avorturi

by: doe
ce parere aveti?daca e un acident faptul ca ati ramas insarcinata ce faceti?ce ati face cu cei care avorteaza?

karina

karina

e greu

21 Feb 2006, 09:05

sa raspunzi la o astfel de intrebare, mai ales dak nu esti tu cel pus in o astel fe situatie..
Si pentru mine avortul e ceva de neconceput, e un pacat , ceva imoral dar sunt multe lucruri care intervin si dak stai si te gandesti mai bine in unele cazuri ajungi sa te dai dreptate celor care ajung sa faca asta .
Cunosc un caz cat se poate de trist: ea cunoaste un tip in varsta , putin disperat sa aiba un copil, in stare de orice pt a-l avea , petrec impreuna o noapte,el ii spune peste 2 zile ..stii., prezervativul pe care l-am folosit era rupt..dar dak ramai insarcinata nu e nici o problema , ne casatorim .ea e tanara , la facultate, cu toata viata inainte.In sfarsit, peste o luna afla ca e insarcinata , nu stie ce sa faca , e importiva avortului dar se gandeste mai mult la soarta copilului, nu are cu ce sa il intretina, nu mai e cu acel barbat,copilul ar avea cel mai mult de suferit ..si face avortul..
Intrebarea mea este : pe cine sa condamni acum ? cine e vinovat?
Fiecare ne dam cu parerea despre niste lucruri cu care de multe ori nu venim in contact si e f usor ..nu suntem implicati ...dar mai exista si cazuri din astea care te fac sa te gandesti mai bine ..

inofensive_girl

inofensive_girl

:)

08 Feb 2006, 23:03

Pro:cand nimeni nu te sprijina si tu n-ai ce-i oferi copilului..de ce sa-l chinui?
Contra:Pt ca mai mult ca sigur o sa ai regrete,e periculos si pt ca o sa dai nastere unei fiinte care mai mult ca sigur o sa-ti lumineze viata:D

katy

katy

pro si contra :D

08 Feb 2006, 10:49

deci ce credeti voi k motiveaza un avort si ce nu... haidetzi sa facem o lista cu pro si contra :D...

Pro: cand viata mamei este in pericol, cand copilul nu se dezvolta ... si nu mai stiu astept sugestii !

Contra: nu este crestin sa rapesti dreptul la viata unei persoane...

inofensive_girl

inofensive_girl

Avortul...

07 Feb 2006, 20:09

Hmm...nici eu nu sunt de acord cu el...adik ma refer la persoana mea..daca as fi in cauza nu as face un avort..insa...nu condamn pe nimeni..la ce sa aduci un copil pe lume si apoi sa-l chinui? ma refer la "copii" care o sa devina parinti...aici singurii care o sa sufere sunt acele fiinte superbe care au grija ca viata noastra sa fie mult mai frumoasa si mult mai luminoasa...insa noi le putem oferi oare aceleasi lucruri? exista si copii carora nu le pasa de partea materiala a parintilor..ci vor mult mai multa iubire si afectiune...daca noi nu suntem dispusi sa daruim aceste lucruri la ce sa aducem pe lume copii??

doe

doe

ok

07 Feb 2006, 10:48

am sa fac rost de aceste informati cat de repede pot.

katy

katy

07 Feb 2006, 10:35

pai iti multumesc anticipat! astept informatii de la tine :)...

doe

doe

frumos...

07 Feb 2006, 09:00

la tine in localitate trebuie sa fie directia pt protectia copilului ei te pot informa.
Dar daca vrei sa-ti spun eu atunci lasam putin timp sa ma informez,ok.

katy

katy

05 Feb 2006, 17:14

si mai am o intebare, ai idee cu cat este platit un asistent maternal? si c acte mai eaxct ii trebuie? k ash vrea sa mi conving parintii sa faca o fapta buna :D! 10x

katy

katy

05 Feb 2006, 17:13

normal k cei care au fost mangaiati.. am citi undeva ca copii carora li se vorbeste mult si sunt tratati cu multa dragoste devin mai inteligenti si chiar combat orice boala cu mai mare usurinta? Mi se pare incredibila forta cu care pot actiona unele cuvinte c vin din suflet!

doe

doe

orice om simte nevoia sa fie iubit

05 Feb 2006, 16:47

ai auzit de experimentele care sau facut pe copii,dupa ce au fost nascuti au fost pusi in incubatoare li s-a dat de mancare si atat,iar o alta sectie de copii,li s-a dat de mancare si au fost tinuti in brate,mangaiati.
Care crezi ca au rezistat?

katy

katy

05 Feb 2006, 15:07

dar daca copilul isi doreste mai multe, el nu poate sa realizeze acest lucru? Asta ma chinui eu sa descopar... sa zicem k ai parinti, dar e si cum nu i ai avea... sunt sanse ca supravietuirea ta in lume sa se poata produce si chiar sa iti construiesti un viitor ? E chiar atat d necesar sa ai un sprijin in viata asta?

doe

doe

katy,si da si nu...

