Gura targului...

by: raluca79
De mici copii ni se spune sa nu facem aia,sa nu zicem asta ca...ne vorbeste lumea..Traim mereu cu ''spaima'' ca cineva ne monitorizeaza toate miscarile, ne ''vaneaza'' greselile ca sa poata vorbi de rau apoi despre noi.Asa sa fie oare sau asa ne place sa credem?Si dc chiar e asa dc ne intereseaza atat de tare acest aspect?La ce ne serveste sa stim ca x sau y ne vorbeste de bine sau de rau?Pana la urma nu parerea familiei si apropiatilor conteaza cel mai mult?Ei te cunosc cel mai bine si stiu cum esti cu adevarat si nici macar ei nu sunt indreptatiti sa te judece.Atunci dc ne mai intereseaza ce vorbeste lumea?!
Cred ca se pune accent prea mare pe ''gura targului'' cand de fapt ar trebuii sa facem ceea ce vrem si simtim, sa spunem ceea ce credem si sa nu ne pese de consecinte.Cine e indreptatit sa judece pe altul?Doar cel fara de pacat,nu?Este vreunul dintre noi fara pacat?Il las sa arunce prima piatra...

raluca79

raluca79

O spui chiar tu...

27 Nov 2007, 22:13

...astfel de persoane nu merita prea mult efort dar in orice caz, dc tu iti pastrezi calmul si-i vorbesti ca atare,persoana respectiva se va simti oricum ofensata prin simplul fapt ca nu-i raspunzi cu aceeasi moneda.Unele fapte dor mai tare ca multe cuvinte..Se va simti ignorata si crede-ma o va deranja.

qloty

qloty

raluca

27 Nov 2007, 11:39

ai dreptate cu diplomatia.
dar ce te faci cind persoana careia vrei sa ii raspunzi diplomat nu intelege o iota din ce ii spui? Diplomatia va esua in cazul acesta. Cuvintele nu vor avea nici o noima pentru celalalt si nu vei avea finalitate.
E drept ca o astfel de persoana ( si astfel de persoane sint de obicei chiar "gura tirgului") nici nu mai merita atentia sau efortul de a ise vorbi in vreun fel. Oricum nu ar intelege nimic

raluca79

raluca79

Diplomatia..

26 Nov 2007, 13:25

..nu este o forma de minciuna,zic eu.Trebuie sa fim diplomati.Sunt situatii care o cer.Asta nu inseamna ca suntem ipocriti sau ca mintim.Pur si simplu tratam o situatie cu tact, cu simt,asa cum e nevoie..Cand vrei sa-i spui unei persoane un adevar care stii ca-l va deranja preferi sa i-l spui diplomat, fara sa-l superi.Ii vei spune acelas lucru dar fara sa-l jignesti.De ce sa folosesti injurii sau un vocabular de mahala cand poti fi diplomat si sa-i spui acelas lucru dar fara sa te pretezi la un comportament suburban?
Parerea mea e ca diplomatia nu are nimic de-a face cu minciuna sau ipocrizia.Diplomatia te scuteste pe tine sa te comporti uneori inadecvat dar poti sa transmiti acelas lucru..

pisi

pisi

Raluca,

26 Nov 2007, 12:57

ai dreptate.

Tu ce crezi este diplomatia o forma de minciuna?

raluca79

raluca79

Parerea mea..

24 Nov 2007, 21:12

...nu ai cum sa multumesti pe toata lumea.Indiferent ce ai face, cineva se va simti ofensat sau lezat daca nu altfel macar in ''amorul propriu''..Uneori nici nu trebuie sa faci nimik si..ai gresit.Simpla ta prezenta poate supara pe cineva.Si atunci de ce sa depui eforturi sa impresionezi?Ce castigi?Aprecierea celor din jur?Mai bine :nu.Cei care sunt azi cu tine pot fi maine impotriva ta.Fii natural.Original.Asa cum simti.Ca nu vei fi pe placul tuturor...asta e de asteptat.Atata timp cat nu sari pragul peste limitele bunului simt e ok sa faci si spui cum iti
dicteaza inima si constiinta.Urasc ipocrizia.Urasc oamenii care pozeaza in ceva ce nu sunt.Urasc minciuna si teatrul ieftin.Sunt inconjurata uneori de persoane care vor sa ma impresioneze intr-ul fel sau altul..Joaca teatru si e mai mult decat evident..Daca ar stii ca fiind naturali m-ar impresiona..

