..la bine si la rau....?

by: flaviuc
esti mandru,incantat,entuziasmat cand raspunsul la aceasta intrebare e afirmativ!dar mergi pana in capat?la rau ajuti?cum ai reactiona daca "la rau" fiind,nu te ajuta nimeni.ce faci cand vezi ca toata lumea "te uita"?si cum reactionezi cand iti revii,iti rezolvi problemele,singur,sau poate doar cu ajutorul parintilor....te schimbi?in ce sens?fata de cine?

ya_ya

ya_ya

:)

03 Dec 2007, 10:18

nu exist aun motiv intemeiat pentru ca un prieten sa-ti intoarca spatele..
parerea mea ca cei care fac ast anu-ti sunt prieteni, nu exista oameni care sa nu stie ce sa faca cand un prieten e in dificultate...
e ca si cum ai zice ca esti in spital si prietenul tau nu stie ca exista si vizite in spital..e aberant
daca cineva ti-a intors spatele..intoarce-i spatele ...ast anu inseamna sa fii rea ci doar sa te menajezi pe tine de o urmatoare situatie in care o sa te simti prost
nu trebuie sa fii cel mai bun prieten al cuiva sa il ajuti intr-o situatie neplacuta..eu ast agandesc si asta fac...
ai zis ca sunt draguti in rest...:))...chiar crezi ?...sunt superficiali ..
ce-i drept e greu sa gasesti prieteni buni dar asta nu insemna ca tre sa te complaci sa fii "prietena " cu cineva care nu te respecata ....

simi24

simi24

Draga Flaviuc

04 Oct 2007, 20:55

Eu am fost intotdeauna alaturi de prietenii mei si la bine si la rau, si am descoperit cu durere ca unii din ei au disparut rapid cand am avut si eu nevoie de ajutor.Am invatat sa nu mai contez pe oricine,pot sa spun ca in afara de familia mea,nu exista decat 2 sau 3 persoane in care am incredere.In ce priveste schimbarea,acum ii pretuiesc mult mai mult pe cei care mi-au fost alaturi.Nu le-am intors spatele "prietenilor" care ma cauta doar cand au nevoie de ceva.Daca pot ii ajut,dar nu mai pun atat suflet in relatiile cu ei,cum faceam pana in momentul in care m-au dezamagit.

aurasi

aurasi

prietenul

28 Sep 2007, 11:25

este acela pe care la bucurie, il chemi tu si care la necaz, vine singur.
Dar nu uita un cerc de prieteni, nu se face cu compasul

flaviuc

flaviuc

pisi

27 Sep 2007, 20:56

"exista si genul asta de "prieteni" ".....stiu...din pacate

pisi

pisi

Motive

27 Sep 2007, 13:37

Pai daca n-a putut din motive intemeiate sa ma ajute,il inteleg ( chiar daca imi vine poate greu) si mergem cu prietenia mai departe.
Daca insa ma refuza sistematic,in timp ce eu il ajut de cate ori are nevoie,incep sa-mi pun intrebari de fapt cine cu cine e prieten si pe ce anume se bazeaza aceasta "prietenie".
Daca imi dau seama ca acea persoana e interesata doar sa-i fac favoruri sau tot felul de servicii incep sa-l ocolesc,nu-i mai raspund la telefon,ma port mai rece cu ea cand o intalnesc,incep s-o refuz sub diferite motive,ce sa mai,incep sa iau distanta,lasand totusi loc de buna ziua.
De asemeni sa te feresti de acei amici care te cauta doar cand le merge rau si-ti umplu capul cu frustrarile lor,iar pe tine nici nu te intreaba cum o mai duci.
Exista si genul asta de "prieteni".

flaviuc

flaviuc

la fel

27 Sep 2007, 12:02

sunt si eu!nu am putut spune NU,numai daca era peste putintele mele.ceva ce cu adevarat nu putem sa fac.si le-am ajutat mereu pe prietenele mele,dar nu pot spune ca am primit acelas lucru inapoi!si s-a intaplat o data,de doua si inca parca continua....

traistaru

traistaru

flaviuc

27 Sep 2007, 11:18

DACA acea persoana iti este prieten adevarat atunci este posibil sa aiba un motiv intemeiat pentru care iti intoarce spatele... desi... stiu si eu... cand scriu aceste randuri ma gandesc la prietena mea. de cate ori a avut nevoie de mine chiar daca aceasta nevoie aparea in momente mai putin convenabile pentru mine, niciodata nu am spus NU POT. sau invers, de cate ori am avut nevoie de ea chiar si la miezul noptii, sculand-o din somn, niciodata nu a spus NU.poate totusi a avut un motiv intemeiat. eu intotdeauna incerc sa acord unei persoane prezumtia de nevinovatie, desi s-ar putea ca fetele sa nu chiar de acord cu ce spun eu acum.nu caut sa spun ceva de genul:"nu mai ajutat odata, nu mai ajutat niciodata" daca se intampla si a doua oara, a treia oara atunci persoana nu-ti este cu adevarat prieten.

