Cum accepti copilul viitorului sot, rezultat din o alta casatorie?

by: moderator
Cum accepti copilul viitorului sot? Te vezi implicandu-te intr-o relatie cu un barbat, stiind ca are un copil si urmeaza sa ii fii a doua mama?

Spune-ne ce crezi si intra joi, 18 septembrie, intre orle 14-16, in dialog cu psihologul Daniel Cristea, de la Clinica TerapiaM.

eva31

eva31

Ca pe propriul meu copil

27 Oct 2009, 00:12

Buna seara. Si eu am un copil dintr-o casatorie anterioara. In plus, sunt si adoptata. Nu vad de ce nu as iubi copilul barbatului de care sunt indragostita. Pe de alta parte, indiferent al cui e, un copil e un ingeras nevinovat. Copiii trebuie iubiti indiferent ai cui sunt. Sa nu uitam ca pe ei ii iubeste Iisus cel mai mult.

tashulina

tashulina

Asadar

18 Sep 2008, 16:03

Mi-a facut placere discutia...

Si vreau sa le spun si altor femei...sa nu spui nu, niciodata...caci nu stii ce surprize iti rezerva viata...

Eu o sa ma retrag, numnai bine.

tashulina

tashulina

Mda

18 Sep 2008, 16:00

Mda, "defectul" lui, in cazul nostru, m-a facut pe mine sa fiu mai calma si mai buna, mai rabdatoare si mai umana...si pentru asta il iubesc si mai mult...

tashulina

tashulina

Se spune

18 Sep 2008, 15:54

Se spune ca nu iubesti cu adevarat cand iubesti calitatile cuiva, ci defectele...cand il iubesti cu tot ceea ce are el mai...greu...de dus.

tashulina

tashulina

Oare?

18 Sep 2008, 15:48

Daca mi-ai fi spus acum 2 ani si ceva ca voi avea grija de un copil de 7 ani care suferea ca "mami" si " tati" nu mai sunt impreuna, ti-as fi ras in nas..

Sau ca ma voi descurca pe o ploaie torentiala, sa strang in 5 minute un cort, in acelasi timp cu bagatul copilului in masina, linistirea cainelui care latra la noi si schimbatul copilului de haine ude...te-as fi facut nebun/a.

Insa nu stii ce poti pana nu ajungi in anumite situatii...

ana78

ana78

Dificil

18 Sep 2008, 15:44

Nu cred ca m-as descurca cu copilul barbatului cu care as incepe o relatie. Dar as face o incercare daca as avea sentimente de dragoste pentru el.

tasia

tasia

Multa vointa

18 Sep 2008, 15:39

Iti trebuie multa vointa si putere sa treci prin astfel de situatii. Eu nu as avea rabdarea necesara, asa cum a descris tashulina, situatia ei. Este foarte greu. Depinde si de personalitatea fiecaruia, bineinteles.

tashulina

tashulina

Am sperat

18 Sep 2008, 15:38

Am sperat ca dupa atata timp de la despartire, 6 ani, ea sa fi trecut peste furie, suferinta, frustrari si razbunari...mai ales ca are o alta relatie.

Insa atunci cand vine vorba de cum se simte copilul cand este la noi, parca ia foc...

tashulina

tashulina

Eu stiu

18 Sep 2008, 15:25

Eu stiu ca acolo unde este ura sunt si sentimente, caci atunci cand nu mai simti nimic, nu mai simti nici ura, ci doar indiferenta...

Insa ce putem face noi in privinta asta? Cum putem face astfel incat sa nu aiba copilul de suferit??

tashulina

tashulina

Dilema

18 Sep 2008, 15:23

Am avut o dilema intr-o zi...copilul m-a sunat plangand ca ea nu vrea sa il lase cu noi in excursie, o excursie promisa de mult timp, la care ea initial isi daduse acceptul...

