Alaptam sau nu?

by: theodora

iacobina

iacobina

SI EU SINT PRO

04 Oct 2006, 11:46

BUNA SI EU CRED CA CA LAPLELE DE MAMA NU ESTE NIMIC MAI BUN PE LUMEA ASTA(PE FETITA AM ALAPTATO PINA LA 2 ANI SI PE BAIETEL PINA LA 1 AN CIND NU A MAI VRUT SA SUGA )DAR SIT SANATOSI AMINDOI SI NU AM AVUT PROBLEME CU IEI SA NE TRAIASCA COPIII O ZI BUNA

davidoff

davidoff

pro alaptat

06 Mar 2005, 00:46

buna mamici,de ce nu mai scrieti?a-ti trecut pe privat?e foarte interesant cum discutati.
eu sint pro alaptat.bebeul meu a papat pina la 11 luni si in ajunul craciunului categoric nu a mai vrut.am incercat sa-l oblig,cind pe stinga cind pe dreapta,dar spre dezamagirea mea nu s-a mai atins.sper sa mai am unul ca sa-l simt cum trage.e ceva ce doar noi femeile putem simti.a trecut de 4 anisori,si pot sa fiu foarte departe de el(am afacerea in afara tarii),daca plinge,e trist sau ii e dor de mine-ma doare sanul sting,il sun,vorbim si e atit de bine.

tris

tris

Pro alaptat

24 Feb 2005, 20:04

Din evolutia copilului iti dai seama cat de benefic este alaptatul. Am doi copii. Cel mare: 5,5ani l-am alaptat pana la 6 luni si a fost vesnic bolnav pana la 4,5 ani cand am gasit o metoda naturista super de imunizare. Cel mic: 2ani, daca a racit de 3 ori, dar a fost alaptat pana la 1an si o luna. Concluzia e ca merita pana si lasarea sanilor pentru sanatatea copiilor. Sunt pentru alaptat, iar cine spune ca face rau copilului este un nebun. Ce face banul din om! Sanatate!

puciu

puciu

RE: Alaptam sau nu?

08 Nov 2004, 18:07

Eu am fost alaptata doar o luna, dupa care, biberon.
Fratele meu alaptat 9 luni.
Eu - o vesnica bolnava.
Fratele meu - beton!
Concluzia o trageti voi!

moon

moon

07 Sep 2004, 18:45

Nu am citit regulamentul forumului dar nu cred ca e mare lucru daca nu respectam titlul, ma rog pe viitor am putea propune un alt topic.Sigur ca putem sa ne trimitem mail privat dar cred ca e o idee mai buna sa dam ocazia altora sa se amestece in conversatie.Esti sigura de alergia la ou?A fost confirmata medical?
Este extrem de dificil sa eviti oul, atitea alimente il contin...Intrebarea ta ar fi cum sa gatesti fara ou acolo unde se cere(clatite spre exemplu)?Sau ce aliment sa-i oferi lui Julian cu calitati similare oului?Ai testat daca este alergic atit la albus cit si la galbenus?
Sper ca viroza se atenueaza la voi.

leardini

leardini

[COLOR=purple][I][B]Moon cred ca am intrecut masuar la subiectul asta amandoua, subiectul era clar ca este vorba de Alaptat si noi am intins vorba la alte treburi, parerea mea este ca ar trebui sa mutam discutziile la un alt subiect mai adegvat, nu crezi? [/B][/I][/COLOR]

leardini

leardini

[COLOR=purple][I][B]eu vreua sa il dau la o gradinitza particulara, unde sa shtiu ca se ocupa de el putzinu timp care este acolo. Nu imi plac gradinitzele de stat (sunt multzi copii si nu se ocupa de ei, diferentz aintrre un copil de la o scoala particulara si una de stat este ffff mare).
cu pampers-ul nu ma strezesc, cand este el pregatiti atunci o sa il lase, la ora actuala daca il pun eu pe WC (de adultzi cu capac mic special) face acolo, dar daca nu il duc eu nu se cere singur.
Bani vs copil, tot deauna am fost de parere ca mai putzini bani si o educatzie buna la copil conteaza mai mult, Ce rost are sa fi cu bani, sa ii oferi tot dar ce tzine de educatzia lui si de nevoile lui (mangaierile mamei, micile atentzi si pupici) sa ii fie private. Gandesc asha pt ca am fost in situatzia lasata de capu meu sa faca ai mei un ban.. si ce rost... ei aveau bani si eu ma simntzeam abandonata, nu vreau asta pt micutzu meu.
PS: Stitzi cu ce se inlocuieshte oul in alimentatzia bb, al meu este alergic la oua :( [/B][/I][/COLOR]

