti asupra unei diete, vitaminele au un rol important, pentru ca poti ramane cu carente nutritive in urma dietelor. Deci nu are rost sa va fie frica de vitamine, pentru ca nu va veti ingrasa daca va controlati felul in care mancati (iar daca acum va infometati, e un semn ca ar trebui sa incetati).

Faptul ca fetita este mereu obosita e probabil rezultatul noptilor lungi si al programului neechilibrat pe care i-l impune scoala. Imi amintesc faptul ca nu dormeam destul de departe si ca nu aveam un moment pentru mine in clasa a VIII-a, ce sa mai vorbim de distractie. Climatul e evident nesanatos, dar nu cred ca cineva de la Educatie se gandeste la asta. E posibil ca daca e mereu obosita sa aiba si o carenta de fier - ar merita sa-i faci analize.

In rest, sunt de acord cu Carmencita. Mama mea a fost exact opusul - ai sa pici, n-ai sa intri la liceu, ai sa pici cu brio, etc; la fel si cand incercam sa vorbesc cu ea despre lucruri personale: ori ma judeca, ori mi-o taia scurt ca sa nu ma mai gandesc la prostii ca eu voi pica la liceu. Evident, n-am picat la liceu, dimpotriva am facut un colegiu national foarte prestigios, am luat nota foarte mare la bac, am facut facultatea si masterul in strainatate, etc. Acum, la doctorat, ma bucur ca imi pot infrunta singura examenele, fara tocat la cap, descurajari (oricat de bine intentionate), rautati, si asa mai departe. Acum, pentru ca ma duc acasa rar si in doze mici, ma inteleg mult mai bine cu mama, dar tot are reactii nepotrivite cand ii spun cate ceva personal. Eu i-am mai explicat cum vine cu gandirea negativa, i-am explicat unde greseste in atitudinile pe care le are, dar tot nu discut nimic foarte personal cu ea. Imi pare rau si sper ca nu voi face la fel cu copilul meu si ca il voi serios si ii voi aprecia experientele si trairile.

Nu-i spune ca o sa pice in speranta ca o s-o inversunezi. Eu inca o urasc putin pe mama pentru rautatile alea, cu care a trebuit sa lupt de-a lungul anilor.

lucy_mylove4u

lucy_mylove4u

RE: capacitatea (cls.viii)

19 Feb 2005, 00:35

Cred ca cel mai bine e sa nu o stresezi im legatura cu capacitatea, daca invata toate lectiile in timpul anului nu are de ce sa-si faca griji. Eu asa am facut si inainte de capacitate am mai repetat un pic si am reusit, am intrat unde am vrut, la Caragiale (unul dintre cele mai bine licee din Bucuresti)

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!