Apopo de diete : Cu moralul cum stam?

by: didilica

cezarra

cezarra

incurajare

21 Mai 2005, 17:13

si eu am cautat un sprijin si l-am gasit pe :http://www.idieta.ro/forums/f9_jurnalul_idietei.html unde mi-am deschis un jurnal si fetele de pe site, care trecusera si ele prin aceleasi faze au stiut sa ma sprijine si sa ma ajute. poate sa fie util si pentru tine!

johanna200d

johanna200d

RE: Apopo de diete : Cu moralul cum stam?

02 Dec 2004, 11:21

Intr"adevar cand esti constient de kg. in plus care trebuie date jos, totul intra in umbra si te deprimi. E normal. Pentru mine a fost destul de simplu sa scap de starea asta. Mi"am cumparat cate ceva; cu cat slabeam mai multe kg. cu atat "recompensa", cadoul era mai mare. Ideea e sa nu va cumparati mancare ci oje, farduri sau haine mai "mici"
Cand va terminati de slabit puteti da o mica petrecere (cu mancare dietetica si fara bauturi spirtoase). Bafta!

bitzulinny

bitzulinny

12 Nov 2004, 15:59

Buna fetelor vad ca toate sunteti stresate de kg. in plus. Asa eram si eu si ma chinuiam enorm .Acum am gasit solutia. In primul rand TREBUIE SA TE CONTROLEZI. Nu trebuie sa fii la cealalta extrema insa .Sa t4e chinui prea tare.
Din punctul meu de vedere INFOMETAREA ESTE CEA MAI PROASTA SOLUTIE PE CARE ATI GASIT-O.
In primul rand trebuie sa mancati regulat :dimineata , pranz , seara (dar niciodata dupa 7 si cu paine).Dimineata trebuie sa fie masa cea mai consistenta(carne fiarta, ou etc).Organismul nu trebuie privat de cele esentiale ptr. buna functionare. Mancati zilnic la pranz supe ,ciorbe. Beti multe ciaiuri , consumati 2 L de lichid pe zi.Astfel organismul se curata de toxine.Aveti grija sa aveti tranzit intestinal zilnic. Seara mancati ceva usor: iaurt, mere sau fructe in general. Nu mancat prajeli: INCERCATI SA AVETI O ALIMENTATIE BAZATA PE FRUCTE SI LEGUME PROASPETE. Nu este atat de costisitor pe cat se crede. Aveti grija la cantitati. Nu mancati pana simtiti ca nu mai incape.Cand simti ca incepi sa te saturi te opresti.Masa trebuie sa dureze 20-30 de minute. ASTA PRESUPUNE SA MESTECATI FOARTE INCET .de ce? Simplu : creierul receptioneaza senzatia de saturatie cam in 20".De aceea cand ne grabim si mancam repede avem senzatia ca nu ne-am saturat si avem tendinta de a mai manca.
In ceea ce priveste moralul: este o mare prostie sa te complexezi. Trebuie sa ai incredere in tine si in faptul ca vei reusi. Trebuie sa iei atitudine si sa-ti mentii verticalitatea.
Alt lucru f. important o cura nu tine mai mult de 3 zile , iar trecerea de la cura la regim normal se face usor. Nu devorezi frigiderul.
Nu este atat de greu pe cat pare , putina ambitie trebuie.
NICI O CURA NU DA REZULTATE DACA NU ESTE SUNTINUTA DE EXERCITII .MERGETI LA SALA DE AEROBIC NU DE FITNESS.rezultatele se vad mai repede , iar corpul se lucreaza mult mai frumos si mai repede.Va spun din experienta proprie

cmladenovici

cmladenovici

31 Oct 2004, 10:33

Ca sa poti tine un regim eficient trebuie sa te simti pregatit si motivat. Trebuie sa te gandesti la regim ca la un angajament pe termen lung si sa nu te ganbdesti: de maine tin regim, asa ca azi mananca cartofi prajiti si prajituri la greu. sau invers - gata, am terminat regimul, pot manca slana cu paine. Te chinui degeaba daca procedezi asa si mai chinui si organismul, asteapta momentul cand vei fi pregatita.

didilica

didilica

Am slabit doua kg!

