Avortul/////......

by: skumpika_dp
Avortul!
Multe fete au prieteni,iubiti...cu kre mai devreme sau mai tarziu vor avea o relatie sexuala...Este stiut faptul k cei care nu se protejeaza pot avea probleme de genul:pot aparea BTS-uri si/ fetele pot ramane insarcinate.Asta este cea mai "nasoala chestie" care i se poate intampla unei adolescente fara minte&fara simtul raspunderii dupa ce a savarsit actul...Am citit "jurnalul"unei coolgirlitze (aparut in revista nr 22/17.10.06)prezentat p scurt in revista dar care mi-a dat fiori.era vb de o fata care isi incepuse viata sexuala,ramasese gravida iar baiatul,ca toti baietii din ziua de azi,un las,a parasit-o nu inainte de ai da ktiva bani pt avort.in nr asta(22) era vb k acea fata s-a dus cu prietena ei la cabinetul de ginecologie pt a face chiuretaj...dar pana la urma,kred k instinctul matern,dar si sfatul fratelui prietenei "gravidei"a determinat-o sa nu faca acest lucru,....cunosc si eu o fata mai mik dekt mine kre a avortat dar nu a dat expliktii referitor la aceasta tema kutand sa nu-si faca publik aceasta"intamplare"...yo tot nush cum e asta si nici nu vreau sa fiu in locul lor sau,Doamne fereste s-o patesk yo...nu-mi doresk asta si nici n-o doresc nimanui....voi,in legatura cu aceasta tema sunteti informati?ce se intampla de fapt in timpul chiuretajului?banuiessk k doare f rau,nu?
Mentionez k aceste lucruri mi se par a fi ceva firesti,si trebuiesk stiute...sunt doar curiosa si ast sa purtam discutii pe aceasta tema...Ce parere aveti despre avorturi?sunteti PRO sau Contra?ast sa vb ...este un subiect p kre vreau sa-l discutam impreuna&toti forumistii sa-si exprime opiniile...

cdany

cdany

orice dar nu avort

23 Nov 2006, 12:47

Nu sunt de acord cu avortul.Este cea mai mare crima. In biserica se numeste crima odioasa si pun pariu cu oricine ca mai tare regreti daca faci avort decat daca il pastrzi.Se poate gasi alta solutie, dar nu avortul.Am fost in asemenea situatie dar nu am facut avort, iar acum am un baietel superb care are acum un an, si pe care il iubeste enorm si tatal lui, acum sotul meu.Ii multumesc lui Dumnezeu pentru copilul meu

clarananescu

clarananescu

Cea mai buna idee...

23 Nov 2006, 01:52

Eu am o viata sexuala destul de activa si nu am nici un avort la activ, doar cateva pierderi minore, la cel mult 6 saptamani... (am uterul deformat si... tot timpul e pericol de extrauterina)... in fine, nu mai vreau copii, am unul si e destul pt acum...
Decat sa faci de aiurea sex fara a gandi, cel mai bine, meri la un planning familiar, faci niste analize, ti se recomanda anticontraceptivul potrivit tie... (organism, metabolism etc - din toate punctele medicale de vedere) si gata durere de cap...
Mi se pare mult mai eficient decat avorturi.
Mama mea are 3 la activ, iar acum e foarte bolnava... Fetelor, nu vreti asa ceva, va asigur!!! Just trust me, pls!

csalexia

csalexia

aveti grija ..fetelor

03 Nov 2006, 12:01

continuare-
asa cum zicea si (..) mai sus ..pe langa durerea fizica mai este si cea sufleteasca .imaginati-va ca eu am facut avort in a 12a saptamana ...adica luna a 3-a ...la sfarsit ...in 3 luni toate simturile mele se schimbasera ,starea sufleteasca era alta ...corpul...nu mai zic..instinctele materne "ieseau"din mine in orice moment..vedeam femei gravide pe strada ..cu burta mai mare ca a mea si ma apuca o disperare si o neputinta ..cum nici nu va imaginati ..ma gandeam la sufletelul din mine ..cum creste si cum i se formeaza toate organele ..pt ca lla 3 luni deja are 2,5 cm ...si chiar dacaeste f mic ..nasuc,manute ...si toate celelelte..off si acum cand imi aduc aminte ...suspin ..am devenit mult mai sensibila si mai atrasa de copiis is de oameni in general..dar copiii...sunt slabiciunea mea..ma uit cu drag la ei pe strada ..le urmaresc miscarile ..etc..acum sunt casatorita ..si ne dorim foarte mult un copil..abia asteptam sa apara un sufletel in viata noastra ..nu conteaza ce .sanatos sa fie..bineinteles ca sotul vrea ca PRIMUL..sa fie baiat ...ne dorim 2..dar cred ca peste vreo 2 ani o sa-l concepem .abia astept sa imi tin ingerasul in brate ..va pup