pisi

pisi

Raluca,

23 Nov 2007, 22:09

pai asta e si ideea, sa nu iesi in evidenta din multime, chiar daca acel iesit in evidenta poate insemna un lucru pozitiv pt toata lumea.

Apropos de barfe si de gura targului: inainte vreme, mai precis cu vreo cateva zeci de ani era o mare napasta daca o fata era vazuta singura pe strada in compania unui barbat, nemaritata fiind. Gura targului incepea sa lucreze, iar fata respectiva se trezea ca e ocolita de toti pretendentii, iar in felul acesta se asigura cumva o ordine sociala nescrisa in randul fetelor de maritat, tocmai datorita acelei guri a targului.
In zilele noastre daca o tipa isi schimba iubitii mai ceva ca pe sosete, vor aparea niste fete "cumsecade" care sa arunce cateva vorbe rautacioase si una in plus la adresa respectivei si astfel tipa respectiva va avea reputatia distrusa, iata din nou efectul educativ al gurii targului, cine iese din rand o ia pe cocoasa, asta e deviza lor, o fac probabil din plictiseala si din dorinta de a-i privi cu superioritate pe cei din jur.

raluca79

raluca79

rectificare..

23 Nov 2007, 11:12

N-am vb de ''prima'' ca facand referire la o persoana de sex feminin, am vorbit de prima piatra..Altfel spus :cel care este fara de pacat sa arunce prima(1) piatra.
Ma bucur ca sunt si domni printre noi.Poate citind ceea ce ne scriem noi aici ne vor intelege mai bine.Vor vedea ca de fapt nu suntem atat de diferiti..
Referitor la ceea ce spuneai de normele sociale,sunt de acord cu tine Pisi.Trebuie sa existe niste norme sociale, legi si reguli care trebuiesc respectate, fara ele ar fi haos..(nu ca n-ar fi si acum uneori) dar nu cred neaparat ca ''gura lumii'' tine de aceste norme.Faptul ca esti rautacios si te intereseaza ce face cutare ,cu ce se imbraca si cu cine umbla nu face societatea nici mai buna da nici mai rea,nu-i asa?Faptul ca ne place sa barfim tine strict de felul nostru de a fi, de a percepe lucrurile iar asta n-are cum sa tina lucrurile pe fagasul lor normal..Gura targului nu mentine societatea la standarele la care ar trebuii sa fie.Ea te ingradeste, iti ''taie aripile''.Nu te lasa sa fii cum iti doresti de fapt,te arunca in masa(multime), iti ia dreptul de a fi original..Normele societatii sunt legile scrise iar cele nescrise-bunele maniere, constiinta..

pisi

pisi

completare

23 Nov 2007, 10:30

am scris cuvantul "primul" pt ca intra si barbati aici, pe forum.

pisi

pisi

...

23 Nov 2007, 10:28

sau primul.

Acea "gura a targului" reprezinta in fapt niste norme sociale si ar asigura o oarece ordine in societate, deci ar avea un scop educativ, asta in teorie, ca-n practica e de fapt rautate si dorinta de a te arata superior celui pe care il judeci.

Si cum suntem fiinte sociale punem pret pe ce gandesc cei din jur, iar daca nu respectam acele norme sociale suntem izolati, deci lucrurile nu sunt asa simple.

Am vazut tema pe care ai deschis-o la sectiunea de moda, sa sti ca si acea atitudine este tot o forma de "gura targului", din pacate n-am timp acum, dar iti voi raspunde si la acea tema.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.