flaviuc

flaviuc

pisi

26 Sep 2007, 13:39

complectand mesajul primit de la traistaru,am inteles definitia prieteniei adevarate!dar nu ati spus nici una cum reactionati daca cel pe care il crezi prieten te lasa atunci cand ai mai mare nevoie!ierti?pana cand?ignori?...poti?

pisi

pisi

Prietenia e o comoara

26 Sep 2007, 11:42

Cel putin asta inteleg eu prin prietenie ( am explicat in mesajul anterior) si asa incerc sa ma comport fata de prietenii mei de suflet,iar Traistaru are dreptate,iti dai seama ca un om iti este prieten,cand ai trecut,atat prin clipe frumoase,cat si prin clipe mai putin placute alaturi de prietnei,cand ati trecut de prima cearta,de prima impacare,cand ati inceput sa va impartasiti mici secrete,apoi mari secrete,cand plangeti de dorul vostru,cand noaptea nu poti sa dormi gandindu-te cum sa-ti ajuti prietenul,cand ai emotii cand iei parte la un eveniment important din viata acestuia etc.

Prietenia are nevoie de timp si de depasit anumite obstacole,prietenia are nevoie de incredere si toleranta,de pasiuni impartasite,dar si de discretie si respect.

Flavia,sper sa nu te fi ametit de tot,dar am dorit sa-ti scriu ceea ce am simtit si simt alaturi de prietenii mei de suflet.

pisi

pisi

Oamenii sunt diferiti

26 Sep 2007, 11:35

si ca atare reactioneaza diferit,au nevoi diferite de ale altora,au alte asteptari de la prieteni etc
Sunt persoane care atunci cand se afla la necaz isi doresc doar sa fie ascultate si atat,altii isi doresc sa fie sfatuiti,incurajati,impinsi de la spate,altii tin totul in ei,nu marturisesc prietenilor necazul ce-i macina decat atunci cand povara le devine prea grea etc
Totul este sa comunicam cat mai bine cu cei ce-i consideram prieteni,sa le spunem ce asteptari avem de la ei,cum ne dorim sa reactioneze cand suntem la necaz,cum sa ne spuna adevaruri,tocmai pt a nu aparea discutii,uneori prietenii nu gandesc si nu se comporta asemeni noua,de aceea e bine sa-i ghidam,sa le aratam cum suntem noi de fapt,nu sa-i lasam sa intuiasca ce fel de oameni suntem,de ce fel de sprijin avem nevoie etc
Un prieten adevarat nu te ajuta doar la necaz,ci se bucura pt realizarile tale fara sa te invidieze,te suna sau te viziteaza doar ca sa vada cum o mai duci,iti face mici surprize fara un motiv anume,iti deschizi sufletul cu incredere in fata lui,iti accepta alegerile,te mustra bland cand gresesti,el este acela care iti poate accepta si un "nu" etc

traistaru

traistaru

hm

26 Sep 2007, 11:02

corect spus. tocmai de acea o prietenie este greu de definit. iti dai seama ca exista dupa un timp mai indelungat

qloty

qloty

traistaru

26 Sep 2007, 10:34

imi pare rau sa te contrazic dar, din punctul meu de vedere, prietenul adevarat este si acela care stie cind sa te lase in pace. Este si acela care nu te asalteaza cu sfaturi pe care nu le vrei si e in stare sa isi dea seama cind vrei sa fii singur si cind e cazul sa si taca.
Pentru mine prieten este si acela care stie sa ma asculte pur si simplu cind am nevoie sa aberez de-a dreptul la un necaz, fara sa se arunce cu sfaturi. Pe mine prietenii m-au ajutat mai mult prin prezenta si prin faptul ca ( ascultind calm ce am de spus m-au ajutat sa iau singura o decizie, m-au ajutat sa gindesc EU mai clara fara sa gindeasca ei pentru mine)

traistaru

traistaru

sunt

26 Sep 2007, 10:25

de acord cu tine. si totusi prietenul ADEVARAT este acela care atunci cand vede ca ai probleme si cand tu il dai afara pe usa el intra pe geam, este acela care nu accepta sa te vada ca suferi, chiar daca tu nu esti in starea sufleteasca necesara pentru a-ti spune problema. ceilalti cu sfaturi, atunci cand le ceri, sunt simplii oameni de langa noi, care da pot deveni la un momemnt dat foarte buni prieteni.prietenii adevarati te supara cu adevarul lor, te supara cu faptul ca intra in viata ta dar tocmai pentru iubirea fata de tine sunt adevarati. pritenii adevarati sunt greu de gasit in ziua de azi... prietenii oarecare exista mereu.

flaviuc

flaviuc

traistaru

25 Sep 2007, 21:45

ai definit cu exactitate ce e un prieten adevarat.asa e!trebuie sa-ti fie alaturi mere...probabil nu se implica prea mult(cum spui tu qloty)dar un simplu sfat poate ar ajuta!nu e neaparata nevoie de bunuri materiale sau financiare

traistaru

traistaru

astfel

25 Sep 2007, 15:17

de oameni care nu vor sa se implice daca nu le ceri ajutorul se numesc oameni timizi, introvertiti sau pur si simplu oameni care prefera sa stea in patratelul lor. daca se pot numi prieteni? depinde de situatie, dar astfel de oameni nu prea au prieteni.

