Ce facem cind ne enervam?

by: qloty
Azi o asistenta de farmacie a refuzat sa mai servesca pe motiv ca nu are chef. Am ramas ca fraierii uitindu-ne la ea cum vorbea la telefon dincolo de ghiseu si de geamul inchis. Cind s-a calmat a refuzat sa imi dea o condica de reclamatii caci " nu vrea sa se enerveze". M-a enervat in schimb pe mine asa de tare incit i-am aruncat in fata Pepsi pe care il aveam in mina!!!! Nici mie nu mi-a venit sa cred dar a iesit scandat caci tipa a runcat cu pahare dupa mine si a venit politia care ne-a amendat pe amindoua!
Incredibil ce facem la nervi!
Aveti patanii din astea, sau exemple de enervare mare?

qloty

qloty

utsy

22 Mar 2008, 21:12

chiar ea a chemat politia. Petele de pepsi de pe halat i s-au parut atac la persoana

panterootza

panterootza

in general...

14 Mar 2008, 18:01

cand ma enervez am doua reactii diferite...ori devin pasiva si indiferenta(nu mai aud nimic in jur si nu mai bag in seama persoana),incat,pana la urma,ajunge cel care m-a enervat,sa devina mai nervos k mine...ori...dau replik si ii spun prompt cum stau lucrurile,dupa care ii intorc spatele si plec...nici acum nu stiu de ce in anumite situatii sunt calma,iar in altele,revoltata...cred k depinde de cine e persoana care imi da stari nervoase...

utsy

utsy

la nervi.....

19 Ian 2008, 00:21

Eu nu am timp niciodata sa acumulez tensiuni pentru ca ma descarc direct. Actionez la primul impuls si nu intotdeauna cu rezultate bune. Eu una traiesc mai bine asa, daca cei din jurul meu considera ca e bine nu m-am gandit....oricum dupa umila mea parere ai actionat corect...daca eram in locul tau o puneam sa inghita sticla cu totul. Dar am si eu o intrebare: cine a chemat politia?:D

leo

leo

ella

17 Dec 2007, 02:37

trebuie sa iti spun ca si pe lumea cealalta trebuie sa fie la fel ca aici: cel mai puternic si mai siret castiga.

ela_d

ela_d

pauza

28 Nov 2007, 12:46

Chiar si cea mai rationala persoana poate traversa momente tensionate in care ii vine sa rastoarne lumea.Nu ma refer la persoanele calme (melancolicii)de la natura sau flegmaticii, ci la sangvini.Colericii ies din discutie!!Si ce faci atunci?Dat fiind faptul ca uneori chiar iti doresti sa devii violenta verbal sau fizic, sugerez urmatoarea miscare care la mine da rezultate 100%:iau o pauza intre stimul si reactie!!

qloty

qloty

raluca

26 Nov 2007, 16:32

nu am de ce sa ma supar, ma bucur ca mi-ai raspuns sincer.
Asa cum am mai spus sint total de acord cu tot ce spuneti. Problema a fost ca nu ma mai auzeam eu pe mine vorbind de tipetele individei asa ca discutia a iesit din calcul. Dupa ce i-am pomenit de sef sau de reclamatie a inceput sa tipe ca nu vrea sa se enerveze. A insirat pe rind tot ce trebuie sa indure ea ca farmacista in gara, ca nici ei nu ii e bine, si multe alte cuvinte spuse pe un ton foarte ridicat. Vorbea incontinuu fara sa se opreasca. Oricum nu m-as fi auzit nici eu , ce sa mai zic de ea. Ce sa pomenesc de ascultat....
Politistii au fost super draguti. Stiau ca individa e putin dusa ( nu era primul incident ptr ea) si se plingeau tot ei la mine cite probleme au din cauza farmacistei nervoase.
Au incercat sa aplaneze conflictul si sa o convinga pe ea ca nu e in interesul nimanui sa ne amendeze pe amindoua. Dar ea a insistat sa ma amendeze pe mine chit ca va trebui sa plateasca si ea.
Am solicitat politiei datele farmaciei pentru a putea depune o plingere la OPC ( caci de la farmacista nu am obtinut nimic )
Ce mai , urita poveste. Nu mi s-a mai intimplat sa ma manifest asa si cred ca mi-am invatat lectia

raluca79

raluca79

me again...

26 Nov 2007, 15:44

Sa nu te superi pe mine pt ce-am spus,nu te judec,nu-mi permit,am spus doar ce cred eu despre ceea ce ti s-a intamplat.Am fost sincera.Ca de obicei de altfel :D.E unul din defectele mele..

raluca79

raluca79

of of partea a2-a..