moon

moon

Cred ca ideea ta e foarte buna.Intr-adevar un copil pina la virsta
de 3 ani are nevoie mai mult de ocrotirea parinteasca, mincare buna , somn, ma rog o ingrijire personalizata.De la 3 ani copii incep sa interactioneze cu ceilalti copii.In Quebec prea multi parinti isi trimit copii la gradinita, unii chiar de la 6 luni iar dupa virsta de 1 an cu siguranta.Aici se plateste de la 7$ pe zi, 12$ unde au si program educativ, iar o parte platesc in jur de 20-40$
la cele nesponsorizate de stat.Nu e usor sa trimiti copilul citeva zile pe saptamina.Gradinitele sponsorizate nu accepta decit timp plin, in jur de 8 ore pe zi, daca nu le taie din subventii.Cele particulare accepta un minim de 3 zile pe sapt. dar chiar daca il lasi 4 ore platesti toata ziua.Eu am crezut ca am sa-l dau devreme, am fost pe lista de asteptare a unei gradinite din luna a 3a de sarcina iar cind i-a venit rindul, la 18 luni, am stat cu el la gradinita o saptamina si desi parea ca psihologic se va acomoda
conditiile materiale ale locului m-au facut sa renunt.Acum sint la a doua tentativa, aici mediul fizic este mult mai acceptabil, dar observ destula neglijenta pentru siguranta micutilor .Noroc ca au acceptat oarecum ca pe perioada verii sa-l duc doar 2-3 ore si din septembrie sper sa am sufletul mai usor.Program de 8 ore cu alti copii e ca un serviciu, mincarea e destul de economica, somnul de prinz nu e ca acasa, de unde imunitatea scazuta si bolile se tin lant.Nevoia de bani se face insa simtita deci trebuie sa-mi eliberez o parte din zi in acest scop.Viata copiilor in America nu e usoara.Inca din primii ani de scoala sint obligati sa stea pina la ora 17 daca parintii lucreaza deoarece pina la 12 ani nu au voie singuri acasa prin lege.Cind ii vad cum urca in autobus cu ghiozdanele incarcate dimineata devreme si se intorc rupti de oboseala dupa-masa mi se taie pofta sa intru in serviciu 8 ore pe zi.Ce sa alegi?Mai putini bani sau mai mult confort pentru copii?Nu e usor de decis.
Cit despre olita eu m-am lasat convinsa de ultima tendinta cum ca
monentul cel mai potrivit este intre 2-3 ani.Cica chiar daca reusesti mult mai devreme(cunosc un copil care la 8 luni era pe toaleta adultilor) efortul psihologic de a-si controla sfincterul este prea mare si s-ar putea sa-i afecteze psihicul sau evolutia in alte
directii.Nu stiu insa cit e realitate si cit dorinta companiilor de scutece de a face profit...Pierre face pipi la olita lui cind il las dezbracat.Se aseaza singur cind are nevoie.Dar deindata ce simte ca va face caca insista sa-i dau un scutec.De asemenea daca are scutec face pipi pe el.Nu insist prea mult deocamdata sa faca totul la olita dar imi spun ca spre sfirsoitul verii o vom face.
Numai bine, pe curind.

leardini

leardini

[QUOTE][i]Originally posted by Moon [/i]
[B]Ce virsta are actualmente Iulian?L-ai trimis la gradinita?
Numai bine. [/B][/QUOTE]

[COLOR=purple][I][B]Julian este nascut pe 24 Noiembrie 2002, acuma are 19 luni si sta cu mine acasa toata ziua, mergem in park la copii de 2 ori pe zi, ne plimbam (in imping carutzu ca el puturosu nu vrea pe jos ):D .
M-am gandit sa il dau la gradi program scurt (4 ore pe zi de 3 ori pe saptamana) dupa ce implineshte 3 ani, si lasa pampersul deoparte (momantan nu da semne ca ar vrea sa invete la olitza ). [/B][/I][/COLOR]

moon

moon

Probabil ca daca ai avea o ocazie simpla de a pleca ai face-o macar din curiozitate.Din pacate calea de intoarcere e mai simpla decit cea de plecare.Eu de mic copil vorbeam ca nu am sa ramin mereu in Ro.Nu aveam argumente cum ca viata ar fi mai buna in alta parte dar mi se parea plictisitor sa nu-ti schimbi locul geografic.Nu stiu de ce cind ne jucam jocuri implicind tari ca Anglia, SUA, Franta etc. mi se pareau numele a ceva magic.Inca o data pe atunci nu stiam ca nivelul lor de viata e mai ridicat iar guvernul nostru ne interzice fie si vizitarea lor(inainte de revolutie).Dupa 89, nu am facut nimic special ca sa plec, nici macar in excursii si nu-mi puteam nici eu explica de ce.M-am apucat de medicina la Bucuresti m-am casatorit cu un coleg de facultate si am fost de 2 ori in Ungaria pentru comert.
Apoi am divortat, am inceput sa ies pe la discoteci, mi-am facut o firma, anturajul meu se compunea din multi italieni si ceva alte nationalitati dar aproape deloc din romani.Din cauza prietenilor am facut 3 excursii in Italia si am inceput sa ma gindesc ca a doua casatorie nu va fi cu un roman cum am inceput sa ma satur de viata de noapte:dicoteci, cazinouri, restaurante iar relatiile amoroase erau de scurta durata, am inceput sa raspund la anunturi matrimoniale din strainatate.In mijlocul acelor corespondente relatia mea de atuci si actualul meu sot m-a cerut in casatorie, cunoscind demersurile mele matrimoniale internationale.Nu stiu de ce nu am incercat sa imigrez de una singura sau sa plec la aventura pe undeva.Asta e povestea mea pina aici.