Am fost tentata sa o sun, sa o faca sa relaizeze ca ii face rau propriului copil, insa m-am abtinut, spunandu-i copilului ca nu vom mai merge nici noi si o vom amana pe data viitoare..insa tare greu m-am abtinut.

tashulina

tashulina

Fosta sotie

18 Sep 2008, 15:13

Fosta sotie are o relatie cu cineva, care nu locuieste insa in tara, asa ca se vad foarte rar...

Insa a ramas cu "un colt", daca pot spune asa, pe relatia care s-a incheiat acum 6 ani de zile...si incearca sa se razbune pe el prin copil...din pacate.

tasia

tasia

Este foarte dificil...

18 Sep 2008, 15:10

In primul radn copilul este o mare responsabilitate. Inca din momentul conceprii lui trebuie sa fii constient de faptul ca el are nevoie de o familia echilibrata si neaparat intreaga cu mama si tata. Sunt desigur si situatii in care din diverse motive parintii se despart. Desi cred ca ar putea epuiza toate solutiile, mai ales daca copilul este inca mic. Sa mearga la psiholog pentru consiliere, sa apeleze la parinti, nashi... Iar daca toate acestea nu functioneaza si totusi se despart, viata ambilor parinti si a copilui va avea de suferit.
Eu una as accepta cu greu un barbat in viata mea cu un copil, mi-r fi foarte greu, as reusi cu greu sa simt ce vrea acel copil, sa-i inteleg necesitatile. O mama are instincte, pentru un copil strain e greu sa le simti. Poate as accepta un barbat cu un copil mai maricel, cu necesitati ce nu m-ar implica pe mine foarte mult.
Si eu am avut in familia mea momente grele, mai ales imediat dupa nastere, dar am incercat sa gasesc solutii asa incat sa rezolv problemele, si cred ca am reuit. Am facut-o in primul rand pentru binele copilului si mai ales pentru ca mai exista dragostea intre noi.

tashulina

tashulina

Un copil

18 Sep 2008, 15:08

Da, isi doreste, mi-a spus asta, mai ales vazand cat de apropiata sunt de baietel.

Insa momentan eu nu ma simt pregatita sa am un copil...nu inca. Vreau ca totul sa fie bine cu el, si sa ii pot asigura tot ceea ce are nevoie.

tashulina

tashulina

Am aflat...

18 Sep 2008, 15:00

Am aflat de la el, la cateva seri dupa ce ne intalneam...ii era teama sa imi spuna, deoarece mai avusese cateva experiente neplacute in privinta asta...in care domnisoarele cu pricina strambasera din nas la auzul vestii...ca are "obligatii".

tashulina

tashulina

Stiu

18 Sep 2008, 14:58

Stiu, de aceea am incercat mereu sa detensionez atmosfera, de cele mai multe ori am reusit.

Insa probleme sunt si unde sta copilul, caci de cate ori el pomeneste de mine, fosta sotie ia foc...si il pedepseste.I-am explicat sa nu mai pomeneasca de ce face la noi, pe unde mergem impreuna, cum se distreaza...e normal ca ea sa se simta amenintata de mine, inconstient.

tashulina

tashulina

Tensiuni

18 Sep 2008, 14:53

Ei s-au despartit in relatii tensionate, culminand cu amenintarea ei ca "Nu-ti vei vedea copilul decat cand oi vrea eu!", asa ca lui i-a fost destul de greu sa isi mentina obiectivitatea cand auzea de la copil ca fosta sotie il blama in ochii celui mic.

Insa am incercat sa ii explic ca singurul care are de suferit din toate astea este copilul, care ii iubeste la fel de mult pe amandoi, si ca, pana la urma, va intelege singur cum stau lucrurile, fara ca el sa ii arate vreo fata negativa a mamei lui.

tashulina

tashulina

Incerc

18 Sep 2008, 14:48

Incerc mereu sa ii explic toate deciziile pe care eu sau tatal lui le luam, mai ales refuzurile, pentru a le intelege si a nu dezvolta frustrari.

