Concurs: Stima de sine

by: moderator
Spune-ne care sunt metodele tale de a-ti imbunatati stima de sine si cum reusesti sa treci peste momentele dificile. Poti castiga unul dintre cele cinci exemplare ale cartii Tu esti Dumnezeu
oferite de catre Editura Prestige.

Mai multe detalii aici

miciarox

miciarox

EU

07 Nov 2008, 23:11

tin foarte mult la ochii mei.asta ca sa fac o paranteza inutila...de aici incepe respectul pt mine...ma imbrac bine,nu ies din casa fara sa ma aranjez si mai ales,merg tot timpul dreapta.asta impune respect.ma respect pe mine pt ca ii respect si pe cei din jurul meu.apoi sunt exagerat de optimista.uneori sunt constienta ca nu am foarte multe sanse dar ma autocontrolez foarte bine.nu e o lauda,ci o metoda foarte eficienta pt a trece peste deceptii.plang tocmai pt ca ma respect!am voie sa plang,sa ma descarc,e dreptul meu si il respect.dar sunt hoat:nu plang in fata celorlalti.asta ma dezarmeaza...stima de sine e foarte importanta pt autocunoastere.

bionshaky

bionshaky

Tu esti Dumnezeu!

13 Oct 2008, 17:13

Ca sa ne putem inbunatati stima de sine trebuie in primul rand sa avem ambitie si vointa,sa stim ce vrem cu adevarat de la noi insine,sa stim sa ne pretuim viata si sa nu asteptam sa o faca altii.O lume buna pleaca de la noi,daca noi suntem optimisti si dornici sa mergem peste orice obstacol...cred ca impulsul asta il dam si celor de langa noi,daca gandim negativ nu facem decat sa ne ingropam si mai mult in noi insine.Eu sunt o optimista incurabila si imi pretuiesc viata ptr ca sunt sigura ca nimeni nu o poate face mai bine ca mine,din fiecare pas gresit invat cate ceva si ma intareste si mai mult,ma ambitioneaza sa cer mai mult de la mine,ptr ca stiu ca nu exista limite de viteze,cai blocate sau un semn de STOP!Cred ca daca totul ar fi fost frumos m-as plictisi,e ca si cum ai manca acelasi fel de mancare in fiecare zi.Viata ne ofera multe incercari ca sa ajungem sa ne cunoastem pe noi insine.Calderon spunea ca :"Cea mai mare victorie a cuiva este de a se invinge pe sine!" Atata timp cat avem incredere in noi si ne cunoastem pe noi si avem teluri pe care vrem sa le atingem,cred ca nimic nu ne poate misca si asta ptr ca stiu ca nimeni nu se opreste in loc ptr durerea mea!

simi_dolar

simi_dolar

continuarea..continuarii...

10 Oct 2008, 18:02

daca am renunta la slabirea vederii si la imperfectiunile corpului nostru, aceste conditii negative,nu ar mai apare in manifestarea fizica.
trupul nostru este reinoit tot timpul si aceasta este adevarata reinviere
iisus ne-a spus deseori ca devenim ceea ce slujim .Omul este domnul intregii creatii..
puteti oricand singuri asta daca luati o biblie ebraica si un dictionar si traduceti voi insiva textul. veti descoperi povestea completa a milioane de ani de evolutie in primul capitol al Genezei

simi_dolar

simi_dolar

continuare...

10 Oct 2008, 17:53

"cand Dumnezeu a vrut sa se ascunda ,a ales sa se ascunda inlauntrul omului"Acesta este ultimul loc in care omul il cauta pe Dumnezeu
Cercetam si cautam pretutindeni in afara noastra ca sa-l gasim pe dumnezeu ,mergand la nenumarate conferinte, intalniri,grupari,citind o multime de carti,ascultand de invataturi,personalitati si lideri in timp ce dumnezeu este chiar inlauntrul nostru
IIsus ne-a spus de multe ori ca nici unul nu este diferit de un altul ca fiecare este o fiinta dumnezeiasca cu toate atributele si calificativele posibile....

simi_dolar

simi_dolar

EU SUNT"asa se traduce" YEHOVA

10 Oct 2008, 17:45

prin cercetarile stiintifice din ultimii ani s-a descoperit ca exista o forta universala denumita energie universala, o energie primara, care penetreaza intregul univers si umple spatiul infinit ca ea emana din tot spatiul,in orice conditi,din orice lucru.Nu este data doar unei persoane,sau unui grup,ci este totul-in-tot si apartine oricui .Ea lucreaza cu oricine,indiferent daca isi da seama sau nu..Este omniprezenta patrunzand in toate lucrurile.Ea este substanta si principiul in care noi traim, ne miscam si din care ne tragem fiinta aceasta este dovada Divinitatii din orice forma

euronik2002

euronik2002

Stima de mine

09 Oct 2008, 00:08

Sunt o persoana pozitiva,optimista,deschisa la nou si permanent incerc sa obtin cat mai mult din ce imi ofera viata.Prin aceasta eu zic ca ma stimez .Peste momentele grele trec cu calm,optimism si credinta in Dumnezeu.

josephine

josephine

...