qloty

qloty

flaviuc

25 Sep 2007, 09:11

prietenii adevarati sint, intr-adevar, rari. Ce sa mai zic pe tema asta, caci s-au zis cam toate.
Vroiam sa amintesc de altceva. Uneori oamenii au nevoie sa le fie solicitat ajutorul. Sint multi care, chiar daca iti sint prieteni de multa vreme si se presupune ca va cunoasteti bine, nu stiu cum sa reactioneze in situatii dificile. Acestui gen de oameni e nevoie doar sa le soliciti ajutorul si, de cele mai multe ori, vor face tot ce pot ca sa te ajute. Doar ca nu stiu cum sa o faca singuri daca ajutorul nu le este cerut in mod explicit. Eu cred ca nu ii face mai putin prieteni ( sint oameni mai retrasi si care nu vor sa deranjeze sau sa faca mai mult rau decit bine prin interventii neinspirate)

traistaru

traistaru

prietenul

24 Sep 2007, 21:59

adevarat este acela care atunci cand lumea iti intoarce spatele el iti intinde o mana de ajutor, atunci cand sufletul iti urla de durere el cauta sa te aline, atunci cand inima iti plange cu lacrimi de sange el te mangaie si plange cu tine. prietenul adevarat stie sa se bucure cu tine, stie sa-ti fie alaturi la nevoie. pritenul adevarat iti spune cand gresesti, este sincer cu tine chiar daca aceasta sinceritate te supara. azi sunt foarte rari prietenii adevarati... si totusi exista. atunci cand il gasesti nu-l lasa sa plece pentru ca el nu vrea altceva de la tine decat sa-ti fie si sa-i fii PRIETEN ADEVARAT.

flaviuc

flaviuc

asa e...

24 Sep 2007, 21:34

dar nu stiu daca voi afla vreodata care imi sunt prieteni adevarati!toti sunt draguti pana odata.cand depasesc problemele,revin.si nu stiu sa fiu rea si sa port pica!eu ma bucur ca am iesit din impas...poate chiar prieteni adevarati,dar nu stiu cum sa ii descopar!...

pisi

pisi

Viata merge inainte

24 Sep 2007, 16:01

Bine ca ai aflat acum care iti sunt prieteni adevarati si care nu,dar parerea mea este sa nu te cramponezi prea mult de experientele neplacute cu ei,ci sa-ti vezi de viata ta in continuare.

Prietenii adevarati sunt foarte putini,pe ei sa-i tii aproape,cu ceilalti poti pastra aparentele sau relatii amicale,dar nu mai mult,asa ca nu te mai chinui sa-i consideri prieteni sau sa te dai de ceasul mortii din cauza lor.

flaviuc

flaviuc

...dar pana cand?

23 Sep 2007, 20:09

pana cand vei rezista sa ierti,dar sa mergi mai departe,cu aceeasi oameni?cand iti vei da seama ca nu sunt facuti sa-ti fie prieteni?sau invers...da...esti dezamagit!am avut 'prieteni' o gramada!pana cand am dat de greu!si din toata gramada am ramas cu vreo 2-3!de ce?pt ca nu sunt dispusi sa ajute!numai ca gura e mare...asta e romanul!am fost alaturi de prietenii mei cand am putut,si am avut cu ce sa ii ajut!si nu am primit inapoi decat...."spatele"!dar cum poti sa uiti si sa mergi mai departe?de cate ori?

traistaru

traistaru

la bine si la rau?!?

22 Sep 2007, 21:46

la bine te bucuri, la rau ajuti. dar de multe ori se intampla ca atunci cand ai nevoie asa zisii prieteni, sa fuga ca potarnichile. atunci se aplica vorba" ai castigat, continua, ai pierdut continua" desigur ca suferinta este f.mare, este dezamagit, si te intrebi de ce tocmai tie? ru care ai ajutat mereu, care nu te-ai ascuns dupa degete, care ai fost in stare de multe sacrificii pentru ati ajuta prietenul/prietena, tocmai tu sa ramai singur. numai ca asta este firea oamenilor. iti juri ca altadata nu vei mai sarii in ajutor, si totusi... uiti, ierti... viata merge mai departe.

miha3la_miha

miha3la_miha

iubita mea

21 Sep 2007, 21:37

nu ai specificat daca inainte de-a fi "la rau", ai avut prieteni, e bine sa ierti pt ca nu poti trai toata viata singur,de uitat e mai greu dar mai uiti, ca asa e ,stii cum e ca ce nu te omoara te face mai puternic, tre sa fii pe picioarele tale pt ca nu poti sa stai tot pe picioarele parintilor, ca mai obosesc si ei si atunci tu trebuie sa stii sa fii independent, cat despre ajutor dat celor care te-au uitat , aici m-as gandi de doua ori inainte de-a le intinde mana dar se stie , nu suntem toti la fel.

Top 10 diete nesanatoase
Top 10 diete nesanatoase
diete-sanatoase.ro

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!