Angajezi bona sau duci copilul la cresa?

by: tashulina
Ai nascut un bebe frumos si ti-e drag sa petreci fiecare clipa langa el. Insa a venit timpul sa te intorci la munca. Nu-ti poti permite cei 2 ani de concediu oferiti de stat. Rapoartele, proiectele si responsabilitatile slujbei tale nu tin cont de noua ta postura de mamica. Cu cine iti vei lasa puiul? Angajezi o bona care sa vina la tine acasa sau preferi sa il duci la o cresa unde va fi impreuna cu alti micuti? Care sunt avantajele dar si riscurile fiecarei alegeri? Tu cum ai procedat?

japonialove

japonialove

depinde de posibilitati

05 Iun 2012, 11:04

dar in ziua de azi este greu sa gasesti o bona ok, ori apelezi la cineva cunoscut, ori nu ai incotro si iti duci copilul la cresa

carmen2009

carmen2009

preturi

04 Iun 2012, 04:16

pretul gradinitei poate varia in functie de ce varianta alegi: cu program prelungit sau scurt, cu pranz su fara...
de exemplu la gradinita Puiutul Pufos, unde am eu copilul, preturile sunt urmatoarele : http://www.puiutulpufos.ro/tarife-gradinita-sector-3.html

tashulina

tashulina

@hrana_copii

07 Iul 2008, 09:31

O prietena a cautat toate aceste informatii pentru nepotica ei pe site-ul http://www.gradinitebucuresti.ro/ si a gasit si tarife, si adrese. Poate vei gasi si tu.

Numai bine.

hrana_copii

hrana_copii

preturi

08 Apr 2008, 15:31

cam cat costa o cresa/gradinita in bucuresti?

printesa_mica

printesa_mica

cresa

06 Mar 2008, 17:05

Din aceleasi motive enumerate mai sus o sa optez pentru cresa de la 2 ani. Momentan bebe care are 6 luni si 1/2 are bona. Bona care il rasfata de nu se poate, este o persoana extrem de atenta, grijulie, dar la cresa are ocazia sa socializeze. O sa optez probabil pentru o cresa privata, dar mai vedem pana atunci...

tashulina

tashulina

Are dezavantaje cresa?

28 Feb 2008, 14:00

Bun, cazurile fericite in care cresa a reprezentat o solutie fericita atat pentru tine cat si pentru bebe nu pot decat sa bucure.

Insa ce te faci daca constati incompatibilitati intre bebe si cresa? Daca copilasul tau nu se poate acomoda intr-un loc strain si refuza sa fie hranit de altcineva in afara de tine?

Exista vreo mamica care s-a confruntat cu asa ceva? Si daca da, ce solutii ati gasit intr-un final?

ants

ants

alte avantaje cresa

27 Feb 2008, 11:51

Serviciul meu imi ocupa cam 11 ore pe zi.
In momentul in care a mers la cresa nu mi-am mai batut capul cu pregatirea meselor ptr a 2-a zi. In fiecare zi se gateste mancare proaspta. Mancarea este variata si meniul zilnic este stabilit (profesionist) asfel incat sa corespunda nevoilor copiilor la aceasta varsta.
Programul de somn bine stabilit am uitat sa-l pun la avantaje :)

ants

ants

Eu prefer cresa:)

27 Feb 2008, 11:39

Eu prefer cresa.
La primul bb am incercat bona, bunica si apoi cresa. Cel mai bine a fost la cresa. Marele dezavantaj al cresei a fost o perioada lunga cand era mai mereu racit, dar a trecut. Noi am avut norocul sa dam (la o cresa de stat) peste un personal de nota 10 as putea spune. Femeile chiar s-au ocupat de copii la modul cel mai serios si baietelului meu i-a fost drag sa mearga acolo. Avantaje cresa: mesele regulate la ore fixe, conditii de igiena respectate, copiii socializeaza, invata poezioare, cantecele, jocuri, statul la olitza.. etc. La cresa unde a fost baietelul meu vara ii scoate in curte la nisip si iarba verde.
Bona, la noi a fost o tanti dragutza, dar care la un moment dat nu a mai stat cu bb. Nu prea ai cum sa stii ce se intampla cu bb cand e cu ea.
Buni, dragutza noastra de buni e trup si suflet pt bb.. doar ca bb stia mai mult sa se joace cu matura, farasul, oalele decat cu jucariile.. mesele erau o cursa prin casa.. bb se juca si buni in urma lui cu mancarea..:)poate il mai pacalea cu o lingura.
Acum planuiesc sa o dau pe fetitza tot la aceeasi cresa si sper sa fim la fel de multumiti si fetitzei sa-i fie bine acolo.Dar pana in toamna tot buni e aleasa.:

marinush

marinush

bona vs. cresa

27 Feb 2008, 10:43

Buna ziua!
Chiar as dori sa aflu mai multe despre acest subiect. Sunt exact in aceasta situatie: mai am putin si trebuie sa ma angajez si nu am cu cine lasa fetitza si solutiile sunt cresa sau buna, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Cresa e buna pentru ca, copilul invata sa socializeze dar parca la 2 ani sa ii impui un asa program... nu e prea mica? Bona e o solutie buna, dar o bona de incredere nu gasesti pe toate drumurile si una de la o agentie... cine isi permite? poate mai raspunde cineva si rezolv si eu aceasta dilema...

Top 10 diete nesanatoase
Top 10 diete nesanatoase
diete-sanatoase.ro

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!