dulceatza

dulceatza

e frumos asa o tara atat de libera dar...cred ca n-as putea pleca de tot de aici din tara...e ceva care ma tine aici nu stiu inca ce asa patriota nu sunt

moon

moon

Ce virsta are actualmente Iulian?L-ai trimis la gradinita?
Numai bine.

leardini

leardini

Mi-am alaptat baiatul timp de 9 luni si 2 saptamani... eu cred ca i-am facut un bine alaptandul si daca o sa mai am un al bb o s ail alaptez si pe el cel putzin 9 luni daca am lapte.
Gabbriela & bebelinu Julian

moon

moon

Mda,
cind locuiam in Ro se parea ca doar tiganii alapteaza in public, nu cred ca as fi facut asa ceva acasa.In Canada opinia publica e mult mai lejera in orice privinta.Poti face aproape orice ti se pare normal fara ca cineva sa te tintuiasca cu privirea sau sa auzi comentarii.Poti sa fii foarte grasa spre exemplu si sa nu simti dezgustul nimanui(mi s-a intimplat pe perioada alaptarii si nu am simtit nici o urgenta sa slabesc).De asemenea te poti imbraca supersexi sau foarte neglijent fara sa ai nici o problema.La parada homosexualilor pe strazile orasului mi-au dat lacrimile.Personal nu simpatizez cu cauza lor dar sentimentul de libertate totala in a-ti alege destinul ma impresioneaza enorm.
Aici vezi de toate: port musulman, port indian, hippy, clasic, modern si nici unul nu pare superior celuilalt.Ai dreptul sa alegi fara a fi judecat.In Ro un functionar de la pasapoarte tutuia pe cei prost imbracati dupa care se adresa cu d-vostra celor"bine".
Am avut un sentiment de frustrare teribil.In Ro nu as fi avut usile deschise daca m-as fi imbracat ca aici deseori foarte practic
si aproape neglijent.Cu un copil mic care ma tiraste prin nisipul din parc cam la orice iesire si ma pateaza pe haine...Timpul elegantei poate sa astepte.Crede-ma ca poti intra in restaurant cu tinuta de parc si esti la fel de bine venit ca in tinuta de gala.
Noroc pe mamici si pe saraci.
Pe curind, Monica.

dulceatza

dulceatza

:( si la noi de ce e asa rusinos sa alaptezi in public?nici nu pot sa ma gandesc ce comentarii s-ar isca in jur

moon

moon

Alaptat:da, da, da

Eu locuiesc in Canada si actualmente aici mamele sint sfatuite foarte puternic sa alapteze.Chiar sint reclame care incurajeaza alaptatul in locurile publice ca mamele sa nu se simta sechestrate acasa.Centrele comerciale mari au sala de alaptat, dar eu am alaptat in restaurant(nu unul pretentios) sau in parc.Numai in cazul unei persoane care face uz de droguri este interzis.Pentru fumatoare se recomanda anumite reguli ca sa alapteze cit mai sanatos posibil, daca nu pot renunta la viciu.Cica nu se poate sa nu ai lapte daca incepi sa alaptezi cit de repede si insisti suficient.Eu am fost ajutata sa alaptez la 2 ore dupa nastere.Al meu nu era interesat deloc dar asistentele l-au convins intr-un sfirsit.In primele zile nu este lapte ci colostru (un lichid galbui transparent in mica cantitate,dar destul pentru inceput).Cica daca nu vrei sa alaptezi este de mare ajutor pentru imunitatea micutului sa-i oferi sinul poentru o saptamina cam cit vine acest lichid.De asemenea cica nici micimea sinilor sau quasi absenta sfircului nu este un impediment.Cu ceva practica reusesti.
Eu recomand calduros alaptatul din toate punctele de vedere.
Succes!

dulceatza

dulceatza

pai oricat de "poluat" ar fi laptele tot are anticorpii aia de care e nevoie si oricum oricat ai vrea sa-ti feresti bebele tot din jurul nostru e poluat.

