Exista vraji sau doar nevoia de a explica intr-un fel inexplicabilul?

by: moderator
Crezi in vraji? Functioneaza acestea cu adevarat, sau reprezinta doar incercarea de a explica intr-un fel inexplicabilul? Sunt vrajile o incercare de a obtine ceva ce ne dorim cu disperare?

Spune-ti parerea si discuta pe 14 august cu psihologul Loredana Ionascu de la Clinica TerapiaM despre existenta si influenta vrajilor.

arahnia

arahnia

s_soarec

13 Oct 2008, 06:28

Daca ai citit cumva biblia, ar trebui sa stii ca nu se impaca deloc cu vrajile, farmecele si minunile. In biblie scrie ca dupa crucificarea lui Isus, nu vor mai exista minuni. Singurele minuni vor veni de la satana care va avea puterea de a lua orice infatisare si de a face orice. Singurul lucru pe care nu-l va putea imita, este Judecata de apoi. Iar vrajile si farmecele contravin religiei crestine.

storm

storm

"Vraja" cu roua de dimineata

14 Aug 2008, 15:30

So, sa va povestesc ceva: cand eram mica, in noaptea de sanziene luam un maracine (din acela care creste pe camp si are floarea roz)ii taiam cu foarfeca puful acela roz si il aruncam pe casa. Dimineata, cand ma trezeam ma il dadeam jos si daca avea puful crescut la loc semnifica sosirea unui an prosper. Daca nu ii crestea la loc puful, insemna ca ma astepta un an plin de ghinioane. :)) Era datina din batrani si era funny

storm

storm

:)

14 Aug 2008, 15:21

Eu cred ca este vorba doar autosugestie... oricum, daca ajungi sa crezi cu adevarta in ceva...se intampla (doar in mintea ta) si asa ajungi sa o iei pe o "carare" :)

moira

moira

Nebunie

14 Aug 2008, 14:50

Eu cred ca Romania este un teren extrem de fertil pentru astfel de povesti sinistre. In general cred ca toti privitorii de OTV cred orbeste in vraji, nu stiu, mi se par potrivite pt. acel gen de privitori. Dna Ionascu, ati intalnit oameni care au fost marcati intr-atat de povesti vrajitoresti incat sa o ia raza? Mi se pare destul de usor pentru unii care "pun mult suflet".

blue_babe

blue_babe

.

14 Aug 2008, 14:06

In general nu cred in vraji si vrajitoare; dar un tur pe la manastirile din tara iti arata ca exista sute, poate chiar mii de oameni acre se confrunta cu probleme pe care le pun pe seama vrajilor...si atunci nu ai cum sa nu te intrebi "si totusi daca..."

sa ne amintim numai de scandalul de la manastirea Tanacu...si probabil nu a fost singurul caz in care oamenii au fost poate nu omorati, dar chinuiti graoznic doar-doar scapa de farmece si alte puteri diavolesti

gabri40

gabri40

exista

14 Aug 2008, 10:27

o doctorita mi-a povestit ce i s-a intimplat cind era studenta...a plecat cu un grup de colegi la mare ,si au stat la o casa....nefiind prea mult loc,o vecina i-a zis ca o poate lua la ea...aceasta avea o faima de vrajitoare,chiar cind a intraba-o cum face si ce face i-a raspuns si a invatat-o niste practici...si a zis ca vedea in foi albe chipuri,auzea ce spun persoanele alea...si ce urma sa se intimple...la facultate cind s-a intors,a aplicat la colege,dar nu le lua bani,era foarte cautata...dar era depresata si speriata,desi se zicea ca e magie alba,ii facea rau....voia sa ajunha la biserica dar ratacea drumul,desi in iasi mitropolia nu e ascunsa in cine stie ce colt...pina un coleg caruia i-a spus ce probleme are a dus-o la biserica,pe drum i-a fost rau sa lesine,dar el a tras-o inauntru,si a vorbit cu niste calugari cu care ea mai vorbise inainte...dupa o serie de rugaciuni si-a revenit ,a devenit credincioasa din nou....deci exista si pot face rau...sint niste forte in spatele acestor practici albe...dar cred ca nu pot actiona asupra celor care sint credinciosi..care cer protectie de la Dumnzeu....nu sint fantezii ce spun, sint multi care merg la vrajitori pt ca vad ceva...

s_soarec

s_soarec

exista...................

13 Aug 2008, 12:03

Avind in vedere exceptionala dvs.pregatire pe care am apreciat-o de la inceput,dincolo de pregatirea dvs. de psiholog mai exista si altceva....felicitari!in cazul subiectului sus-mentionat trebuie abordat totul intr-un cerc restrins deoarece credinta in Dumnezeu e un subiect delicat iarasa-zisele farmece care sint niste energii informate,exista si ele...dar despre acestea nu se poate discuta cu o majoritate care crede numai ce vede si cind ii intrebi ce vad cu adevarat itit dai seama ca nici realitatea nu o pot percepe...dar o sa fie interesant de vazut ce cred ceilalti,amuzant chiar....eu merg pe principiul ca daca nu stiu ca am voie sa fac ceva,nu fac...toate cele bune si multe realizari

arahnia

arahnia

.

13 Aug 2008, 10:22

Nu cred in vraji sau farmece, dar cred ca fiecare om are o anumita aura energetica ce poate influenta persoanele din jur Si cred destul de mult in autosugestie
Si da, consider ca prin asta multi incearca sa explice... inexplicabilul

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.