Cum treci de la o relatie de prietenie la una de iubire?

by: moderator
Indragostita de cel mai bun prieten. Cum treci de la o relatie de prietenie la una de iubire? Discuta azi, intre orele 14:00 si 16:00 cu psihologul Loredana Ionascu.

vanghelis007

vanghelis007

Doresti

26 Sep 2008, 07:06

Suzuki, a invitat-o pe Suzi, pe vremea cand nu erau inca luati amandoi, la el acasa la o cina romantica.Cina a fost un succes, a scris si in washington Post.Semiintuneric, lumanari aromate, mancare super, desert un deliciu, asa ca Suzuki cand ea a varat ultima lingurita de inghetata cu cafea in gurita, a intrebat-o:
-Draga mea, pana acum am fost prieteni.Acum pasii nostri, daca si tu esti de acord, as vrea sa se indrepte catre dragoste.
Zicand acestea, Suzuki, s-a indreptat catre usa.
-Ai gresit directia, dragul meu.Trecerea de la prietenie la dragoste, se face in alta parte.-Si Suzi arata cu degetul catre pat.
-Da, iubirea mea,-i-a zis Suzuki.-Stiu asta.M-am ridicat sa sting si restul de lumini, ca dragostea noastra sa nu fie deranjata.Mai ales ca mi-am uitat ochelarii de soare la bunica.

seagull

seagull

hmmm...

25 Sep 2008, 15:55

pai ce sa faci, exact ce ati facut si voi - pierdeti ceva ce ar fi putut fi o prietenie frumoasa... de ce nu incerci tu sa renunti la orgoliu si poate poate poate...

ladybug

ladybug

ei da, trebuia

25 Sep 2008, 15:20

dar ce faci cand orgoliul lui e la fel de mare sau poate mai mare decat al meu? ;)

ladybug

ladybug

da, probabil

25 Sep 2008, 15:11

nu ma deranjeaza ca nu s-a intamplat nimic, pentru ca era mai mult o atractie, stiu ca daca am fi ajuns la o relatie nu am fi rezistat. insa, dupa cum spuneam, a fost un moment destul de penibil si dupa chiar nu am mai putut sa-i fiu amica, desi el a mai incercat de vreo 2 ori dupa care a adoptat aceeasi atitudine de indiferenta... de la un flirt constant am ajuns abia sa ne mai privim si e ciudat. dar deh, orgoliul meu nu m-a lasat sa continui cu prietenia dupa ce i-am spus ca ma simt atrasa de el

ladybug

ladybug

sau...

25 Sep 2008, 14:55

teama de cineva care ar fi fost prea mult pt el... e ciudat, am observat ca ii place sa-ti tina prietenele in umbra, probabil si motivul pt care sunt mult mai mici decat el... iar eu nu sunt nici pe departe genul care sa stea in spatele cuiva sau sa taca atunci cand simte nevoia sa vorbeasca.. nu stiu, inca ramane un mister pt mine...

ladybug

ladybug

bine, eu nu am inteles un lucru...

25 Sep 2008, 14:44

si nici acum nu-l inteleg - cum poti sa flirtezi cu un om ani de zile, sa discutati de multe ori, sa va vedeti saptamanal si sa fii sigura, din semnalele pe care el le trimite ca si el simte cam acelasi lucru... si la un moment dat iti faci curaj, iei si vreo 2 beri si ii spui... iar el spune multumesc :)) dupa care schimba subiectul... da, un moment f penibil. iar dupa cum mai poti tu sa-l privesti in ochi? din momentu ala toate zambetele, privirile, gesturile si conversatia inceteaza... chiar trist

seagull

seagull

sa cedeze...

25 Sep 2008, 14:41

adica sa-i impartaseasca celuilalt sentimentele? da, posibil, dar sunt oameni care o dus asa anu de zile de frica de a nu-i fi impartasite sentimentele

seagull

seagull

...

25 Sep 2008, 14:14

pai daca nu face nici unul pasul ramane foarte multa tensiune intre voi ce poate afecta si relatia de prietenie

ladybug

ladybug

este destul de complicat...

25 Sep 2008, 14:12

si daca simti ca si el are aceleasi sentimente si ar vrea mai mult, dar nici unul din voi nu face acest pas... ce faci atunci?

gaspy

gaspy

am trecut si eu prin asta...

25 Sep 2008, 14:10

am fost atrasa la un moment dat de un prieten si nu prea am stiut cum sa i-o spun... am incercat o data pentru ca trebuia macar sa stiu daca si el ma priveste la fel sau nu... acum, ori nu am spus-o eu cum trebuie si nu a inteles, ori a inteles dar a incercat sa evite discutia.. nu stiu. cert este ca am ramas prieteni f buni. si in timp a disparut si atractia mea fata de el

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.