tish

tish

E adevarat ca acea calitatea a laptelui e influentata de ce mananca mamica ,daca fumeaza sau nu,daca ia medicamente sau nu,dar eu vorbeam de situatia in care mama mananca ce e sanatos ,nu face nimic contraindicat. In israel mai acum cateva luni a fost un scandal monstru si nu stiu cati bebelusi au murit din a cauza laptelui artificial,pentru ca fabrica producatoare(una de renume,cunoscuta international,nu mai stiu care) desi scria pe cutie,ce contine :vitamine,etc,la analiza s-a demonstrat cal aptele nu continea tot ce scria,iar copii au murit din lipsa de vitamina B12,daca nu ma insel.
Asa ca oricum ai da-o nu e bine,deci mai sigur tot laptele de mama e.

wellness

wellness

In Canada e promovata o teorie, precum ca laptele mamicilor moderne nu e bun pentru copii. Cica toxinele, aditivii alimentari si conservantii din alimente trec usor in laptele matern. Acum nu mai stii pe cine sa crezi. S-ar putea sa fie interesul producatorilor de lapte artificial pentru bebelusi.:(

tish

tish

Desi tot ceea ce stiu este din carti,alaptatul esteunul dintre cele mai bune "daruri" pe care o mama il poate face bebelusului ei.Este cel mai hranitor,plin in vitamine si cel mai bine tolerat de organismul copilului,ideal este a se da cat mai mult in cazul in care mama are lapte.Daca cineva de incredere se ofera sa dea si copilului tau lapte,mama neavand,in loc de a manifesta o retinere mare cel mai bine pentru copil ar fi sa primeasca.

dulceatza

dulceatza

cred ca trebuie sa fie frumos sa iti hranesti bebele si cred ca asta te leaga intr-adevar de bebelica pe mine nu m-a alaptat mama ci alta tanti si dupa aia laptele praf a fost la putere la inceput m-a alaptat ea dar avea laptele apos si nu prea avea ce-mi trebuia mie si o cam muscam si dadeam cu pumnul cand nu curgea hahaha:D acum nu imi mai poarta pica

raluka

raluka

ok am inteles, din pacate eu n-am putut sa alaptez mult cum ziceam.
unde locuiesti tu?
n-am stiut ca sunt si tari unde se plateste pentru laptele de mama.
stiam si eu ceva , daca e invers te rog sa ma contrazici, prin laptele matern se poate transmite hiv-ul.
chiar daca e foarte indicat pentru boli eu zic ca riscurile sunt mai mari si nu cred ca pot testa fiecare mostra de lapte ca laptele matern se altereaza repede pana primesti rezultatul de la laborator.
eu una nu as da bb-ului meu lapte de la alta mama, si mai e ceva anticoropii altei femei nu pot fi 100% ok pentru copilul meu, ea e imuna la unele boli bb are alt genom si are nevoie de alti anticorpi pentru alte boli.
cred ca-i discutabila treab asta.

arlekyn

arlekyn

Alaptatul natural este recomandat chiar si la 1 an...

Acolo unde se inlocuieste cu biberon dar nu este nevoie, apar si bolile mai repede, mai dese, laptele matern fiind echilibrul nascutului in lupta cu viata si mediul...

Aici se plateste ptr. alaptare naturala, cei cu bani, multe mamici cu surplus de lapte accepta un job in plus cu placere si folos...:)

raluka

raluka

servus mamicilor, pe teo o stiu deja, eu n-am putut alapta prea mult ca n-am avut prima si a 2 a oara mai deloc.
acum am avut mai mult si asta mica a primit pana la o luna jumate, are 3 luni si 1 saptamana si primeste biberon.

wellness

wellness

Si eu am alaptat pana la 6 luni. La 6 luni am gresit de i-am dat lapte cu biberonul. A refuzat suptul.
Era mai bine daca alaptam pana la vre-o 10 luni.:(

theodora

theodora

Alaptam sau nu?

Cele care aveti copii,i-ati alaptat si cit timp!
Daca nu aveti,dar la un moment dat o sa aveti,o sa va alaptati puiul?

Eu am alaptat gemenii timp de 6 luni si e cel mai bun lucru pe care am putut sa-l ofer copiilor mei!
Experienta e minunata si de multe ori mi-e dor sa am un bb la sin!

gianna_r

gianna_r

mda

Dupa pararea mea, laptele de mama este foarte important in cresterea copilului. Copilul unei prietene are 2 ani si bea si acum lapte de la mamica lui. Laptele de mama este cel mai bun in cresterea sanatoasa a copilului!- asta spun medicii de specialitate. UN SFAT: atata timp cat aveti lapte, alaptati! Este foarte sanatos pentru copiii dvs!

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!