04 Feb 2006, 09:14

poate reusi copilul numai daca este sustinut de parintii.Singur nu va putea.
Dar zic parinti care isi iubeste copilul si il lasa liber,si parinti din umbra il protejaza,il ridica,il sustine,ect

katy

katy

03 Feb 2006, 20:11

hhmm, pai daca mama nu l vrea normal k nu o sa l pastreze, eu faceam referirea la conceptia mea si anume k nu sunt de acord decat cu unele exceptii. Dar daca totushi mama il pastreaza, este adevarat k sangele mostenit contureaza si personalitatea viitorului copil? Sau mai degraba este vina mediului si al anturajului? Totushi eu cred ca daca un copil isi doreste ceva mai bun de la viata poate reusi sa si atinga scopurile, bineinteles prin munca si persuasiune va reusi, sau ma insel?

doe

doe

shane_54

02 Feb 2006, 09:35

sunt deacord cu tine(nu in totalitate)ce facem cu ce de la tara care nu prea stiu prea multe despre sex si vor sa avorteze?Ai citit tot ce am scris despre avort?ce parere ai.fi te rog mai explicita.

doe

doe

katy...

02 Feb 2006, 09:30

da poate fi evitata daca ea si-a dorit copilul,dar daca nu atnci copilul ce face?sufera de unul singur si poate cinesti ce drum alege(hot,criminal ect).credema lucrez la un centru de zi si am intalnit fel si fel de cazuri.

shane_54

shane_54

100% contra avortului!

02 Feb 2006, 08:50

Nu concep asa ceva...chiar daca a ramas insarcinata dintr-o greseala trebuie sa pastreze copilul!chiar eu am o prietena care mi-a cerut sfatul in privinta avortului...a vrut sa avorteze pe motiv ca nu are bani!scuza-ma nu ai bani de prezervative dar ai de un avort???

katy

katy

01 Feb 2006, 21:56

cred ca nu intelegem acelasi lucru prin malformatii si boli genetice:)... normal k da i handicapat nu poti sa renunti la el prea usor, ma refer la faptul la cazurile in care copilul sufera de tulburari psihice: gen sindromul edwards c rost mai are sa l nasti daca dupa 4 luni moare? sau mai sunt unele cazuri in care copilul nu se dezvolta corect, nu mai stiu cum se numeste exact, stiu k viitorul copil daca se poate numi astfel are ochi, dinti, par dar nu e parctic un copil ci o malformatie, atunci nu tzi se pare clar sa fie extirpat? sau sunt sute de boli genetice care pot fi letale, spre exemplu cand copilul este YO niki nu se mai naste.

Iar din moment c copilul nu va fi capabil sa si duca singur traiul in "aceasta lumea rea", crezi k se merita viata lui? sa l vezi in fiecare zi cum ceilalti rad d el, sa l vada unii k p un fenomen si sa tzi mai rada si in fata? ce ar fi in sufletul lui, dar in sufletul unei mame? chiar daca e al ei, nu crezi k ar fi macinata de o suferinta c poate fi evitata?

doe

doe

cum e acceptat ca sa avortyezi...

01 Feb 2006, 16:39

un copil handicapat?tu te contrazici.Spui ca esti impotriva avortului dar il avortezi pe cel handicapat si el e o fiinta.da ca esti de-a cord cu avortul ,eu cred ca mai corect ar fi sa mergi pana la capat.dupa ce la-i nascut si nu il doresti sun centre de stat care il ea in primire si poti sa-l vizitezi.dar eu sunt de-a cord cu avortul de ce sa il aduci pe lumea asta rea?daca nici nu il vrei a fost un acident ca ti sa intamplat.Sti cum vad eu"copilul bate la usa casa iasa,tu ii spui imi pare rau dar dute si bate la alta poarta eu nu te vreau a fost un accident ceea ce sa intamplat,nu sunt pregatita sa am un copil,te rog intelege(de cat sa cresti un copil pe care nu il doresti tu sti ca asta ise transmite mintal si el mai tarziu va suferi,ca doara el simte camd e in pantecele tau tot ce faci cand esti suparata,cand esti fericita,daca il vrei sau nu-l doresti)si asa copilul-ui ise intipareste in minte ca nu este dorit."de ce sunt deeacord cu avortul cred in reancarnare.asa ca de ce sa-l aduci in familia ta daca nu-l vrei,nu esti pregatita?

katy

katy

01 Feb 2006, 16:18

Personal sunt impotriva avortului... este inuman si total nedrept sa rapesti dreptul la viata a unei persoane c creste in tine. Un copil inseamna ceva frumos chiar daca nu esti pregatit atunci sa l ai, iti va schimba viata si majoritatea cazurilor pe care le cunosc, si au schimbat viata in f bine. Mai bine il accepti sa tzi lumineze viata decat sa regreti si sa ai traume mai tarziu pt viata p care ai sacrificat o. Normal k avortul este permis atunci cand copilul sufera d malformatii sau d vreo boala genetica, dar si atunci vom fi putzin marcati, dar macar ne vom refugia in faptul k l am scutit de suferinta. As interzice avortul caci si asa populatia romaniei se micsoreaza cat vezi cu ochii :)), sa se mai inmulteasca lumea k sa pleci si mai multi in strainatate :)).

pinky

pinky

acum?

01 Feb 2006, 14:42

hm... nu vreau sa ma gandesc :)

doe

doe

bine bine...

01 Feb 2006, 11:42

dar tu ce ai face?

pinky

pinky

01 Feb 2006, 11:10

numai teme de-astea... :) e dificila faza cu avortul... pt k pe de o parte tipa poate sa ramana insarcinata fara sa stie si sa ia pastile in continuare si atunci decat sa nasca un monstru mai bine avort... daca tipa e prea mica, si a ramas insarcinata, atunci iarasi avortul este scuzabil... de fapt, cred ca in majoritatea cazurilor e scuzabil... problema e ca de curand am vazut niste imagini cu un avort... e ceva groaznic pt bebe, e maltratat ingrozitor si parca ti se rupe inima in doua sa vezi asa ceva... nu stiu... e un subiect tare delicat :)

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!