Cum actionezi impotriva nesimtiri?

by: monita
Cum actionezi atunci cand in mijloacele de transport in comun, o persoana de varsta a treia este jignita de niste pusti care nu vor sa-i cedeze locul ?

lolitalove

lolitalove

bravo panterooza

28 Iun 2008, 15:38

sa sti ca nu mai sunt multe persoane asa ca tine , majoritatea au o rautate gratuita, doar de dragul de a o face pe desteptii, de acolo vine si cretinizmul pustilor fata de batranica.

eu in italia cand am vizitat-o cu sotul , eram in autobuz, si el sa ridicat sa ii cedeze locul la o doamna mai in varsta, se aseaza un nesimtit in locul ei :) , dar batranica nu sa lasat :)) ( de italiana ) imediat s-a pus cu gura pe el si l-a dat la o parte. :)

panterootza

panterootza

nu am fost martora la asemenea situatie...

07 Mar 2008, 17:30

insa imi amintesc,in urma cu 3 ani,lucram in camp(la cules de cirese),in Spania...eram un grup de vreo 15 romani...si o rusoaica,cu 3 ani mai micutza decat mine...am indragit-o din prima clipa,atat pt gingasia ei,cat si pt faptul k mi se parea timida,neputandu-se integra in colectivul nostru(nu vorbea spaniola,dar nici romana)...cu greu reuseam sa comunic cu ea prin semne,si mereu lucram alaturi de ea...asa se face k am invatzat cateva cuvinte in ruseste,si ea in romana si spaniola...intr-o zi,disparuse de langa mine si am inceput sa o strig...mi-a luat ceva timp sa o gasesc,pitita dupa un copac,plangand...atunci mi-a povestit in limba ei(recunosc k nu intelegeam nimic),repetand continuu´´prosta¨´(proasta)...mi-am dat seama k o jignise cineva,si am reactionat imediat,de parca imi fusese adresat mie cuvantul...asa se face k l-am luat´´la bani marunti´´pe cel care vorbise asa,cerand sa imi dea si mie informatii cu privire la studiile lui,din moment ce isi permite sa rada de altcineva,si i-am mai spus,sa nu uite,k ´´de la coada vacii´´ a nimerit fix in Spania,si k,nici macar limba lui nu o vorbeste corect gramatical...

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.