26 Nov 2007, 15:38

Si cand am spus agreseaz-o verbal nu m-am gandit sa incepi s-o jignesti,sa-i vb ca la usa cortului..Poti s-o jignesti diplomat.Crede-ma ca o va durea sa te auda ca-i vorbesti civilizat,dar o ''mustruluiesti''..Chiar azi am vb despre diplomatie.Este o arta pana la urma sa stii.Poti sa jignesti un om fara sa te cobori la nivelul lui.Fiindca atunci folosim diplomatia, in situatii delicate,nu?
Pe viitor adu-ti aminte de aceasta patanie, de faptul ca ai luat amenda fiindca ti-ai exercitat un drept de fapt(cam posesiv ce-i drept)si...nu vrei sa mai ajungi in situatii similare..
Agresivitatea nu duce nicaieri..Nu pot sa-ti dau exemple similare fiindca desi am fost in asemenea situatii de multe ori m-am controlat.Am fost ft dura si am folosit aroganta si ironia ca arme dar n-am decurs la alte ''metode''.Bafta :)

raluca79

raluca79

of of..

26 Nov 2007, 15:24

Draga Qloty...sub nici o forma nu te lasa manipulata de instinctele primare :D.Stiu ca e greu.Prima jignire pe care ti-a adus-o tipa respectiva a fost ca...te-a ignorat.Pe mine personal ma deranjeaza ft tare cand stau in fata unui ghiseu, functionara(-ul)ma vede dar din diverse motive ma ignora.Trec cateva minute ca sa intrebe ce poftesc, cu ce ma poate ajuta.Mi se pare o mare lipsa de bun simt.Te trateaza precum un insignifiant, o persoana non-grata..Actionand asa cum ai facut tu nu faci decat sa te cobori la nivelul ei.Trebuia sa insisti mai mult pe partea cu plangerea.Trebuia sa ceri sa vb cu superiorul ei si s-o ameninti ca vei merge la Protectia Consumatorului.
Agreseaz-o verbal.Sub nici o forma fizic.E infractiune si ca atare se pedepseste prin lege.Politia va amenda intotdeauna ambele parti implicate in scandal.A fost in zadar sa le explici ce s-a intamplat nu-i asa?Si pana la urma ai fost si catalogata fiindca tu ai instigat-o.Tu ai ''atacat-o'' prima.Cum spunea si Pisi , gandeste-te ca de cele mai multe ori cuvintele sunt mai dureroase decat faptele..

qloty

qloty

pisi

26 Nov 2007, 14:32

multumesc de intelegere. Situatia a fost incredibila. Era farmacia garii de nord si eu o conduceam pe mama la tren. Ii era cam rau si am vrut sa ii iau medicamente dar.... trenul a plecat inainte sa catadicseasca individa sa serveasca pe cineva.
Cit despre vorbe.... i le-as fi adresat din prima inainte sa o stropesc. dar mi-a trintit geamul in nas si .... mai vorbeste daca ai cu cine.
Ce mai... nu sint deloc mindra de intimplarea asta desi multe persoane s-au simtit razbunate prin gestul meu . "Distractia" m-a costat o amenda de 2 milioane si o noapte nedormita de atita agitatie.
Sigur nu voi mai repeta lipsa asta de control caci e si penibila pina la urma. Sfatul tau e demn de urmat.

pisi

pisi

Qloty,

26 Nov 2007, 13:11

deci patanii atat de extreme n-am ce sa-ti povestesc, dar atunci cand ma supar, spun persoanei respective tot ce am pe suflet fara menajamente, am observat ca totusi cuvintele sunt arme mai taioase decat orice palma sau pahar aruncat inspre celelalt. Te sfatuiesc pe viitor si pe tine sa faci acelasi lucru, chiar daca iti vine sa-i arunci aleia un pahar cu apa in fata abtine-te, dar ia-o peste picior.
Eu te inteleg pe tine ca te-ai suparat, deoarece ai trait doua stari de frustrare una dupa alta.
Prima a fost cand indivda v-a ignorat, iar a doua cand a refuzat sa-ti dea condica de reclamatii, desi era dreptul tau de a-ti spune pasul. Se stie ca orice stare de frustrare genereaza agresiune.
Sfatul meu e ca pe viitor sa ocolesti acea farmacie (sau lantul de farmacii din care face parte), nu mai arunca cu obiecte, ci spune-i niste cuvinte taioase sau al dracului de ironice.

Toti spunem ca "vai, draga, trebuia sa-ti pastrezi cumpatul", dar cand esti pus in fata faptului implinit si esti jignit sau ignorat, mi se pare normal sa ripostezi, chiar si verbal.
Vina nu-ti apartine tie, ci mai ales acelei vanzatoare (n-o consider farmacista dupa comportament).

qloty

qloty

didi

25 Nov 2007, 19:23

stiu ca asa e ideal. Normal ca acumma simt tare rau dupa treaba asta si imi doresc sa ma fi abtinut caci nu m-am comportat deloc asa cum imi sta in fire.
Increcam sa ma consolez cu intimplari prin care au trecut si altii , poate asa nu ma mai simt atit de rau dupa patania asta

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.