08 Oct 2008, 11:22

ce au a face norocul, dumnezeii, lumea, banii, gloria. nimic din toate astea nu s-au nascut cu noi. atunci cum ne putem stima, valoriza, trata cu respect si consideratie? toate astea, pentru propria persoana ar trebui sa vina natural, iar daca ne merge rau, daca nu avem bani, succes, prietenia sau supunerea celorlalti.. ce are a face? ne apartinem noua insine - nu-i de ajuns asta ca sa ne pretuim mereu? eu cred ca este! pentru mine este! iar daca reusesc sa fiu de bun augur si pentru altcineva, cu atat mai bine, dar asta nu-mi schimba cu nimic felul in care ma vad! si nu sunt narcisista... sunt doar propriul meu dumnezeu.

josephine

josephine

ah...

08 Oct 2008, 11:22

imi pare aiurea sa vad cum lumea isi imbunatateste stima de sine prin realizari si comparatii cu ceilalti. eu gasesc ca aceasta tine numai de noi insine, ca este un punct sensibil al fiecaruia si tot ce vine din exterior este doar un pretext pentru a ne ajuta sa ne formam o opinie despre ceea ce suntem. si asta e in continuare aiurea. de ce sa fii erou pentru ceilalti ca sa-ti imbunatatesti stima de sine? de ce sa fii iubit de ceilalti cand e de ajuns sa te iubesti doar tu? de ce sa nu te poti iubi daca nu esti iubit? un cersetor pe care toata lumea il injura n-ar trebui sa se simta impacat cu sine? definindu-ne aceasta stima prin comparatii aproape ca ii murdarim pe cei care nu fac exact ca noi. si e absurd si barbar! de ce sa ai nevoie de exemple mizere si ganduri la mai rau ca sa-ti creasca stima de sine? suntem asa de marsavi? de ce sa retraim trecuturi fericite, de ce sa cautam mereu in jurul nostru, in fata, in spate cand totul este in noi insine, totul, absolut totul! nu-ti trebuie mai mult; sa vrei mai mult inseamna ca doar nu ai gasit acel tot! eu cred cu convingere ca stima de sine e doar o minciuna oribila daca n-o extragem din noi insine..

monicelmonicel

monicelmonicel

minunata provocare

07 Oct 2008, 21:59

Deoarece sunt intr-o continua lupta de a atinge echilibrul interior si de a-l mentine cat pot mai mult,fac tot posibilul sa-mi aliniez faptele si cuvintele.Meditez,ascult muzica,dansez,citesc,ma uit la filme,rid,ma joc ,gatesc,trebaluiesc prin casa,singura sau impreuna cu apropiatii mei,explorand spiritualitatea vietii cu frenezie.
Stima de sine a inceput sa-mi creasca abia cand am rupt lantul vicios al fricii si neputintei,mi-am facut introspectie serioasa si am decis sa fiu responsabila pentru tot ce mi se intampla in viata.
Momentele dificile care apar le depasesc cu dorinta de a nu rani pe nimeni pe drum si de a invata lectia din spatele respectivului moment,multumind cerului pentru ocazia primita.

fischer

fischer

cercetarile au demonstrat...

07 Oct 2008, 14:12

ca nu este suficient a-ti creste stima de sine. in terapiile axate doar pe acest lucru se ajunge la un moment dat ca o persoana cu o stima de sina foarte crescuta este daramata complet la cel mai mic esec. pentru ca, de fapt, in interior a ramas aceeasi persoana nesigura si tematoare. stima de sine nou dobandita este doar o aparenta, deoarece nu au fost rezolvate adevaratele probleme ce cauzau nesiguranta si un self-esteem scazut.
eu? ce sa fac? normal ca si eu incerc sa ma incurajez, sa imi spun ca sunt cel mai bun, cel mai puternic, cel mai inteligent etc... dar toate aceste ma ajuta doar sa trec de la o zi la alta. dincolo de toate aceste incerc sa sap cat mai adanc pentru a afla adevaratele probleme si a gasi solutiile.