Si incerc, pe cat posibil, sa il tin aproape si de tatal sau, insa si de mama lui, desi unele decizii de-alea ei sunt pur si simplu razbunari pe fostul sot, prin refuzul de a-l lasa pe copil la noi...

tashulina

tashulina

...

18 Sep 2008, 14:44

L-am certat cand a fost cazul, insa l-am si laudat cand a meritat...insa l-am facut cumva sa fie ambitios, caci obtine laudele mele mult mai greu decat pe ale tatalui sau...

In timp, s-a apropiat de mine si acum imi spune orice...chiar si cum poate discuta cu mamica lui sa il lase mai mult la noi, ca ii este bine...insa aici nu il pot ajuta.

tashulina

tashulina

Daca...

18 Sep 2008, 14:42

Da, m-am gandit si eu la asta, mai ales ca el tinde sa ii faca toata poftele si sa nu il certe niciodata, deoarece nu il vede atata cat si-ar dori..

Insa eu am fost mai exigenta putin, am incercat sa fac abstractie de acest lucru si sa il tratez ca si cum l-am avea mereu langa noi...la inceput era botos pe mine...ma botoseam si eu, apoi venea la mine si imi sp[unea ca ii pare rau...

tashulina

tashulina

Bine si rau?

18 Sep 2008, 14:39

Ce a fost mai dificil?
Sa ii explic copilului de ce unele decizii, luate de mama sa, nu sunt tocmai in interesul sau, de ce nu il lasa mai des pe la noi, de ce EU, nu pot veni pe la el(unde locuieste cu mamica sa), de ce nu ii poate argumenta ei ca el vrea sa procedeze cum i-am spus eu si nu cum i-a cerut ea...

tashulina

tashulina

Caz fericit

18 Sep 2008, 14:35

Pot spune ca, pana acum, ma consider un caz fericit, deoarece ma inteleg foarte bine cu copilul lui, de multe ori mai bine decat reuseste el sa se inteleaga, poate din cazua faptului ca el fiind barbat, nu este atat de atent la nevoile copilului.

Iar atunci cand vb cu el la telefon (copilul locuind cu fosta sotie), baietelul intreaba intotdeauna de mine si cand este urmatoarea data cand vom veni sa il luam, cateva zile, pe la noi...

tashulina

tashulina

Varsta

18 Sep 2008, 14:32

Daca copilul este mic, iar divortul s-a produs de putin timp, se poate spune ca vor exista ceva probleme, iar totul trebuie tratat cu maxima delicatete.

De obicei, copiii percep despartirea parintilor ca pe un esec personal, sau pur si simplu nu inteleg si refuza sa accepte realitatea.

Iar atunci cand o noua femeie apare in viata tatalui sau, copilul o va gasi automat vinovata de despartirea propriilor parinti.

Iar de aici pana la razboi, e doar un pas...

tashulina

tashulina

Depinde

18 Sep 2008, 14:28

Depinde foarte mult si de varsta copilului, de cat de mult poate intelege din aceasta noua relatie a tatalui sau.

Eu trec prin aceasta situatie, insa baietelul are 9 ani si jumatate, avand 7 ani cand noi doi ne-am cunoscut, si pot spune ca acum ii sunt si mama si prietena.

andreea_mandra

andreea_mandra

un copil nu ar avea de ce sa dauneze

18 Sep 2008, 08:35

Sunte de asemenea foarte multi barbati care se casatoresc cu femei ce au deja un copil sau chiar mai multi. O femeie de ce n-ar putea accepta asa ceva?Si mai ales ca femeile stiu sa se acomodeze ceva mai usor decat barbatii.Daca l-as iubi pe acel barbat cu adevarat si mi-as dori sa fiu cu el,atunci cu siguranta nu m-ar deranja sa-i fiu ca o mama acelui copil.Mai greu este pana se acomodeaza copilul,si pana accepta situatia.Oricum, orice copil are nevoie de intelegere si rabdare, fie el al tau, fie al altuia.Acum bineinteles depinde de fiecare si de puterea de intelegere si acceptare pe care o are.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.