A-ti reface viata de dragul copilului!

by: miha
Multe mame fac anumite compromisuri de dragul copiilor! Convietuiesc mai departe cu persoana care nu ar merita pentru ca, copilul lor sa aiba tata, sa nu-i lipseasca celalat parinete, sau se recasatorest pentru ai aduce copilului un nou tata!
Este un lucru exemplar, sa renunti poate la viata si principiile tale in favoarea copilului!

ada

ada

Poate fi interpretat ca egoism

16 Dec 2005, 08:44

O femeie mi-a spus odata:"Eu sunt cel mai important pe lumea asta.Nimic si nimeni nu poate fi mai important decat mine."Am privit-o mirata si-am intrebat-o ce-ar fi intrebat-o orice alta mama:"Ai copii?"Avea si-n sinea mea am si caracterizat-o ca pe cel mai egoist om pe care l-am intalnit.Ea m-a intrebat daca am fost vreodata cu avionul si mi-a amintit ca instructajul care ti se face dupa urcarea in avion e sa-ti pui INTAI,tu,adultul ,masca de oxigen si apoi sa i-o pui copilului.Avea dreptate.Trebuie sa avem grija de noi intai ca sa putem fi apti sa ne ajutam copilul.Daca-i punem lui masca,intai,s-ar putea sa ne pierdem cunostinta si sa nu-l mai putem ajuta de loc.Consider ca un copil merita toate sacrificiile care-i sunt benefice.De cele mai multe ori,insa se fac sacrificii din dragoste oarba,care le fac rau.Alteori,mai ales cand e vorba de a gasi un tata nou-cum spui-cred ca e doar o scuza.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!