Bunici implicati in cresterea copilului...

by: raluca79
Nu vi-ati pus problema niciodata in ce masura e bine sa se implice parintii vostrii(parinti-socri)in cresterea si educarea copilului vostru?Acum poate unii vor spune:''e absurd,cum sa nu se implice?doar sunt parintii nostrii''.Foarte adevarat.Parerea mea insa este ca si acest aport al lor trebuie sa fie cu masura.De cele mai multe ori,din prea multa dragoste si grija,bunicii uita ca de fapt ei trebuie sa participe indirect si pasiv la cresterea nepotului.Atunci cand dispare granita intre a-l creste si a ajuta la cresterea lui bunicii devin uneori chiar posesivi,revendica niste drepturi care de fapt..nu sunt ale lor.Am auzit destule cazuri,am vazut in randul prietenelor mele si am fost ft aproape sa mi se intample si mie.Bunicii participa activ inca de la nastere,apoi in etapa imediat premergatoare,ulterior cand copilul merge la gradinita si apoi la scoala.Devin parte din viata lor si le este ft greu sa inteleaga ca atunci cand parintele de drept isi cearta copilul sau il mustra o face pt ca...o merita.Iar parintele are acest drept.De cele mai multe ori aceia devin copii rasfatati care stiu ca vor gasi mereu un refugiu la bunici atunci cand parintii ii mustra.

raluca79

raluca79

continuare..

17 Ian 2008, 14:10

Bunicii tind mereu sa fie partinitor cu nepotii.Le gasesc mereu scuza la orice boacana ar face.Pana la urma,daca ar trebuii s-o citez pe mama as spune ca ''bunicii traiesc prin nepotii lor,retraiesc copilaria copiilor lor,traiesc prin ei si pt ei''.E de inteles ca aceasta cu adevarat este o dragoste neconditionata.Dar si asa ,din prea mult elan, prea multa dragoste ,se pot face greseli.Greseli care te fac sa-ti pierzi autoritatea in fata copilului.Copilul meu,spre exemplu,cand nu are sorti de izbanda cu mine ori cu tatal sau,o suna pe buni ''sa-l ajute'' :D.Si binenteles ca mama il va ajuta,ii va tine parte..
Si totusi ce ne-am face fara ei?Fara bunici...Ar fi trista si goala existenta noastra caci...ne sunt de un real folos...pana la un punct...:)
Solutia?Ne resemnam ca uneori bunicii castiga teren in favoarea noastra,nu ne putem impune intotdeauna in fata copilului dar mai ales:le multumim ca ne sunt alaturi!

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!