satinel

satinel

metoda mea

06 Oct 2008, 16:39

ma uit din nou la filmul The Secret:D

danavenera

danavenera

Stima de sine

02 Oct 2008, 09:37

De-a lungul timpului am trecut prin momente dificile, care aproape ca ma doborau. Am invatat insa ca nici o incercare sau necaz nu vin fara rost. Prin suferinta mi-am schimbat modul de a privi oamenii, viata, am devenit mai buna, am invatat sa fac fata situatiei si am ajuns la convingerea ca cineva, acolo sus, ne iubeste asa de mult incat ne da numai necazuri pe care le putem depasi. De aceea, dupa cateva momente de descumpanire, aproape intotdeauna trec la etapa: "Hai sa vad cum pot iesi din problema asta!" Implicarea activa in tot ce ma priveste si vine spre mine, bun sau rau, ma ajuta sa-mi construiesc propria stima de sine. Asa aflu de ce sunt in stare si atunci cand primesc o lovitura imi spun: Nu, nu sunt eu cea cazuta la pamant; eu am puterea sa ma ridic. Si nu imi dau voie sa ma scufund in "butoiul cu melancolie", caci din propria mea experienta este foarte greu de iesit de acolo.

dolc3bambina

dolc3bambina

Da...eu sunt Dumnezeu

01 Oct 2008, 23:29

Pana nu demult eram printre cele mai pesimiste persoane....pana cand cu ajutorul unei prietene am invatat sa gandi pozitiv....a invatat ca noi ne putem cladii viata asa cum vrem noi...am invatat ca fiecare fir de iarba, fiecare raza de soare, fiecare zambet de copil...toate acestea sunt lucruri de bucurie....am invatat ca fericirea se obtine din lucruri marunte nu din lucruri mari. Cu ajutorul gandirii pozitive stima mea de sine a inceput sa creasca, recunosc mai am mult de muncit, recunosc e greu uneori sa gandesti pozitiv, insa ce incerc eu sa fac e sa ma inconjor de oameni optimisti si sa citesc mereu articole si carti legate de acest lucru pentru a`mi intarii credinta....E mult mai bine acum, dar stiu ca mereu se poate mai bine ;)

kosmolir

kosmolir

stima de sine

01 Oct 2008, 22:45

cand imi este greu ma gandesc ca altii sunt in situatii mult mai dificile si mai disperate ca a mea. incerc sa ma redresez, sa imi ridic moralul, gandindu-ma ca fiecare sut in fund este un pas inainte si ca "ce nu ne omoara ne intareste". desi este greu sa iesi din butoiul cu depresie uneori, trebuie sa facem efortul de a ajunge la suprafata; e si mai bine daca avem sprijinul celor din jur; nu in ultimul rand, imi aduc aminte de o povestioara cu talc, care ne arata ca Dumnezeu este cu noi mereu, mai ales in perioadele cele mai grele, chiar daca nu ne dam seama pe moment.

gabico

gabico

Concurs: Stima de sine

01 Oct 2008, 20:54

In multe situatii imi spun ca "ceea ce nu te omoara te face mai puternic". Ajuta foarte mult daca gandesti in felul acesta in momentele dificile. De asemenea, cand stima de sine este sub nivelul normal de confort, incerc sa-mi aduc aminte de "momente de glorie", sa le retraiesc ca si cum s-ar fi intamplat atunci. Incercati si veti vedea ca e eficient sa te joci pozitiv cu propria minte.

antaly90

antaly90

Concurs

01 Oct 2008, 18:18

Peste momentele dificile trec gandindu-ma ca n-are rost sa plang dupa ceva pierdut din moment c deja s-a intamplat si ca nu s-a intamplat ceva mai rau de atat.

danademetrescu

danademetrescu

raspuns:tema-stima de sine

01 Oct 2008, 13:20

Respectul si stima de sine cresc direct proportional cu reflectarea asupra originii noastre divine,nimic mai frumos si mai nobil decat sa-mi amitesc de maretia si frumusetea "tatalui ceresc"...am valoare in proprii ochi,fiindca am pret in ochii Lui.
Respectandu-i pe ceilalti,vom fi si noi mai mult stimati.Stima de sine este in relatie stransa si cu masura in care daruiesti celorlalti,daca daruiesti putin,putin vei avea si tu...respectul de sine , intregul echilibru interior sunt realizate atunci cand iti un timp "deoparte" de meditatie , fi cu inima curata si gata sa primesti din partea Lui Dumnezeu tot ceea ce asteapta cu nerabdare sa-ti ofere...numai asa vei aprecia viata ta si a celorlalti...si sti ceva Dumnezeu ne vrea fericiti...sa implinim vointa Lui...