07 Sep 2004, 18:46

Trebuie sa va spun ca am facut "foame" si am slabit doua kg. Si ma tin de treaba si in continuare. Mai am 8 de slabit si imi cumpar blugi noi! :D :D :D

tish

tish

La mine o asemenea metoda nu ar prinde decat daca vreau sa ma ingras. Caci atunci cand sunt cu moralul la pamant din aceste motive,prima oprire e frigiderul si amnanc cat ptr toata Somalia. Da de site-ul ala era vorba.

didilica

didilica

[url]www.sanatate.org?[/url] Am fost si eu pe acolo. au si ei un forum destul de dragut, dar doar pt probleme din domeniu...
Dar ceea ce propun ei mi se pare tortura... Sa slabesti 1 kg pe saptamana? E prea putin! Eu ori fac foame... si slabesc cate 3 kg pe sapt ori... mananc de rup si pun 10 kg inapoi. Nasol, nu?
Mie imi merge treaba cand ma cert cu prietenul, ca de exemplu in ultimele doua zile... Ieri n-am putut sa mananc nimic, m-am chinuit sa beau vreo 4 pahare cu apa ca sa nu ma dezhidratez... Astazi abia mi-am indesat pe gat un cheesburger. De obicei imi plac, dar azi a fost tortura sa il mananc...
Bine, dar asta nu e o solutie... nu va doresc o astfel de metoda de a slabi...

tish

tish

Aia era teoria si ca si in zicala" teoria ca teoria dar practica ne omoara", este o metoda de sustinerea a moralului ptr persoanele fff ambitioase,care o data ce si-au propus ceva nu mai vad stanga sau dreapta.Eu mi-am propus sa fac dieta, am mancat pranzul (orezul si carnea obisnuite) dar pana nu am scapat un pic si in ciocolata,nu am putut....
Cred ca participarea la discutii de sustinere,unde toti tin dieta,unde vezi cu ochii tai ca ala care a trecut prin aceleasi "chinuri" ca tine a slabit,te face sa nu scapi in manacare si sa continui sa" lupti", iti ridica moralul.
In cazul meu foarte mult la ridicarea moralului contribuie hainele, faptul ca stau altfel,sunt cu cativa cm mai largi, imi ridica moralul cateodata prea mult si mai scap in dulciuri.De curand am gasit si rezolvarea la a mai "scapa".Am intrat pe un site unde in fiecare zi ,completezi cat ai mancat(cate porti de..) faptul ca 20 g de ciocolata sunt o portie si vad in orice moment al zilei asta(foaia respectiva fiind toata ziua deschisa pe calculator), face sa se trezeasca constiinta si alta portie nu mai mananc,astfel hainele raman la fel de largi sau poate se mai largesc un pic,si atunci moralul este mentinut ridicat.

bristena

bristena

Neah...nu merge chestia asta...bineinteles...depinde de fiecare...dar la mine personal nu merge...shi caut shi eu un raspuns al intrebarea de mai sus!

tish

tish

O metoda de incurajare ar putea fi ca in prima saptamana de dieta sa poti mentine viu in minte ta telul unde trebuie sa ajungi si sa nu te abati de la el. Apoi cred ca fiecare kg pierdut va fi o incurajare.

didilica

didilica

Apopo de diete : Cu moralul cum stam?

Ce faci atunci cand esti constienta ca trebuie sa dai 10 kg jos, stii ca ai arata si te-ai simti mult mai bine fara ele si, totusi, atunci cand ajungi ajungi acasa deschizi frigiderul si devorezi tot ce se poate?
Stie cineva metode de autoincurajare??? :(

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!