mirelad

mirelad

Iti lasa un gol imens in suflet

02 Nov 2006, 13:13

Durerea fizica trece intotdeauna,mai greu este cu psihicul. Mie mi sa intamplat in urma cu 13 ani eram casatorita si aveam deja un bebe. La un an dupa mi sa intamplat sa raman iar, nu ma asteptam mai ales ca facusem doi ani tratamente sa pot sa mentin sarcina. Nu eram pregatita si pentru al doilea copil, a fost cumplit ai fost o norocoasa ca au folosit un aspirator si tiau facut si anestezie totala, eu am fost anesteziata local si au folosit o chiureta si acum imi vine sa urlu cand ma gandesc pur si simplu au pisat copilul si lau scos bucatele.....si acum ma gandesc oare ce ar fi fost ....Imi este greu sa mai povestesc dar cel mai bine e sa va protejati cu cate metode sant acum, pentru ca durerea fizica trece.....

pisi

pisi

Alexia,mi-ai dat fiori

01 Nov 2006, 13:39

pe sira spinarii. :((

Sper din tot sufletul sa-ti citeasa cat mai multe fete povestea si sa se protejeze mai eficient pe viitor,pt a nu mai trai cu teama ca ar putea fi insarcinate .

Respect pentru ca ai avut curaj sa ne impartasesti din viata ta,chiar daca este vorba de un episod nefericit. :((

csalexia

csalexia

nasol -continuare

01 Nov 2006, 13:31

cu burta in jos --lasandu-te sa iti revi ..sa se duca anestezia.apoi te imbraci frumos ..te duci frumosla ..prietenu,sot, lea cine te asteapta afara ...chemi untaxi ...sau te sui in masina personala......si fuga acasa ....
in pat unde te linistesti...
apio nu ai voie sa faci miscari bruste cam 1 sapt ...2 ...sa ridci greutati....iar contactul sexual este interzis timp de 4-6 sapt.. daca nu te simti bine si sangerarea dureaza mai mult de o sapt -pt ca dupa ..sangerezi...- cam asta a fost tot .nu am vrut sa te sperii dar vreau sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci sex ...neprotejat ... nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu ...te pup

csalexia

csalexia

nasol...

01 Nov 2006, 13:16

Informarea despre avort a venit o data ce am aflat ca am ramas insarcinata .Pana atunci nu prea ma "pasionase"-daca pot spune asa- problema asta ..pt ca este totusi o problema -trebuie sa recunoastem si una chiar foarte mare si stresanta in acelasi timp ..in viata unei femei.Deci ..revenind la idee ....am aflat ca sunt insarcinata ....Eram impilcata In relatie...care este actuala ..de vreo 6 luni . Nu pot sa descriu momentul aflarii vestii. Cred ca daca m-ar fi intrebat cineva cum ma cheama in momentul respectiv...jur ca nici cu buletinul in mana nu as fi stiut sa ii raspund.Asa ...a urmat imformarea de rigoare :unde se face ...cum se face ...cat costa ...cam ce as putea patii.Trebuie sa mentionez ca nu avusesem nici o nastere pana atunci si se spune mereu ca prima sarcina trebuie pastrata ,pentru ca nu stii niciodata ce se poate intampla in timpul unui chiurtaj ...poti foarte bine ..daca nu este facut " ca lumea" ca nu mai poti avea copii.mi-am facut programare la un cabinet ,pe care m-i la recomandat doctora mea de familie,mi-am luat prietenul..acualul sot... si am mers" cu inima stransa" si gandindu-ma daca este oare bine ceea ce fac si daca nu ar trebui totusi sa ii pastrez, spre cabinet.dar de pastrat nu se ridica problema ,pt ca pe vremea aceea nu aveam cu mult peste 19 ani.am ajuns si am asteptat cuminte sa intru la control.am intrat sa am facut "cunostinta "cu aceea incapere "rece si sinistra " in care se omoara copiisi se nenorocesc femeile. o masa mare de operatie ..cu dotarile de rigoare ..langa ..un aspirator ..-pt. ca asa se numeste acel dispozitiv cu care se fac chiuretajele, in alta incapere trei paturi ..dupa control te duci si te schimbi in acea incapere ,intr-o camasa de noapte si actepti ..momentul...in care vei fi chemata sa urci pe acea masa ...o data chemata ....incepe ..asistenta iti face o perfuzie...veio simti in gura un gust de menta ...iar dupa max 30de sec ...se lasa o ceata pe ochii tai ...auzi ce se vb in camera respectiva ..asa ca prin ceata reusesti sa si vezi dupa cam 5 min....te simti ametita ,confuza .. ai senatia ca nu stii pe ce lume te afli...in tot acest timp simti ca si cum cineva ti-ar smulge in burta toate orgnele ...ca si cum ai fi "aspirata " simti cum te prelingi pe acea masa .... simti ca vor sa te lase fara nici un fel deputere si fara vlaga ....nasoala senzatie..apoi ..dupa ce totul se termina ..asistenta pe ajuta sa cobori de pe masa si te duce pana la pat ..unde te aseaza cu burta in jos..

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!