carmen74

carmen74

Stima de sine

01 Oct 2008, 12:45

...implinirile au darul de a-mi creste stima de sine. La inceputul fiecarui an imi propun un obectiv pe care il consider prioritatea anului, obiectiv pentru care fac tot posibilul pentru a-l atinge. Reusita lui inseamna pentru mine incredere in fortele proprii si atrage stima de sine si dorinta de a merge mai departe.Daca-i am pe cei dragi alaturi, clipele grele din viata mea devin mai suportabile.

stima de sine

01 Oct 2008, 11:42

Stima de sine?!?! Cand esti dragut si amabil mai tot timpul(asa ca mine),stima de sine trece pe locul doi. Dar,uneori imi amintesc(adica ma enervez rau)de "stima de sine" si iau masuri, lucru care celor din jur le pare ca ceva anormal la mine, dar care are efectul scontat.

parisienne_fleur09

parisienne_fleur09

Stima de sine

01 Oct 2008, 10:15

In primul rand trebuie sa ai incredere in tine ,sa gandesti pozitiv ,sa fii optimist sa nu lasi nici un gand negativ sa intre in subconstient,este foarte important sa am o parere buna despre mine in orice zi si in orice imprejurare eu sunt eu si nimic nu ma poate schimba si in momentele dificile din viata sunt increzatoare in D ZEU si apelez la EL cu iubire,pt ca doar prin iubirea de sine ,de oameni,de tot ce ne inconjoara voi reusi.

danutikg

danutikg

TU ESTI DUMNEZEU

01 Oct 2008, 09:47

Sunt atat de multe momente in care avem impresia k nu mai putem,k nu mai reusim sa trecem mai departe dar ceva ne indeamna sa continuam ,sa o luam de la capat cu mai mult curaj si poate mai rabdatori.Eu personal am avut momente de acest fel dar o luam de la capat cu calm spunandu-mi k trebuie sa o rezolv ,orice ar fi si k sunt destul de puternik sa trec si peste asta. Dak cauti in adancul sufletului iar lucrul pe care trebuie sa-l faci depinde de tine,atunci sigur vei gasi puterea de care ai nevoie.Succes

arahnia

arahnia

destul de usor acum

29 Sep 2008, 21:47

Am invatat in primul rand sa fac haz de necaz.
Reusesc ca in orice moment dificil, in orice lucru rau sa gasesc si o parte buna (cam cum e vorba aia ca orice shut in fund e un pas inainte).
Am invatat sa zambesc chiar si daca simt ca mi se sfasie sufletul, sa infrunt problemele zambind gandindu-ma ca nu se vor rezolva mai repede fiind posomorata.. nu se rezolva mai repede nici zambind, dar macar trec altfel prin ele.
Recunosc ca, desi foarte rar, mai clachez si eu, dar dupa o portie zdravana de plans, chiar si de cateva ore, parca ma simt ca noua, cu mai multa forta si energie. Si o iau de la capat zambind...

georgianasolo

georgianasolo

Eu sunt Dumnezeu?

29 Sep 2008, 20:23

Nu detin secretul succesului in ceea ce priveste stima de sine, nu sunt o persoana optimista,ci realista, mai degraba pesimista. Insa imi pastrez stima de sine ramanand tot timpul impacata cu mine, fara sa ma complac in situatii care nu ma multumesc in totalitate. Stima de sine este o variabila personala, stabilita subiectiv in raport cu principiile fiecaruia. De momente dificile avem cu totii parte, insa de fiecare data nu ne ramane decat speranta ca va fi mai bine, increderea ca poate fi mult mai rau. Si ideal este sa avem langa noi suport moral si intelegere din partea celor importanti pentru noi.

egodog

egodog

metodele mele...

29 Sep 2008, 12:02

ma gandesc la ceea ce am realizat pan acum... sunt o persoana puternica si asta se datoreaza in principal faptului ca, cred in mine si, mai ales, cred in destinul meu. fireste, sunt so momente mai grele, dar daca imi pastrez in permanenta in minte ideea ca sunt o persoana speciala, ca pot, ca sunt norocoasa si ca in cele din urma o voi scoate la capat, reusesc sa trec peste toate. atunci cand se iveste o perioada mai grea incerc sa m amentin pe linia de plutire, sa nu renunt, stiind ca o sa treaca si ca dupa orice furtuna iese si soarele

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.