Cand e momentul sa devenim mame ?

by: pisi
Voi, fetelor, cand v-ati hotarat sa devenitit mamici ? Si pt cele care inca nu sunt mamici , ce anume va impiedica sa deveniti ?
Astept parerile voastre si fragmente din experienta voastra de viata ! :)
Multumesc frumos !

hmmm

02 Mar 2006, 18:32

Vreau sa fiu o mamica tanara.Chiar daca viata mea privata se va schimba,tot imi doresc copii.Nu vreau sa ii fac la 40 de ani.Este o varsta potrivita si pt asta.O varsta cand este cel mai indicat si copii se vor naste in conditii normale.Fata cezariana si alte riscuri.O mama la 40 de ani nu e totuna cu una la 25.Daca sunt casatorita,am o intelegere buna cu sotul,imi permit financiar si consider ca sunt pregatita si sufleteste,voi face.
In minim 3 ani ! Maxim 8

pisi

pisi

:))

28 Feb 2006, 12:27

Deocamdata nu-mi doresc copii ! Am avut o discutie cu Ella pe marginea acestui subiect, si m-a pus pe ganduri ceea ce mi-a spus, m-am gandit ca poate sunt eu prea egoista si din cauza asta n-am facut un copil pana acum , desi ma simt inca tanara !
Pt mine , in momentul de fata altele sunt prioritatile, si un copil n-ar face altceva decat sa-mi incurce socotelile !:( Daca va fi sa raman , il voi pastra, daca nu, cu atat mai bine ! Ma gandesc ca fiecare lucru trebuie facut la vremea lui si un copil ar trebui conceput atunci cand te simti sufleteste(mai ales ) si trupeste pregatit ! Asa e, apare ala mic pe lume, apar problemele de natura financiara (aspect deloc de neglijat ), sentimentala (el,iubitul sau sotul, se poate simti neglijat ), apare grija pt cel mic chiar si dupa ce a ajuns om la casa lui !:) Toata viata intima si privata e aproape de zero , si daca ai noroc si te mai ajuta si bunicii copilului cu educatia si cresterea lui, atunci poate mai ai o sansa de a avea ceva timp liber !
De aceea, admir f mult femeile care s-au hotarat sa fie mame si isi indeplinesc cu rigurozitate indatorile de mama si sotie ! :)
Cam atat de la mine, sa fiti iubite ! :)
P.S. Eu ma simt coplesita de sentimentele pe care le nutresc pt cei doi nepoti ai mei, nici nu vreau sa ma gandesc, ce sentimente unice voi simti atunci cand voi fi mama !:))

hedonista

hedonista

opa..

28 Feb 2006, 09:31

Pisi ne gandim la perspectiva procrearii de "motanei"?:))acum serios, copii sunt o responsabilitate uriasa..cand am vazut primul post,parca al lui MeOnlyMe, am crezut ca nu vad bine...in decizia de a face un copil cantareste intr adevar si stabilitatea cuplului, dar mult mai mult conteaza gradul de maturitate al celor doi si bineinteles, posibilitatile financiare..tuturor ne plac copii si este bine sa ne gandim la aceasta perspectiva atunci cand viata noastra mai are nevoie doar de aceasta "mica" completare..copilul trebuie privit ca un dar divin, totusi, atunci cand momentul nu este ales, el este o povara..majoritatea nu constientizeaza ca atunci cand faci un copil , practic, dedici o mare parte din viata ta -lui si iti asumi o responsabilitate pana la moarte..este pacat sa faci un copil doar de dragul de a l face, daca nu ai sa i oferi nu tot ce si doreste el, ci macar tot ce i trebuie..oricum, fiecare isi stie mai bine planurile de viitor..eu am de gand sa fac un copil pe la 27 ani..deocamdata am alte preocupari si abia am grija de mine..dar pt toate cele ce se gandesc sa devina mamici..succes!

inutza

inutza

:)

28 Feb 2006, 03:29

eu visez la asta dintotdeauna...iubesc copiii,defapt ii ador...chiar ma gandesc serios ca atunci cand voi avea un copil sa ma duc la un consilier pt ca mi-e teama sa nu fiu prea posesiva:)...la mine inca nu e momentul pt ca nu sunt casatorita si imi doresc ca,copilul meu sa se nasca intr-o familie,intra-un camin cald...dar sigur aceasta clipa va veni curand si deabia astept!!!

meonlyme

meonlyme

lol..

27 Feb 2006, 18:43

eu mamik ? Poate sunt deja :P , (glumeam)
Pai eu inca sunt micutza,dar peste 2 ani ,dak ma ajuta D-ezeu sa raman cu prietenu meu pe care il iubesc mult,sigur vom deveni parintzi,de pe acuma ne dorim copi,dar nu ..e cazul,mai trebuie umpikutza rabdare.
trebuie sa ai o rel ff serioasa, k sa-ti doresti acest lucru si sa fi sigura k itzi doresti sa ... stai o viatza cu sotzu tau ..si multe altele,nu ma prea pricep,asta a fost parerea mea.ceau pisi ..

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!